Reklama

Úžasný chren! Posilní vašu imunitu + recept na domáci sirup

 Najčastejšie ho nájdete rásť v blízkosti potokov a v priekopách. Musíte si však so sebou zobrať pevnejšiu a dlhšiu lopatku. Najmä v zime oceníte jeho liečivé účinky.

Zdroj: profimedia.sk

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Ak vám nerastie v záhrade, vyberte sa do prírody. Čas na zber máte až do novembra.

V záhrade ho síce považujeme za burinu, je to však výborná liečivá rastlina. Okrem iného povzbudzuje žalúdočnú a črevnú činnosť a slúži aj ako prevencia proti infekciám. Pre vysoký obsah vitamínu C je skvelý na posilnenie imunitného systému, je veľkou pomocou pri nádche či nachladnutí.

Vďaka siliciam, ktoré obsahuje, dokáže rozpúšťať hlien usadený na slizniciach dýchacích ciest. Uvoľní aj ten najupchatejší nos, jeho účinky sa prejavia už počas strúhania. Užívať ho môžete jemne nastrúhaný a zmiešaný s medom. Strúhaný sa tiež podáva ako príloha k mäsu či údeninám.

Zdroj: profimedia.sk

Chren má vysoký obsah vitamínu C.

Pripravujú sa z neho sirupy, obklady, víno, tinktúry i masti. Vykopané korene chrenu môžete cez zimu uskladniť v pivnici a v prípade potreby použiť.

Chrenový sirup

Koreň chrenu očistite a nahrubo nastrúhajte. Dajte do skleneného uzatvárateľného pohára a zalejte asi 150 g medu. Pohár zatvorte a postavte na teplé miesto.

Na druhý deň šťavu preceďte do tmavej fľašky. V chladničke vydrží asi 6 dní. Užívajte 3-krát denne čajovú lyžičku ako prevenciu prechladnutia alebo pri kašli.

Pretože má dosť ostrú chuť, nie je vhodný pre deti. Dospelí by ho nemali užívať v prípade, že trpia na žalúdočné či dvanástnikové vredy.

Mohlo by vás zaujímať:

Autor článku

Patrícia Lešková

Externá redaktorka
Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.