Reklama

Úžasný NECHTÍK LEKÁRSKY! Spoznajte jeho ÚČINKY a vyskúšajte MASŤ, OLEJ i TINKTÚRU

Vďaka jeho prospešným účinkom sa pestoval v záhradách celé stáročia.

Zdroj: Canva

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Nechtík lekársky (Calendula officinalis) krásna rastlina s vynikajúcimi účinkami na zdravie! Presvedčte sa a naučte sa konečne využívať silu tejto stáročiami overenej bylinky.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Uchovajte si semená NECHTÍKA! Počas slnečných dní zberajte vyzreté semená

    Nechtík lekársky pre zdravie

    • Vďaka svojim úžasným účinkom sa nechtík s obľubou využíva pri výrobe kozmetiky, mastí či tinktúr. Kvety totiž obsahujú vitamín C, saponíny, flavonoidy, živice, horčiny a ďalšie látky.
    • Je účinný pri kožných problémoch či zápaloch.
    • antioxidačné účinky.
    • Prečisťuje krv.
    • Olej z byliny je pomocníkom pre mamičky, ktoré trápia zapálené bradavky.
    • Je tiež dobrým spojencom pri liečbe kašľa či astmy.
    • Pomôže s liečbou oparu.
    • Pomôže hojiť rany na pokožke a pokožku upokojiť.
    • Čaj prečisťuje krv, detoxikuje a pomáha pri bolestivej menštruácii či iných gynekologických ťažkostiach.
    • Má upokojujúce účinky.";i:10;s:124:"Odvar z nechtíka je vhodný pri zápale očných spojiviek, pretože zabraňuje množeniu baktérií.";i:11;s:138:"Taktiež boli preukázané jeho protirakovinové účinky a to najmä na oblasť tráviacej sústavy a ženských orgánov.

    Zdroj: Canva

    Krásny a navyše aj liečivý.

    Olej z nechtíka

    Potrebujete: kvalitný olivový olej alebo slnečnicový olej, čerstvé kvety nechtíka
    Z kvetov odstráňte zelené časti a dajte ich do dôkladne vyčisteného a vydezinfikovaného zaváracieho pohára. Zalejte olejom, aby pokryl všetky kvety. Uzatvorte a dobre pretrepte. Premiešavať môžete viackrát, pretože nechtík by mal byť v oleji naložený asi 3 až 4 týždne. Po uplynutí tohto času treba olej precediť a povytláčať ho z kvetov. Vyrobený olej uskladnite do nádob alebo fľašiek z tmavého skla. Skladujte na chladnom a tmavom mieste. Olej je výborný na podporu hojenia hnisavých rán, taktiež na rany po operácii. Použiť ho môžete aj na popraskanú a suchú pokožku či ekzémy. 

    Zdroj: Canva

    Použite sklenenú nádobu z tmavého skla.

    Tinktúra

    Potrebujete: kvety nechtíka, biely alkohol, sklenú nádobu, fľaštičku z tmavého skla
    Príprava nie je vôbec náročná. Do čistej sklenenej fľaše nasypte kvety nechtíka a zalejte alkoholom. Ideálna je aspoň 40 % domáca pálenka, ale môže byť aj silnejšia. Fľašu neplňte doplna, stačí po hrdlo. Potom ju uzatvorte a uložte minimálne na 3 týždne na tmavé miesto. Následne sceďte a uchovávajte v chladničke. Tinktúra sa využíva na potieranie kožných problémov, ako sú akné, rany, popáleniny.

    Zdroj: Canva

    Tinktúru je vhodné skladovať v dvierkach chladničky.

    Nechtíková mastička

    Potrebujete: 250 g nesoleného sadla alebo bambuckého masla, 2 hrste nakrájaného nechtíka, nádobku s vrchnákom
    Do hrnca dajte sadlo a nechtík. Keď sa sadlo rozpustí, odstavte ho z ohňa, prikryte a nechajte stáť 24 hodín. Potom sadlo znova rozpusťte a preceďte cez plátno. Masť skladujte v nádobách s vrchnákom. Výborná je na podporu hojenia rán či kožných problémov. Taktiež ju môžete využiť v lete, keď to preženiete s opaľovaní, pretože pokožku upokojuje.

    Zdroj: Canva

    Príprava nie je náročná a domáca masť sa určite oplatí.

    Pestovanie a zber

    Nechtík nie je náročný na pestovanie a zvládne to aj neskúsený záhradkár.  Rozmnožuje sa semenami, ktoré môžete vysiať na jar alebo v jeseni. Pokojne ho môžete v rámci ekozáhrady vysiať blízko k paprike, rajčiakom či baklažánu – pomôže odpudzovať škodce. Zemina by nemala byť premokrená, ale skôr suchšia. Suchšie pôdy zlepšujú kvalitu rastliny. Na jednom mieste by ste ho mali mať zasadený maximálne 2 až 3 roky, pretože vie pôdu pomerne vyčerpať.
    Na liečivé účinky môžete zberať celú rastlinku. Zberajú sa však najmä kvety, ktoré sú bohaté na zdravé látky. Tie je ideálne zberať dopoludnia počas suchého a slnečného počasia. Kvety nie je vhodné sušiť na slnku, pretože by stratili farbu. Preto ich sušte v tieni alebo v sušičke pri teplote 60 °C. Potom ho skladujte na tmavom a suchom mieste.

    Zdroj: Canva

    Nechtík má blahodarné účinky aj na živočíchy. Ak chováte napríklad sliepky, po troške čerstvého alebo aj sušeného nechtíka pridajte aj im. Žĺtok bude mať ešte krajšiu farbu.

    Kvety vám zachutia

    Kvety nechtíka sa oplatí zberať aj preto, lebo sú jedlé. Majú mierne korenistú až pikantnú chuť a môžete ich pridať do nátierok, omelety, jogurtu, na ochutenie ryže či do bylinkového masla.
    Nechtík má blahodarné účinky aj na živočíchy. Ak chováte napríklad sliepky, po troške čerstvého alebo aj sušeného nechtíka pridajte aj im. Žĺtok bude mať ešte krajšiu farbu.

    Autor článku

    Patrícia Lešková

    Externá redaktorka
    Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.