Reklama

V januári si záhrada pýta pozornosť! Dôležité činnosti, ktoré by ste mali urobiť čím skôr

Garden in winter

Zdroj: Jon Naustdalslid

Reklama

Zeleninová záhrada v januári ešte spí hlbokým spánkom, no ani sa nenazdáme a zima sa prehupne do slnkom zaliatych jarných dní. Je teda načase naplánovať hriadky, pouvažovať, kam ktoré druhy zeleniny vysiať. Poobzerať sa treba aj po substrátoch.

Na lepší štart

Blíži sa čas prvých výsevov, preto by ste sa mali poobzerať po vhodnom substráte. Kľúčovými vlastnosťami sú vzdušnosť, schopnosť zadržiavať vodu, poskytnúť semenáčiku dostatok živín a, samozrejme, sterilita. Univerzálny a pre väčšinu druhov vhodný je rašelinový substrát s prímesou perlitu alebo vermikulitu. Je ľahký, čo umožňuje rast koreňov, dobre zadržiava vodu. Obohatenie o živiny na prvé týždne postačuje vyvíjajúcim sa rastlinám. Na predpestovanie plodovej zeleniny a byliniek môžete využiť aj substrát z kokosového vlákna, ktorý je ekologickou alternatívou rašelinového. Taktiež je ľahký, púta vodu, no rastliny nie sú premokrené, má ideálne pH. Nevýhodou je, že obsahuje minimum živín, ktoré pestovateľ musí dodávať sám. Kokosový substrát však môžete využiť na odľahčenie kompostovej zeminy, ktorá má dostatok živín pre priesady. Najskôr ju však musíte dezinfikovať, lebo s určitosťou obsahuje choroboplodné zárodky.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Základné kritériá, ktoré má spĺňať substrát NA VYSIEVANIE

    Zdroj: New Africa

    Different aromatic potted herbs on windowsill indoors

    Vitamíny z parapetu

    Studené januárové dni síce neprajú pestovaniu vo voľnej pôde, na okennom parapete to tak nie je. V črepníkoch na svetlom mieste dopestujete bazalku, ktorá príjemne ochutí jedlá so šťavou z paradajok. Chuť maslového chleba doladí rýchlená pažítka, ktorej trsy ste pred príchodom mrazov presadili a preniesli dovnútra. Na zber vňate je už vhodný zeler a petržlen vysiaty na sklonku jesene. Pestrý jedálniček vám doplní cibuľa sadzačka, ktorú môžete vysadiť do črepníkov aj v januári. Vo vykurovanej miestnosti bude vhodná na konzum približne o mesiac. Siať na vatu môžete žeruchu. Cenné vitamíny telu dodajú klíčky, ktoré s minimom investícií zvládnete pripraviť aj sami a zabavia sa aj vaše ratolesti.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Super tip na extra výživnú hnojivovú zálievku z kompostu

      Na obohatenie živinami

      Prihnojovanie mladých rastlín sa môže zdať náročné. Majú krehké korene, ktoré by nesprávne namiešaná koncentrácia hnojiva mohla spáliť. Ak máte správne vyzretý kompost, ktorý je hnedej farby, má drobivú štruktúru a vonia ako lesná pôda, môžete z neho vyrobiť výluh známy ako kompostový čaj. Aplikujte ho v závislosti od toho, aký substrát ste použili. Kokosový môžete živinami obohatiť už pred sejbou. Čaj zrieďte s vodou v pomere 1 : 10. V štádiu dvoch až troch pravých listov pomer riedenia upravte na 1 : 20 a prihnojujte raz za dva týždne, aby ste predišli prehnojeniu. Rada na záver: Spočiatku rastliny prihnojte len malým množstvom výluhu, overíte si tak ich reakciu. Kompostový čaj je najlepšie použiť čerstvý, výroba do zásoby nie je potrebná.

      Plánovanie sa vypláca

      Striedanie plodín v rámci osevného postupu je kľúčovým prvkom na udržanie pôdy v záhrade v maximálnej kondícii. Rozličné druhy zeleniny majú rôzne nároky na živiny obsiahnuté v pôde, aby sa predišlo jednostrannému odčerpávaniu týchto látok, je potrebné plodiny na hriadkach striedať. Starostlivým plánovaním sa zvýši úrodnosť a zlepší štruktúra pôdy. Zároveň sa vyhnete premnoženiu škodcov a zníži sa aj riziko chorôb. Pri tvorbe osevného postupu berte na zreteľ rotáciu plodín a ich zaradenie do pestovateľských tratí. Za zváženie stojí aj spoločné pestovanie jednotlivých druhov na princípe alelopatie. Vhodné kombinácie rastlinných druhov zjednodušia ochranu pred chorobami a škodcami, zaistia vyššiu úrodu.

      Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

      Vyberáme pre vás niečo PLUS

      Autor článku

      Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.