Vianočné upratovanie a inventúra v záhrade: Na toto vo víre povinností nezabudnite
11. 12. 2024, 12:00

Zdroj: Natalia Lebedinskaia
Kým pôda nie je zamrznutá, posnažte sa dobehnúť zameškané a dokončiť rozpracované. Na záhonoch zakryte prázdne miesta, čo obnažil silný vietor. Do jazierka inštalujte plavák, aby sa rybám dostalo dosť kyslíka. Vyčistite chodníky a terasu, náradie a urobte inventúru v osive.
V decembri pôda síce oddychuje a rastliny tiež, no záhradkár má stále, čo robiť. Je toľko povinností, na ktoré netreba zabúdať.
Zhodnotenie roka
Na konci roka zhodnoťte úspechy a neúspechy, ktoré ste v záhrade zaznamenali. Zamyslite sa, čo je potrebné urobiť, prípadne zmeniť, aby ste mali zo svojej práce lepší pocit. Prejdite sa po záhrade a skontrolujte rastliny vysadené v tomto roku. Ak sa niektorým z nich nedarilo, zamyslite sa nad výberom inej odrody, či dokonca druhu. Porovnajte množstvo a kvalitu úrody s očakávaniami. Pokiaľ nespĺňajú vaše predstavy, pouvažujte nad zmenou prístupu k hnojeniu a závlahe.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Ak sa pošťastí a nasneží hoďte sneh do skleníka, aby ste pôdu zavlažili prirodzenými zrážkami.
Zdroj: shutterstock/JSvideos
Ak chováte ryby v jazierku alebo v rybníku, musíte im zabezpečiť dostatočnú výšku hladiny, teda asi metrovú hĺbku vody. Len tak sa na dne vytvorí dostatočne teplá vrstva na prezimovanie.
Aby mohli dýchať
Ryby v zime nepríjimajú potravu a presúvajú sa do najhlbšej časti jazierka, kde sa udržuje konštantná teplota. Keď hladinu pokryje súvislá vrstva ľadu, začnú sa vo vode hromadiť nežiadúce plyny z rozkladu organickej hmoty, ktorá tu ostala. Kyslík sa dýchaním rýb rýchlo spotrebúva, ale ďalší sa sem nemá, ako dostať, čo môže viesť k úhynu. Preto na hladinu položte špeciálny plavák, ktorý výmene plynov dopomôže. Na výber je niekoľko druhov, o ktorých použití vás bližšie poinformujú ich predajcovia.
Zdroj: shutterstock
Netreba hneď všetko likvidovať. Naučte sa prírodu akceptovať, chrániť a sem-tam ju podľa seba a svojich predstáv formovať.
Pozor, šmýka sa!
Aby sa na chodníku v zime šmýkalo, nemusí nutne mrznúť. Stačí, ak ho pokrýva vrstva machu, ktorý je počas vlhkej zimy klzký. Čím skôr ho odstráňte. S menšími plochami si poradí metla alebo drôtená kefa. Na väčšiu plochu využite vysokotlakový čistič, pokiaľ nemrzne. Vyskúšať môžete aj babské rady, ako je postrek namiešaný z octu a vody v pomere 1:1, či posýpka zo sódy bikarbóny, ktorá musí pôsobiť niekoľko hodín. Ideálne cez noc. Kto si už naozaj nevie rady, môže siahnuť po chemickom postreku.
Zdroj: David Christian pre https://sk.pinterest.com/organicauthority/_created/
Primeraný a citlivý rez prospieva zdraviu stromov.
Rez je povinná jazda
Koncom mesiaca môžete pristúpiť k rezu okrasných aj ovocných drevín. Na podporu rastu a kvitnutia odstráňte suché, poškodené alebo choré konáre na kroch kvitnúcich na jar. Miernu úpravu v dňoch bez mrazu môžete urobiť aj na vždyzelených druhoch, akým je napríklad cezmína. Zrezané vetvičky šikovne využijete na vianočné tvorenie.
Podporte vtáčiky
Nezabudnite pravivelne dopĺňať kŕmidlá pre vtáčiky. Dbajte na kvalitné suroviny a vyvarujte sa všetkého, čo im škodí. Ako správne kŕmiť vtáčiky, nájte tu. Krmítka pravidelne čistite, aby ste predišli šíreniu chorôb.

Zdroj: redakcia Záhradkár

Zdroj: redakcia Záhradkár
Plánujte, nakupujte
Využite dlhé večeri na plánovanie budúcoročnej záhrady. Nakreslite si pôdorys a pustite sa do kombinovania. Dobre premyslený plán pomôže efektívne využiť každý kút záhrady. Zlepší sa úrodnosť a zniži riziko napadnutia rastlín chorobami a škodcami.
Popri zakresľovaní záhrady sa sústreďte aj na nákup osiva. Určite máte obľúbené odrody rajčiakov či papriky, ktoré chcete pestovať aj v budúcom roku. Neváhajte teda a zásobte sa osivom. Zjari už budú mať predajcovia plné ruky práce, dopyt bude vysoký a nemusí sa vám ujsť.
Zdroj: shutterstock
Údržba náradia
Umyte, osušte a naolejujte záhradné nástroje (nožnice, lopaty, motyky), aby ste predišli korózii. Náradie uložte na suché miesto. Ak na dvore nájdete hadicu, zbavte ju vody a odložte. Prezrite kosačku a iné mechanizmy. Skontrolujte, či všetko funguje, vyčistite stroje, vymeňte olej, ak je to potrebné a pripravte ich na zazimovanie.
Zdroj: Shutterstock
Na prevzdušnenie trávnika existujú špeciálne topánky.
Kým nezamrzne
Pokiaľ pôda nie je zamrznutá, ešte vždy môžete prevzdušniť trávnik. Ak ste nepohrabali všetko lístie, urobte tak čo možno najskôr, je najvyšší čas. Odstráňte aj popadané konáre a vyhrabte zvyšky odumretých rastlín.
Zdroj: shutterstock
Z dreva, plastu, pletiva, betónu, kúpený či svojpomocne vyrobený. Hoci kompostér z dreva je najlacnejší a najlepšie zapadne do prírodne ladenej záhrady, plastový má oveľa dlhšiu životnosť. Zaleží len na vás, ktorú alternatívu si vyberiete.
Premiešajte kompost
Premiešaním sa do kompostu dostane kyslík, udrží sa potrebná vlhkosť hmoty, čím sa predíde jej hnilobe a tvorbe plesní.
Počasie bez mrazu využite na premiešanie kompostu. V zime síce rozklad hmoty prebieha pomalšie, ale nezastavuje sa. Mikroorganizmy zodpovedné za vznik cenného hnojiva potrebujú prístup vzduchu. Ak ho nemajú, dochádza k anaeróbnym procesom, ktorých výsledkom je šíriaci sa zápach a neželané spomalenie rozkladu. Ak je kompost suchý, môžete pridať trochu vody.
Zdroj: shutterstock
Vianočná výzdoba bez stresu: Ako vytvoriť sviatočnú atmosféru bez rizika? Skúste naše rady!
Inštalujte svetielka
Aké by to boli Vianoce bez rozžiarenej záhrady? Rozmiestnite vonkajšie svetelné reťaze alebo sezónne dekorácie, ktoré skrášlia záhradu.
Zdroj: shutterstock
Záhony ochránite čečinou z vianočného stromčeka, slamou i lístím.
Hrejivá nastielka
Zdravé lístie, ktoré ste si uložili do vriec, neváhajte použiť na ochranu rastlín pred mrazom, ak niekde chýba. Časť môžete opäť pridať aj do kompostu, obzvlášť tak urobte, ak je suchý.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.