VIDEOnávod: Smreková masť vám nesmie chýbať. Hojí drobné rany aj popáleniny
13. 12. 2022, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:37)

Zdroj: Michal Sedláček
Ihličnatý les je lekáreň otvorená po celý rok. Stačí do nej vojsť a zhlboka sa nadýchnuť prenikavej vône. Doslova na vlastnej koži pocítite jej blahodarné účinky.
Zdroj: shutterstock.com
Zdroj: shutterstock.com
Zdroj: shutterstock.com
Galéria k článku
Ihličie, mladé výhonky a živica borovice i smreka sú jedinečnými zložkami hojivých mastí, telových olejov, prípravkov na starostlivosť o pery aj skvelých prísad do kúpeľa. Dokážu totiž podporiť vaše zdravie a pohodu prirodzeným spôsobom.
Zdroj: shutterstock.com
Borovicový čaj je známy tým, že rozpúšťa hlieny a uľahčuje vykašliavanie. Jednu čajovú lyžičku umytých a nasekaných borovicových čneliek stačí zaliať štvrť litrom vriacej vody, nechať 10 minút lúhovať a precediť.
Príroda upokojuje
Pretože až na zopár výnimiek ihličnaté stromy ani v zime nezhadzujú ihličie, pôsobia na nás pocitom stálosti. Ich živicovú vôňu rozpoznajú už malé deti. Prechádzka v lese pôsobí upokojujúco, no i zdravotne. Už niekoľko vedeckých štúdií dokázalo, že sa počas nej znižuje krvný tlak, srdcová frekvencia a úroveň stresu. V ľudskom organizme sa zároveň aktivujú látky dôležité pre jeho obranyschopnosť. Vedci sa domnievajú, že za tieto účinky sú zodpovedné fytoncídy produkované stromami. A práve borovice so smrekmi patria k ich naozaj aktívnym sprostredkovateľom. Tieto látky sa často ľudovo označujú za prírodné antibiotiká. Stromy ich samy používajú ako ochranu pred baktériami, hmyzom či hubami. A dokázateľne prospešné sú aj pre ľudí vďaka antibakteriálnym účinkom a schopnosti napomôcť pri potláčaní rôznych infekcií.
Zdroj: shutterstock.com
Čaj z jarných výhonkov smreka upokojuje nervy, znižuje nervozitu a stres. Skvelý je však aj smrekový sirup. Rozpúšťa hlieny, a tak uľahčuje vykašliavanie. Veľmi vhodný je aj pri chronickom kašli.
Jedinečná živica
Najviac týchto cenných látok sa nachádza v živici, teda v lepkavej hmote, ktorú stromy vylučujú po poranení kmeňa a konárov. Prirodzene tak uzatvárajú rany a chránia tieto citlivé miesta proti napadnutiu hmyzom a rôznymi patogénmi. Živicu prospešnú aj pre nás si môžete nazberať kedykoľvek počas roka, no čím sú nižšie teploty, tým je pevnejšia a menej lepkavá. Opatrne ju zoškrabnite pomocou noža, no dbajte na to, aby ste strom nepoškodili a zároveň mu čo-to nechali na zahojenie vlastných rán.
Zdroj: shutterstock.com
Bolí vás zub? Nájdite si živicu zo smreka alebo z borovice, spravte z nej guľôčku, nechajte si ju rozpustiť v ústach a bude po bolesti.
Overený VIDEOrecept na hojivú smrekovú masť nájdete na ďalšej strane ──>>

Zdroj: NMH/Záhradkár