Dôležité vylamovanie letorastov na jabloniach a hruškách v správnom termíne pomáha založeniu plodonosného obrastu na budúcu úrodu. Podstata tejto letnej aktivity spočíva v preriedení koruny aj v odstránení nadbytočnej vegetačnej plochy, vďaka čomu strom nadobúda rovnováhu v distribúcii živín. Znamená to, že dochádza k vyváženému stavu medzi nadzemnou a podzemnou časťou, keď látky produkované koreňmi nachádzajú plné využitie v korune. A naopak, asimiláty vytvorené listami zásobujú koreňový systém, vďaka čomu prosperuje. Výhody z rovnováhy čerpá nielen strom, ale aj záhradkár.
Prečo vylamovať?
Tento doplnok hlavného rezu je dôležitý najmä pri tvare štíhleho vretena, ale aj na nízkokmenných tvaroch. Princíp je jednoduchý. Odstránením časti konárov počas zimného a predjarného rezu dochádza k povzbudeniu stromu v raste nových výhonkov. Čím silnejšie strom zrežete alebo čím hrubší konár odstránite, tým viac sa bude strom snažiť o nápravu a začne vytvárať náhradu za odrezané časti koruny.
Pri tejto obnove pomáhajú korene, ktoré i naďalej produkujú rovnaké množstvo živín, ako tomu bolo pred rezom, lenže ich umiestnenie v oblasti už totožné nie je. A tak prichádzajú na rad spiace a adventívne púčiky, ktoré dostanú spolu s výživou pokyn na začatie rastu. Strom sa snaží stratené časti nahradiť čo najrýchlejšie, takže rast nových výhonkov je pomerne intenzívny a s nevhodným vzpriameným smerovaním. Poznáte ich ako vlky, ktoré zbytočne korunu zahusťujú a tienia vyvíjajúcim sa plodom.
Nesprávny uhol odklonu od konára, z ktorého vlky vyrastajú, vplýva aj na tvorbu kvetných púčikov – je ich menej až žiadne. Najviac sa ich totiž tvorí na konároch s tupým uhlom odklonu. Zároveň je nevýhoda, že intenzívna tvorba nových výhonkov strom vyčerpáva a neostáva mu dostatok síl na založenie základov pre budúcoročnú úrodu.
Docieľte rovnováhu
Pomôžu vám pritom letné doplnkové rezy (patrí k nim aj vylamovanie), ktorými sa čiastočne zabrzdí rast vegetatívnych častí a podporí sa rodivosť. Rezom totiž znížite listovú plochu a tým obmedzíte fotosyntézu. Tá má vplyv aj na rast koreňov a ich činnosť, takže nebudú tak intenzívne produkovať a rozvádzať živiny do stromu, čím sa docieli spomalenie vegetatívneho rastu. Nastane rovnováha medzi rastom a rodivosťou, pri ktorej platí, že čím je rast slabší, tým lepšia je rodivosť a opačne.
Vylamovanie je nenáročná ručná práca, ktorou odstránite z koruny nevyzreté a nezdrevnatené letorasty, ktoré narástli v danom roku. Strom presvetlíte, k plodom sa dostane viac slnečných lúčov. Zbavíte sa letorastov vrastajúcich dovnútra koruny, ale aj tých, ktoré napadla múčnatka.
Vzniknutých poranení sa netreba obávať. Vzhľadom na termín práce sa hoja veľmi dobre. Nie je potrebné ich nijako ošetrovať.
Vylamovanie môžete ešte doplniť rozličnými technikami letného rezu. Medzi osvedčené najmä v suchších a chladnejších podmienkach patrí zmiešaný rez, ktorý vznikol kombináciou krátkeho a dlhého rezu. Spočíva v zrezaní bujných letorastov na pätku a pri tých slabších v skrátení za 3. až 4. listom. Ak váš strom rastie uspokojivo, prípadne slabo, od letného rezu upustite, aby ste mu nenarušili rovnováhu. Mohli by ste totiž docieliť zlé vyzretie letorastov do zimy a druhé kvitnutie na jeseň, ktoré je neželané najmä z pohľadu budúcoročnej úrody.
Správny termín a technika
Prvý vhodný čas na vylamovanie je začiatok leta v júni až júli. Neskorší termín (na koniec júla a august) má menší vplyv na založenie kvetných púčikov do budúceho roka, ale upokojíte ním rast a do koruny dostanete dostatok svetla. Zároveň chránite strom pred chorobami a škodcami – v zahustených korunách sa udržuje vyššia vlhkosť, ktorá podporuje vznik nákazy. V redšej korune sa ťažšie ubytujú hmyzie škodce.
Niekoľko málo letorastov (3-4) môžete vylomiť aj na mladých stromoch v období výchovného rezu na začiatku vegetácie. Podporíte rast bočných letorastov, ktoré sú ďalej od stredníka a odklonia sa odeň v požadovanom tupom uhle. Bez ohľadu na to, s akým cieľom letorasty vylamujete, vždy to robte rukou a proti smeru rastu. Nezľaknite sa, spolu s letorastom sa uvoľní aj časť kôry, v ktorej sú schované spiace púčiky. Tak bude menšie riziko, že z nich vyrastú vlky. Rany sa zahoja oveľa lepšie ako po nožniciach.
7 dôvodov, prečo letorasty vylamovať
- Odstránite neperspektívne konkurenčné výhonky.
- Zbavíte korunu stromu nežiaducich vlkov.
- Odstránite výmladky vyrastajúce z podpníka.
- Preriedite korunu v prehustenej zóne.
- Odstránite mladé letorasty so zlým uhlom odklonu.
- V júni až v júli podporíte tvorbu základov kvetov na budúci rok.
- Vylamovaním v druhej polovici leta spomalíte vegetatívny rast.
Video nájdete v galérii obrázkov!!!
Prečítajte si aj :