Viete, ako kŕmiť vtáky v zime? Aha, ako to robia v Leviciach!
26. 1. 2021, 14:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 22:45)

Zdroj: Levická televízia, Mestský parlament mládeže Levice
Prikrmovanie vtáctva je skvelou príležitosťou spoznať druhy, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v našich záhradách a parkoch. Viete však, čo všetko do kŕmidla dávať môžete a čo doň, naopak, nepatrí?
Zdroj: pinterest.com/source/belladia.typepad.com
Zdroj: pinterest.com/topdreamercom
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku
Plniť kŕmidlo vyvesené na nevhodnom mieste všetkými zvyškami z kuchyne, o ktorých si mylne myslíte, že vtákom zachutia, je horšie, ako počas zimy neprikrmovať vôbec. Ak chcete operencom naozaj pomôcť, robte to zodpovedne.
Zdroj: shutterstock
Takto jednoducho si vyrobíte maškrty pre vtáčiky aj doma
V Leviciach to spravili ukážkovo
Ak nakupujete hotové lojové gule určené na prikrmovanie vtákov, zväčša sú dostupné v plastových sieťkach, ktoré majú uľahčiť ich vyvesenie v záhrade a umožniť postupné vyzobávanie obsahu vtákmi.
Ich použitie však môže napáchať viac škody ako úžitku. Hlavne väčšie druhy dokážu sieťku prehltnúť, čo vedie k ich usmrteniu. Dajte preto prednosť iným možnostiam upevňovania tohto typu krmiva.
Zdroj: Petra Števková
Lojové gule so semienkami pre vtáčiky v Leviciach
Mládežníci z mestského parlamentu v Leviciach mysleli aj na toto a plastové sieťky z gúľ odstránili, vyseparovali a miesto toho lojové gule povešali na rozložiteľné jutové špagátiky. Na stromy v parkoch či na námestí a pešej zóne im teraz zavítali nielen sýkorky, ale aj vrabce, drozdy a kto vie ešte aké ďalšie druhy.

Zdroj: Levická televízia, Mestský parlament mládeže Levice
Toto do kŕmidla patrí
Stávkou na istotu sú najrôznejšie druhy semien ako slnečnica, ľan, proso, pohánka, mak, lesknica, repka. Môžete pridať vylúpané vlašské orechy a lieskovce. Hmyzožravé druhy ocenia zmes sušeného hmyzu (dostupná v predajniach s chovateľskými potrebami).
Vhodné sú aj ovsené vločky, pšenica, ovos, horčičné semená, drvené kukuričné zrná, jačmeň, tekvicové semienka, uvarená neslaná ryža, nastrúhaná mrkva a, samozrejme, čistý živočíšny tuk alebo loj.
Zdroj: Petra Števková
Lojové gule zavesené na rozložiteľnom jutovom motúziku sú dobrá voľba.
Na tieto veci pozor!
Vtáky nikdy nekŕmte slanými a praženými orieškami a inými semenami, pečivom, zvyškami jedál, údeninami, nasolenou slaninou. Kŕmidlá vždy udržiavajte čisté. Môžu byť totiž zdrojom rôznych chorôb ktoré si vtáky navzájom odovzdajú.
Počas zimy preto treba pravidelne vymetať trus, neskonzumované zvyšky potravy a iné nečistoty. Nikdy v kŕmidle nenechávajte napríklad plesnivé kúsky ovocia. Vhodná nie je ani prítomnosť zvlhnutého krmiva.