Reklama

Viete, ako správne vysievať zeleninu, aby sa úroda vydarila?

Reďkovky môžete vysievať priamo na hriadku už veľmi skoro na jar.

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Kým za oknom sneží, máte dostatok času, naštudovať si všetky potrebné informácie, aby ste sa v prvých jarných dňoch bez okolkov pustili rovno do práce. Ako prvé bude treba osiať zeleninové hriadky. Vedeli ste, že každá zelenina prinesie naozaj ukážkovú úrodu pri určitom spôsobe sejby?

Skôr, ako vás s  nimi zoznámime je však dôležité povedať, že nech už vysievate akýkoľvek zeleninový druh, najskôr treba pôdu na hriadkach starostlivo pripraviť. Ponáhľať sa neoplatí. Každý jeden ponechaný korienok buriny či väčší kameň sa odrazí na neskoršej prácnejšej starostlivosti. 

Hlavnou výhodou skoršej jarnej sejby otužilých zelenín je to, že vysiate semená dobre využijú pôdnu vlahu po zime a dobrú štruktúru pôdy. Po vzídení rastliny spoľahlivo zakoreňujú a zároveň sa postupne otužujú, čo im neskôr pomôže lepšie odolať náhlej krátkodobej nepriazni počasia. 

Prvé jarné dni dovoľujú vysiať mrkvu, hrach, petržlen, reďkovku, cibuľu. So stúpajúcou teplotou môžete do vyhriatej pôdy postupne pridať kukuricu, cviklu či fazuľu a mnohé ďalšie zeleninové druhy podľa toho, čo vašej rodine najviac chutí.

Dbajte na rozstupy

Základom každej sejby do voľnejpôdy je dodržanie rozstupov medzi rastlinami v riadku aj medziriadkami. Ide o pestovateľský spon, ktorý sa odporúča pre každý zeleninový druh. Snažte sa ho dodržiavať, lebo hoci v záhrade nemusí byť striktne presný, rastlinám zabezpečí dostatočný priestor a vám menej práce s jednotením.

Možno si poviete, že druhy s drobnými semenami sa presne sejú ťažko. V takom prípade vám odporúčame zobrať si na pomoc piesok alebo preosiaty výsevný substrát. Premiešajte ho s drobnými emenami mrkvy, petržlenu či šalátu a vysejte.

Pri pomaly klíčiacich druhoch zeleniny (mrkva, petržlen, paštrnák) je dobré k základnému druhu zeleniny primiešať aj semená rýchlo klíčiacich, ako je napríklad reďkovka, ktoré sa označujú tiež značkovacími plodinami. Keďže vzídu skôr, ako hlavná plodina, vyznačia vám riadky a vy sa pri okopávaní nepomýlite a nezničíte ešte nevzídené semená.

Zdroj: shutterstock.com

Takáto jednoduchá pomôcka je skvelá napríklad pri sejbe hrachu, kedy zaručene dodržíte presné rozstupy rastlín v riadku.

4 základné spôsoby sejby

Sejba na široko: Vysiate semená sú rovnomerne rozdelené po celej ploche pozemku bez toho, aby sa prekrývali. Využíva sa len na nezaburinenom pozemku. Pretože odburiňovať môžeme len ručne. Vhodná je pri predpestovávaní priesad na výsevných záhonoch. Môže sa použiť aj pri zelenine s krátkym vegetačným obdobím ako je reďkovka, špenát, šalát, kôpor, cibuľa sadzačka.

Zdroj: Marcela Šišoláková

Sejba naširoko, teda rozhodenie semien na povrch pôdy sa využíva napríklad pri reďkovke, špenáte, šaláte, kôpri.

Sejba do riadkov: Pri tomto spôsobe sú riadky od seba rovnako vzdialené. Semená v riadkoch sú však vzdialené nepravidelne. Vzídené rastlinky je preto potrebné vyjednotiť na požadovanú vzdialenosť podľa daného druhu. Jednotí sa čo najskôr po vzídení. Neskoré jednotenie znižuje úrodu. Semeno by malo byť vysiate v hĺbke maximálne desaťnásobku jeho veľkosti. Do riadkov sa vysievajú zeleniny, ktoré nie je potrebné tak často okopávať ako cibuľa, špenát, šalát hlávkový, mrkva petržlen.

Zdroj: Marcela Šišoláková

Sejba do naznačených riadkov sa robí pri mrkve, petržlene, ale aj reďkovke. Po vzídení treba semenáčiky jednotiť na rovnakú vzdialenosť.

Štipková sejba: Na jedno miesto sa vysieva niekoľko semien naraz. Vhodná je pri fazuli kríčkovej aj ťahavej.

Sejba do hniezd: Vysieva sa niekoľko semien na jedno miesto v pravidelných vzdialenostiach. Vzídené skupiny rastlín sa kryjú vo dvoch na seba kolmých smeroch. Je vhodná pre tekvicu, neskoré hlúboviny, uhorky, fazuľu kríčkovú.

Zdroj: Marcela Šišoláková

Túto super pomôcku na sejbu semien do hniezd si ľahko vyrobí každý.

 

Pre začínajúcich aj skúsených záhradkárov je tu nové špeciálne vydanie mesačníka Záhradkár s praktickým darčekom

Prvý Záhradkár špeciál v roku 2021 sa nesie v znamení pozitívnych zmien. Jednak pre zmenu formátu bude čítanie praktickejšie. A vďaka navýšeniu počtu strán až na 80 vám prinesieme ešte viac skvelých rád vrátane manuálov pre jarné práce v zeleninovej záhrade. Kliknite sem a pozrite sa, na čo všetko sa môžete tešiť!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Záhradkár špeciál, ktorý by ste si nemali nechať ujsť: 80 strán plných praktických rád

    Vyberáme pre vás niečo PLUS