Viete, čo robiť s čiernymi ORECHMI? Jednoduchý spôsob ako sa zbaviť VRTIVKY
23. 9. 2022, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:36)

Zdroj: Lea Lejla Marušicová
Posledné roky záhradkárom robia vrásky na čele sčerneté orechy, ktorých príčinou je malá muška − vrtivka orechová, pričom prvýkrát bola prítomnosť tohto škodcu na Slovensku zaznamenaná až v roku 2018.

Pestovateľské škody
Larvy vrtivky orechovej nedokážu preniknúť cez škrupinu orechov, takže jadro nepoškodzujú. Následkom poškodenia oplodia však môže dochádzať k sekundárnym infekciám, ktoré spôsobujú hnedé až čierne škvrny.
Hlavným zdrojom potravy pre larvy na 3 až 5 týždňov je zelené oplodie. To vplyvom ich činnosti napádajú baktérie. Kým larvy sa k jadru nedostanú, hniloba áno.
Mechanické opatrenia
Z týchto spôsobov ochrany sa odporúča najneskôr v júni prikryť pôdu pod stromami netkanou textíliou, ktorá zabráni vyletovaniu dospelých jedincov z pôdy. Je potrebné ju tam ponechať až do jesene – do opadu všetkých orechov, aby sa zabránilo zavŕtaniu lariev do zeme.
Odporúča sa spadnuté orechy priebežne zbierať a málo napadnuté plody očistiť od oplodia, ktoré môže obsahovať ešte larvy. Takýto odpad aj úplne sčerneté orechy je potrebné zlikvidovať. Pred zimou je vhodné plochu pod stromom zrýľovať.
Čo robiť s napadnutými plodmi orecha?
3 praktické tipy
1. Najvhodnejšie je dať napadnuté orechy do suda s vodou, čiastočne poškodené ešte očistiť a oplodie dať tiež do suda (larvy sa vo vode utopia).
2. Po utopení lariev môžete vodu zo suda vyliať pod orech a plody dať do nádoby určenej na zber záhradného odpadu alebo na kompost.
3. Adekvátny spôsob likvidácie je aj vykopanie hlbšej jamy, do ktorej napadnuté orechy priebežne vhadzujete a potom ju zasypete. Larvy neprežijú vo väčšej hĺbke, ako je 10 až 15 cm.

Čo robiť s opadaným orechovým lístím?
Ekologický pohľad
Na internete často nájdete odporúčania, ktoré nie sú ani dostatočne účinné, ani environmentálne vhodné v boji proti vrtivke. Najčastejšie sa propaguje spaľovanie opadnutých a napadnutých plodov a tiež všetkých opadaných častí stromu vrátane lístia.
Pri spaľovaní biologického odpadu zo stromov vznikajú oxid uhoľnatý, dechtové látky a rôzne polyaromatické uhľovodíky.

Orechový kompost
1. Zmiešajte orechové lístie s trávou alebo iným zeleným materiálom v objemovom pomere 1 : 1 (hmotnostný pomer je 30 percent orechového lístia a 70 percent zeleného materiálu).
2. Udržiavajte správnu vlhkosť kompostu. Dosiahnete to umiestnením tejto zmesi do kompostovacieho zásobníka alebo prekrytím kopy netkanou textíliou, ktorá bude prepúšťať vzduch.
3. Dostatok vzduchu zabezpečíte aj tým, že kompost niekoľkokrát do roka prekopete. Posekaním orechového lístia, napríklad kosačkou, kompostovací proces výrazne urýchlite.