Reklama

Viete, koľko vlahy potrebuje zelenina?

Polievanie:
Pravidelné zavlažovanie
zabezpečí chutnú
úrodu zeleniny.

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Nároky na prísun vlahy pre jednotlivé druhy zelenín sú rozdielne. Viete, kedy, ako a koľko ich treba polievať? Prinášame jednoduchý prehľad a zásady pri polievaní, ktoré treba dodržiavať.

Pestovanie zeleniny je v plnom prúde. Aj keď počasie sa postará o závlahu v záhrade, nemali by sme zabúdať ani na zeleninu vysadenú v skleníkoch a vo fóliovníkoch. Pôda na týchto miestach je vystavená veľkému teplu, ktoré urýchľuje vyparovanie vody z pôdy. Preto jej pravidelný prídel pre rastliny je veľmi dôležitý. Zatemnením stien skleníkov a fóliovníkov bielym náterom z vápna alebo hliny, môžete regulovať prísun slnečných lúčov, a tým aj vysušovania pôdy. Ak nechcete prenášať ťažké krhly a chceli by ste ušetriť trochu čas, nainštalujte si kvapkovú závlahu.

Kedy a ako polievať?

Veľa záhradkárov zavlažuje zeleninové hriadky vo večerných hodinách, keď klesne teplota na teplomeroch a na záhony už nesvieti silné slnko. Pre niektoré rastliny, ktoré sú náchylné na rýchle šírenie plesní, je to nevhodný čas na polievanie.

Ide hlavne o papriky alebo uhorky, u ktorých môže večerné zavlažovanie prispieť k šíreniu tejto choroby. Dôležitá je aj starostlivosť o záhony. Približne hodinu po polievaní treba pôdu mierne prekopať. Pri ďalšom zavlažovaní nebude stáť voda na povrchu pôdy, ale postupne vsiakne ku koreňom rastlín.

Koľko zavlažovať

Nároky na vlahu druhov zeleniny sú rozdielne. Hlávkový šalát najviac polievajte tri týždne po vysadení, častejšími malými dávkami až do vytvorenia hlávky. Kapustu zavlažujte až do založenia hlávky a neskôr závlahu obmedzte, aby hlávky nepopukali. Karfiolu doprajte menší prísun vody každý druhý deň. Na rajčiaky nedostatok vlahy pôsobí nepriaznivo. Pravidelný prísun vody zlepší tvorbu plodov. Hrach a fazuľu zavlažujte hlavne pred nasadzovaním strukov. Pri neskorých letných výsevoch zásobte pôdu dostatočným množstvom vody. Uhorky sú na vlahu náročné, preto až do začiatku zberu intenzitu závlahy zvyšujte. Paprika má pri nedostatku vlahy malé plody a porast je veľmi nízky.

Doprajte jej každodennú dávku vlahy, a tým si zabezpečíte bohatú úrodu.

Zásady zavlažovania:

  • pred polievaním skyprite pôdu
  • zavlažujte v skorých ranných alebo vo večerných hodinách
  • citlivejšie druhy, ako sú papriky a uhorky, polievajte ráno
  • na polievanie používajte odstátu vodu

Prehľad registrovaných prípravkov:

Jadroviny – chrastavitosť: kontaktné – Delan 700 WDG, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Mancosan 80 WP, Novozir MN 80, Citan DG, Folpan 80 WDG, Funguran, Merpan 75 WG a Polyram WG, hĺbkové – Efuzin 500 SC, Syllit 65, Mythos 30 SC a Zato 50 WG, systémové – Baycor 25 WP, Chorus 75 WG, Punch 10 EW, Discus, a Topas 100 EC, kombinované – Shavit F 71,5 WP a Tercel; Zemiaky – pleseň zemiaková: kontaktné – Altima 500 SC, Bravo 500, Cuprocaffaro, Kuprikol 50, Dithane M 45, Dithane DG Neo- Tec, Mancosan 80 WP, Novozir MN 80, Citan DG, Electis, hĺbkové – Revus 250 SC, kombinované – Acrobat MZ WG, Casoar, Curzate Gold, Micexanil, Infinito, Melody Fit 69 WP, Ridomil Gold MZ 68 WG, Tanos 50 WG a Tatoo.