Viete, koľko VODY treba dodať rastlinám? 10 najväčších CHÝB pri zavlažovaní
2. 6. 2022, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:36)

Zdroj: Shutterstock
Dodať vodu pestovaným rastlinám je pre záhradkára práca celkom bežná a na prvý pohľad úplne jednoduchá. Možno práve preto budete prekvapení, koľkých chýb sa môžete dopustiť.
Rozhodujúce nároky rastlín
Pri vlhkomilných rastlinách nemôžete so zavlažovaním čakať, kým pôda uschne. Zalievať treba ešte stále mierne vlhkú pôdu. Zo zeleniny to ocení zeler, kapusta, kel, fazuľa či cvikla. Polievanie suchomilnej zeleniny, ako je cibuľa, cesnak či hrach v čase, keď je pôda ešte vlhká, je chyba, ktorú pocítite pri zbere nekvalitnej úrody.

Dôležité vlastnosti pôdy
Určite sami uznáte, že nie je jedno, či je pôda v záhrade rýchlo vysychavá, priepustná alebo zamokrená. Pri zavlažovaní ťažkých, ílovitých pôd, do ktorých voda vsakuj ťažko a veľmi pomaly, treba voliť menšie dávky vody a zalievať v kratších časových intervaloch.
Nevyužitá nástielka
Ak povrch zeleninových hriadok či okrasných záhonov nasteliete vhodným materiálom, udrží časť nadbytočnej vody. Zároveň obmedzí vyparovanie, spomalí vysychanie pôdy a zabráni nadmernému zabahňovaniu počas letných búrok.
Teplotný stres pre rastliny
Veľkou chybou je postrekovanie záhrady vodou pri prudkom letnom slnku. Tak ako my, aj rozhorúčené rastliny môžu pri náhlom schladení dostať teplotný šok. Navyše hrozí popálenie listov, lebo kvapky vody fungujú ako lupa.
Nedostatok vody pre ovocie
Vo všeobecnosti sú na nedostatok vody najcitlivejšie plytko koreniace druhy:
- jahody
- ríbezle
- egreše
- maliny
- černice
- čučoriedky
Kedy ovocné druhy ocenia závlahu najviac?

Zo stromov sú citlivejšie tie, ktoré sa pestujú na plytko koreniacich slabo rastúcich podpníkoch a mladé stromy, ktoré ešte nemajú dostatočne vybudovaný koreňový systém.
Voda po celom záhone
Naučte sa dodávať vodu zelenine, ovociu a okrasným rastlinám priamo ku koreňom. Po tom, ako do pôdy vsiakne a povrch mierne oschne, je dobré prekypriť ho. Odstránite pôdny prísušok a zachováte vhodnú štruktúru pôdy.
Silný prúd z hadice
Za chybu možno považovať aj polievanie silným prúdom vody z hadice či krhly. Takýmto spôsobom narúšate pôdnu
štruktúru, voda nestíha vsakovať, odteká po povrchu a pritom tvorí erózne ryhy a jarčeky.
Hnojivá zálievka
Ak ste sa rozhodli dodať rastlinám živiny prostredníctvom hnojivovej zálievky, nerobte tak hneď po vysadení, poškodili by ste im korienky. Prihnojujte najskôr týždeň, najlepšie dva po vysadení.
Nekvalitná voda
Takáto voda poškodzuje nielen rastliny, ale aj pôdu a v neposlednom rade tiež celý závlahový systém, čo pocítia hlavne záhradkári využívajúci výhody kvapkovej závlahy. Chybou je nielen zalievanie nadmerne mineralizovanou vodou, ale aj tvrdou vodou s vyšším obsahom uhličitanov, ale tiež chlórovanou vodou z vodovodu.
Nerovnomerné zalievanie

Nielen nedostatok a nadbytok vody škodí. Nesprávne je aj nerovnomerné zalievanie, ktoré spôsobuje problémy hlavne na zeleninových hriadkach v podobe praskania koreňov, buliev a plodov