Reklama

Viete prečo je dôležitá hĺbka skracovania letorastov a ako ju využiť v prospech úrody?

Prerezávanie stromov

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Jablone, hrušky, vinič, čerešne, marhule...všetky rastliny, vrátane ovocných drevín majú hormóny. Podľa toho, ktorý z nich prevláda, je rast bujnejší, či naopak umiernenejší. Ak je hladina hormónov prúdiacich v strome v rovnováhe, strom rastie vyvážene a rodí k vašej spokojnosti.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Klik rezom docielite vyrovnaný stav stromu a vysokú úrodu

    Na hladinu hormónov v ovocných drevinách vplýva množstvo faktorov počnúc genetikou druhu, cez vývojové štádium až po vonkajšie vplyvy prostredia kam sa radia pestovateľské podmienky a výživa, ako aj zásahy pestovateľa. Na tok hormónov v strome má vplyv rez. Podľa hĺbky rezu letorastov dokážete strom nasmerovať na tvorbu výhonkov, či naopak navnadiť ho na tvorbu rodivého obrastu. Táto cenná informácia sa hodí najmä začínajúcim záhradkárom, ktorí možno úplne nevedia, ako jabloň orezať.

    Rastlinné hormóny

    Rastlinné hormóny regulujú rast, vývoj a reakcie rastlín na prostredie. Medzi hlavné patrí auxín, ktorý podporuje predlžovanie buniek, zakoreňovanie a udržiava apikálnu dominanciu. Cytokiníny stimulujú delenie buniek, rast bočných púčikov a spomaľujú starnutie listov. Giberelíny podporujú rast stoniek, klíčenie. Kyselina abscisová (ABA) riadi dormanciu a uzatváranie prieduchov pri strese. Etylén urýchľuje dozrievanie plodov, opad listov a reaguje na stres. Jasmonáty a brasinosteroidy regulujú obranné reakcie a zvyšujú odolnosť rastlín. Tieto hormóny spolupracujú a umožňujú rastline adaptovať sa na meniace sa podmienky.

    Vo vrcholových púčikoch každého výhonka prúdia auxíny, hormóny zodpovedné za potláčanie rastu postranných výhonkov, teda brániace rozkonáreniu. Ak potrebujete na vašej jabloni dosiahnuť, aby sa konár rozkonáril, musíte ho zrezať hlbšie. To znamená, že by ste rezom predovšetkým mali odstrániť kvetné púčiky, ktoré vegetatívny rast brzdia. Pokiaľ, ale váš strom rastie umiernene, konáre sú rovnomerne rozmiestnené a rodí, hlboký rez radšej nevykonávajte. Zbytočne by ste narušili rovnováhu, ktorú momentálne má.

    Hlboký rez jadrovín využijete napríklad na opravu koruny, s ktorou nie ste spokojní. Rez aplikujte na dvoj- až trojročnom strome.

    — Záhradkár

    Zdroj: Jarmila Szabóová

    Ak máte v záhrade dvoj- až trojročný strom, z ktorého korunkou nie ste spokojní, môžete ju založiť nanovo. Opravíte ju tak, že výhonky ukončené kvetným pukom zrežete hlbšie, čím podporíte rozkonárenie.

    Potrebujete rezom docieliť, aby jabloň založila čo najviac rodivého obrastu? Opäť sa vám to podarí hĺbkou zimného rezu. Mierny rez spočívajúci v odstránení vrcholovej časti letorastu potlačí pôsobenie hormónov, ktoré zodpovedajú za vegetatívny rast v neprospech tvorby kvetných pukov a strom podnieti k tvorbe rodivého obrastu.

    So stimuláciou tvorby kvetov v kombinácii s obmedzením vegetatívneho rastu a na podporu vyzrievania pletív pomáha letný rez, ktorý vhodné skombinovať s aktuálnym zimným rezom.

    — Záhradkár

    Zdroj: Jarmila Szabóová

    Výhonok na jabloni, ktorý potrebujete takpovediac donútiť rodiť, musíte na jar mierne zrezať.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.