Reklama

Viete, prečo nezanedbať ZIMNÝ REZ? Ovocinári nesmú zaháľať ani v ZIME

Nevýhodou zimných rezov môže byť riziko namrznutia rezných rán.

Zdroj: Michal SEDLÁČEK

Reklama

Príroda v zimných mesiacoch odpočíva, no ovocinár nesmie zaháľať. Zimný rez je aktuálny v čase, keď sú ovocné stromy bez listov, teda počas vegetačného pokoja.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO: Keď pominie nebezpečenstvo mrazov, začnite s rezom MALÍN a ČERNÍC
    Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=DIdG9hNp9qk

    Od decembra do marca

    Najvhodnejšie je s rezom začať po prechode hlavných mrazov, teda v predjarí, keď je predpoklad, že teplota už neklesne pod -10 °C, aby ste minimalizovali riziko namrznutia rezných rán. Rez ukončite na začiatku pučania, keď v stromoch opäť začína aktívne prúdiť miazga.

    Nevýhodou zimných rezov môže byť riziko namrznutia rezných rán. To sa však nestane, ak dodržíte teplotné podmienky vhodné na túto prácu.

    —  

    Režte výlučne v dňoch bez mrazu, optimálne je, ak sa teplota pohybuje v rozmedzí 2 až 5 °C. Zimný (predjarný) rez môže byť podľa vývinového štádia stromov rezom výchovným – tvarovacím, udržiavacím alebo zmladzovacím, ak pestujete staršie stromy.

    Presvetlite koruny

    Príliš hustá koruna poskytuje vhodné prostredie na rozvoj chorôb a škodcov. Hlavným cieľom zimného rezu je preto jej presvetlenie odstránením príliš zahusťujúcich konárov alebo takých, ktoré rastú do jej stredu alebo sa nevhodne križujú.

    Ako prvé však odstráňte všetky suché, choré a poškodené konáre, o ktorých získate dobrý prehľad v čase, keď sú stromy bez listov.

    —  

    Odrežte nežiaduce tenké výhonky rastúce kolmo nahor – vlky. Väčšie konáre režte na konárový krúžok tesne pri kmeni, a to tak, že najskôr odpíľte konár asi 10 cm od kmeňa a až potom dopíľte zvyšok. Ranu ošetrite.

    Zákonitosti rastu

    Častá chyba je každoročné skracovanie jednoročných výhonkov. Takto docielite ovocinársky neprijateľný, metlovitý vzrast stromu, čo so sebou prinesie okrem nízkej produkcie veľa zbytočných rezných rán.

    Skracovaniu niektorých jednoročných výhonkov sa, a to hlavne pri výchovnom reze, nevyhnete.

    —  

    Režte však s rozumom na púčik smerujúci von z koruny alebo použite dvojstupňový sektorový  rez, ktorý sa osvedčil aj pri kôstkovinách.

    Individuálny prístup

    Tak ako v prírode, ani v záhrade nenájdete dva úplne rovnaké stromy. Zimný ani žiadny iný rez nie je možné uplatňovať šablónovite, hoci pestujete len jeden druh. Vždy prihliadajte na špecifiká rastu a tvaru jednotlivých stromov, ako aj na konkrétnu odrodu.

    Kolmo hore rastúce výhonky (vlky) odstraňujte rezom čo najtesnejšie pri ich báze.

    —  

    Ak teda nechcete vyvolať bujný rast bočných výhonkov alebo o dokonca potrebujete zbrzdiť, čo možno najviac šetrite vrcholové púčiky na jednoročnom dreve. Režte na výhonok alebo konár s horizontálnym, prípadne šikmým rastom. 

    Vyberáme pre vás niečo PLUS