Reklama

Vírusové choroby paprík nevyliečite, takto im ale môžete predísť

Vírus krúžkovitosti papriky (Tomato spotted wild virus) zo zeleniny najviac napáda rajčiaky, papriku, uhorky, hrach, fazuľu, bôb, šalát a zemiaky.

Zdroj: Kamil Hudec

Reklama

Nielen škodce a zlé podmienky sú nepriateľom paprík. K zníženiu úrody prispievajú aj vírusové choroby. Vyskytujú sa hlavne v suchých a teplých rokoch. Povieme vám, ako im môžete predísť, pretože keď sa už prejavia, je neskoro.

V posledných rokoch pravdepodobne kvôli globálnemu oteplovaniu dochádza k nárastu vírusových chorôb. Je to hlavne v teplých a suchších rokoch, kedy sa darí hmyzu, ktorý je prenášačom vírusov. Keď sa vírusy objavia v priesadách, môže dochádzať k odumretiu vegetačného vrcholu. Avšak pri starších a odolnejších rastlinách, sa symptómy prejavujú v obmedzenej miere. 

Mozaika papriky

Vírus mozaiky tabaku (Tobacco mosaic virus) na listoch papriky vytvára typické symptómy – tvorbu žltých, bledozelených až žltozelených častí listov, pričom sa jednotlivé variácie sfarbenia prelínajú. Niekedy na listoch dochádza k presvetľovaniu žiliek, zožltnutiu čepele pozdĺž žiliek, tvorbe pľuzgierikov alebo nastáva celkové zožltnutie listov.

Zdroj: Kamil Hudec

Vírus mozaiky tabaku sa nevyskytuje len na paprike, ale často napríklad aj na rajčiakoch. Je veľmi nákazlivý, ľahko sa prenáša mechanicky (šťavou) už pri nepatrnom poranení buniek. Do fóliovníka si ho môžete preniesť kontaminovaným náradím alebo na rukách po predchádzajúcej práci s okrasnými rastlinami, burinou alebo so zeleninou (najmä rajčiakmi), ktoré boli vírusom napadnuté.

Ružicovosť papriky

Rastlina papriky napadnutá ružicovitosťou – vírusom mozaiky uhorky (Cucumber mosaic virus) je nápadná svojou zakrpatenosťou a metlovitým vzhľadom. Napadnuté rastliny vytvárajú veľké množstvo kvetov, ktoré sú deformované, často opadávajú ešte pred vytvorením plodu. Ak sa plody vytvoria, sú malé s nepravidelnými hrboľčekmi na povrchu, nedosahujú konzumnú veľkosť ani kvalitu.

Zdroj: Kamil Hudec

Vírus mozaiky uhorky sa na papriku dostane prostredníctvom prenášačov – vošiek. Prezimuje na trvalých burinách, no zdrojom infekcie môžu byť aj uhorky, cukety a tekvice, na ktorých sa vírus vyskytuje často.

Pestrolistosť papriky

Symptómy pestrolistosti (Alfalfa mosaic virus) sú veľmi nápadné pestrosťou farieb. Na listoch sa tvoria veľké mozaikovité, žlté alebo biele škvrny, ktoré často pokrývajú celú listovú čepeľ. Pri infikovaní mladých listov sa deformujú a kučeravejú. Symptómy na plodoch sú iba ojedinelé.

Zdroj: Kamil Hudec

Na vírus pestrolistosti je koreninová paprika citlivejšia než zeleninová. Prenáša sa voškami, ale aj mechanicky a semenami.

Krúžkovitosť papriky

Na paprike sa napadnutie prejavuje tvorbou koncentrických prstencov na listoch. Tie sú najskôr chlorotické (žltkasté), neskôr hnednú a pletivo v ich mieste odumiera. Prstencovité škvrny sa tvoria aj na plodoch, čím ich senzoricky znehodnocujú. Obvykle býva napadnutá iba jedna tretina plodov.

Zdroj: Kamil Hudec

Vírus krúžkovitosti papriky (Tomato spotted wild virus) zo zeleniny najviac napáda rajčiaky, papriku, uhorky, hrach, fazuľu, bôb, šalát a zemiaky.

Papriky nevyliečite, vírusom sa však dá predchádzať

  • Niektoré vírusy sa prenášajú aj semenami. Používajte preto kvalitné a certifikované osivo
  • Po práci s inými rastlinami si vždy dôkladne umyte ruky aj náradie
  • Okolo papriky by nemali byť žiadne buriny nielen kvôli vírusom, ale aj prenášačom

Ďalšie rady, akým spôsobom predchádzať vírusom a viac informácií o tom, čo spôsobilo problémy s paprikou v sezóne 2020, sa dočítate vo februárovom čísle časopisu Záhradkár, ktorý je na pultoch v predaji už len pár dní!

Nechcete si nechať ujsť už ani číslo? Predplaťte si časopis Záhradkár na celý rok!

Zdroj: archív redakcia Záhradkár

Aktuálne nájdete v predaji februárové vydanie časopisu Záhradkár.

Vyberáme pre vás niečo PLUS