Reklama

Vitálne JAHODY bez použitia CHÉMIE? Vyberajte z dostupných PRÍPRAVKOV, radí odborník

Pleseň sivá spôsobená hubou Botrytis cinerea je jedna z najčastejších a najzávažnejších chorôb ovocia. Pre jahody môže byť zničujúca hlavne vtedy, ak sa daždivé počasie zhoduje so zberom plodov.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Dá sa porast jahôd udržať vitálny a plody zdravé bez použitia chemických prípravkov na ochranu rastlín?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Keď kvetovka jahodová napadne JAHODY, môže spôsobiť význmané škody na úrode
    Zdroj: canva

    Pleseň sivá spôsobená hubou Botrytis cinerea je jedna z najčastejších a najzávažnejších chorôb ovocia. Pre jahody môže byť zničujúca hlavne vtedy, ak sa daždivé počasie zhoduje so zberom plodov. V boji proti plesni sivej pomáha odstraňovanie infikovaných zvyškov a použitie čistej nástielky. Z biologických, komerčne dostupných prípravkov sa odporúča AmazoN, Chitopron 5 %, PowerOf-K.

    Zdroj: shutterstock

    Postihnuté plody bývajú pokryté hustým, sivým, prášivým povlakom huby. V silnejšej miere sa vyskytuje v daždivých rokoch, v intenzívne zavlažovaných, hustých a tienených porastoch.

    Škvrnitosť listov

    Môže byť spôsobená hubami Mycosphaerella fragariae, Ramularia tulasnei, Phomopsis obscurans alebo baktériou Xanthomonas fragariae. Tieto patogény sa ukrývajú v odumretých listoch a iných rastlinných zvyškoch. Na preventívnu ochranu použite AmazoN a Chitopron 5 %.

    Zdroj: shutterstock.com

    Fialová škvrnitosť listov (Diplocarpon earliana) prezimuje na chorých listoch. Ak ich neodstránite, sú zdrojom novej nákazy v ďalšom roku.

    Múčnatka

    Toto hubové ochorenie postihuje listy, kvety a plody jahôd. Je spôsobené patogénom Sphaerotheca macularis, ktorého spóry preferujú prerušovane vlhké podmienky a neklíčia v stojacej vode. Hmlisté chladné noci a teplé dni spôsobujú, že choroba môže byť v jahodovisku veľkým a pretrvávajúcim problémom. Síru ako možnú ochranu dnes už môžete vymeniť za oveľa účinnejšie prípravky tak na konvenčných, ako aj ekologických pestovateľských plochách. Základom je prípravok AmazoN (Bacillus mojavensis), ktorý sa používa na preventívnu ochranu jahôd proti múčnatke od začiatku sezóny, pokračujúc cez kvitnutie až po zrenie plodov. V závislosti od tlaku ochorenia sa odporúčajú 7- až 10-dňové intervaly aplikácie vždy miešané s prípravkom BorOil. Inými možnosťami ochrany sú aj prípravky PowerOf-K alebo Folicit, ktoré sa dajú kombinovať a používať nielen preventívne, ale aj po napadnutí jahôd múčnatkou.

    Zdroj: shutterstock

    Múčnatka jahôd je huba, ktorá prezimuje na napadnutých častiach jahôd, prebúdza sa zase na jar a pri daždivom a vlhkom počasí.

    Roztočce

    Roztočec chmeľový škodí prakticky každý rok počas suchých období. Živí sa rastlinnými šťavami a veľké populácie môžu znížiť fotosyntetickú kapacitu listov, čo vedie k oslabeniu rastlín a k zníženiu výnosov ovocia. Jednoduchá a bezkonkurenčne najúčinnejšia ochrana je aplikácia dravých roztočov Phytoseiulus persimilis alebo Neoseiulus californicus. Tieto a iné bioagens sú aj pre záhradkárov dostupné na www.biotomal.sk.

    Zdroj: shutterstock

    Veľké populácie roztočcov sú často sprevádzané jemnou pavučinou. Hostiteľskými rastlinami sú najmä jahody.

    Pandravy chrústov

    Poškodené rastliny jahôd pandravami chrústov spoznáte tak, že sú zvädnuté a možno ich z pôdy ľahko vytiahnuť. U nás sa tento škodca vyskytuje vo všetkých pestovateľských oblastiach. Chrobáky obžierajú listy, kvety a môžu spôsobiť v krátkom čase až holožery. Pandravy žijú v pôde a vážne poškodzujú podzemné časti rastlín. Bezkonkurenčná ochrana proti nim sú hlístice Heterorhabditis bacteriophora (prípravok Larvanem). Na jar, keď si všimnete prvé poškodenia, zalievajte jahody v dvoch etapách po štyroch týždňoch.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Rozrástli sa vám jahody a neviete, čo s nimi? Založte z nich nové jahodovisko, ešte to stíhate

      Autor článku

      Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.