VRTOCHY počasia vás nesmú odradiť! Aprílová OCHRANA rozhodne o tohtoročnej ÚRODE
5. 4. 2024, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: shutterstock
Apríl prináša sľubný začiatok nového vegetačného obdobia. Napriek vrtochom počasia sa pôda postupne otepľuje a na každého záhradkára už netrpezlivo čaká dlhý zoznam prác.

Rada nášho odborníka:
Zdroj: Archív M. V.
Ing. Matej VAČKO, poradca v biologickej ochrane rastlín
Útočiskom je kôra
Medzi významné škodce prebývajúce v záhradách a sadoch sa radí aj obaľovač jablčný. Zimu prečká v prasklinách na kmeňoch a konároch ovocných stromov. Larvy prezimujú v zámotkoch a následne sa počas jari kuklia. Koncom apríla a začiatkom mája sa z nich liahnu motýle. Po oplodnení kladú samičky vajíčka jednotlivo na mladé plody alebo na listy v ich okolí. Deje sa tak vo večerných hodinách pri teplote 16 °C a viac.
Zdroj: shutterstock
Po vyliahnutí a krátkom povrchovom žere sa obaľovače zavŕtajú do plodov. Postupne vyžierajú chodbičky až k jadrovníku. Počas 4 týždňov prechádzajú 5 instarmi a opúšťajú napadnuté plody.
Biologická ochrana: Proti obaľovačom poslúžia háďatká rodu Steinernema feltiae (prípravok Nemapom). Háďatká aktívne vyhľadávajú a parazitujú na larvách obaľovača, ktoré následne do dvoch až troch dní hynú. V ich kuklách prebieha vývoj ďalšej generácie háďatiek. Tak dochádza k redukcii prezimujúcich štádií škodcu a k zníženiu výskytu v nasledujúcom jarnom období. Aplikácia háďatiek sa vykonáva po zbere plodov, keď sa škodca nachádza v larválnom štádiu alebo v diapauze, ideálne na jar alebo na jeseň. Pri staršej výsadbe stromov (viac ako 5 rokov) sa realizuje postrek prípravkom nielen na kmene, ale aj na vetvy, na ktorých je kôra najviac porézna.
Praktický tip!
Na zabezpečenie vysokej účinnosti treba háďatká Steinernema feltiae aplikovať vo večerných hodinách, za vlhkého počasia, pri teplote 8 až 10 °C. Tieto hodnoty teplôt by mali trvať aspoň niekoľko hodín.
Zdroj: shutterstock
Podľa štatistík sú parazitické háďatká schopné zničiť 60 až 90 percent prezimujúcich lariev obaľovača v pôde i na strome.
Úkryt majú v pôde
Pre pestovateľov sliviek a jabloní sú piliarky nočnou morou. Medzi najvýznamnejšie piliarky patria slivková, žltá a jablčná. Sú to drobné mušky, ktoré prezimujú v dospelom larválnom štádiu v pôde pod stromami. Kuklia sa na jar a liahnu sa v čase kvitnutia. Ak zanedbáte ochranu ovocných stromov proti týmto škodcom, môžete prísť o značnú časť úrody. Dôležité je zvoliť nielen efektívny spôsob ochrany, ale aj správne načasovanie. Na to je potrebná včasná signalizácia a znalosť bionómie škodcu.
Zdroj: shutterstock
Samičky piliarky slivkovej kladú vajíčka do kališných lístkov kvetov, preto hoci strom bohato kvitne, nemusí mať nijakú úrodu. Vyliahnuté larvy vyžierajú vnútro plodov a spôsobujú skorú nepravú červivosť a opadávanie mladých, ešte zelených plodov.
Signalizácia: Ideálne sú biele lepové dosky, ktoré treba zavesiť do korún stromov ešte pred kvitnutím. Prahom škodlivosti je výskyt 10 a viac dospelých jedincov na bielej lepovej doske za dva dni pozorovania. Optimálny termín ochrany sa stanovuje na základe sledovania vývinu vajíčok. Postrek sa vykonáva, keď na vajíčkach vidieť červené oči lariev, zvyčajne hneď po odkvitnutí. Následne treba zakročiť vhodným postrekom.
Zdroj: shutterstock
Piliarky sa liahnu z kukiel v pôde v období krátko pred kvitnutím. Samice vyhľadávajú biele kvety, preto ich láka biela farba lepových doštičiek. Vyveste ich približne týždeň pred začiatkom kvitnutia chránených stromov.
Biologická ochrana: Proti piliarkam vám poslúži odvar z exotického dreva Quassia amara, ktorý si môžete vyrobiť aj sami doma. Drevo a kôra tropického kra obsahujú okrem iného jednu z najhorkejších prírodných látok, zlúčeninu „quassin“ a „neoquassin“. Odvar sa používa v ochrane ovocných sadov ako prírodný insekticíd. Tento spôsob ochrany využívajú aj profesionálni pestovatelia ovocia.
Zdroj: shutterstock
Piliny Quassia amara sa varia hodinu v odstátej vode v pomere 130 g pilín na 1 až 1,5 l vody. Následne sa scedia a odvar sa nechá vychladnúť