Všade samá BURINA a ŠKODCE? Odborník radí, ako zvládnuť augustovú APOKALYPSU
5. 8. 2024, 14:00 (aktualizované: 8. 8. 2024, 9:38)

Zdroj: shutterstock
V augustovej záhrade sa v plnej paráde miešajú farby, zvuky a vône leta. Kvalita dopestovanej zeleniny odzrkadľuje vašu doterajšiu starostlivosť o pestované plodiny a najmä to, ako ste zvládli ich ochranu pred chorobami a škodcami.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Rada nášho odborníka:
Zeleninu v druhej polovici leta najčastejšie sužujú plesne, múčnatky či bakteriózy. Proti hubovým chorobám môžete porast ošetriť prípravkami na báze medi, ktoré majú ochrannú lehotu približne desať dní. Preventívne sa viete chorobám vyhnúť, ak udržiavate porasty vzdušné, bez buriny a zalievate s rozumom. Pri druhoch citlivých na vznik plesní zvoľte zálievku podmokom tak, aby sa voda nedostala do kontaktu s nadzemnou časťou rastliny.
Zapáchajúce bzdochy
V minulom roku došlo k výraznému nárastu populácie bzdôch nielen v záhradách a sadoch, ale aj na balkónoch či terasách. Dospelá bzdocha zeleninová (Nezara viridula) prezimuje pod kôrou stromov, pod opadaným lístím a tiež v bytoch alebo iných budovách. Na jar úkryt opúšťa a začína prijímať potravu, krátko po úživnom žere dochádza k páreniu a samičky kladú vajíčka na hornú stranu listu. Škody spôsobuje vyciciavaním štiav zo všetkých nadzemných orgánov rastlín, ale najviac preferuje mladé plody v čase dozrievania a výhonky. Poškodené plody majú na povrchu bledé škvrny, ktoré časom hnednú až černejú. Kvalita plodov klesá, deformujú sa a opadávajú. Okrem toho zapáchajú. Druhotne sa na nich môžu vyskytnúť infekcie, ktoré bzdochy prenášajú.
Zdroj: shutterstock
Vyliahnuté larvy bzdôch neprijímajú potravu, nerozliezajú sa, držia sa v skupinách. Spolu sa chránia pred predátormi vylučovaním chemických látok. V záhrade robte ručný zber vajíčok, lariev a dospelých jedincov.
Biologická ochrana: V záhrade uprednostnite ručný zber a ničenie vajíčkových znášok, lariev a dospelých jedincov. Proti tomuto škodcovi zatiaľ nie sú registrované žiadne prípravky, ale pri jeho premnožení by sa mohli použiť prípravky povolené proti iným škodcom napadnutej plodiny. Pri rajčiakoch napríklad prípravky s účinnou látkou azadriachtín alebo spinosad.
Premnožené molice
Existuje niekoľko druhov molíc, ktoré napádajú úžitkové plodiny – molica bavlníková (Bemisia tabaci), skleníková (Trialeurodes vaporariorum) a lastovičníková (Aleyrodes proletella). V posledných rokoch možno pozorovať pomerne vysoký výskyt molíc v porastoch zeleniny. Molica skleníková škodí najmä na uhorkách, šaláte, rajčiakoch, paprike, fazuli, jahodách, okrasných rastlinách a molica lastovičníková len na kapustovej zelenine. Samičky kladú vajíčka na spodnú stranu listov do štrbín alebo prieduchov. Larvy sa liahnu približne po siedmich dňoch a majú štyri vývojové štádiá. Dospelí jedinci sú životaschopní tri až šesť týždňov. Počas tohto obdobia je samička schopná naklásť až niekoľko stoviek vajíčok.
Zdroj: shutterstock
Dospelé molice predstavujú lietajúci hmyz, ktorý nemôžete prehliadnuť pre snehobiele sfarbenie. Po vyrušení rýchlo lietajú. Hojne sa objavujú v čase škodlivosti na žltých lepových doskách. Ochrana rastlín je zložitá, pretože škodca má viac generácií do roka.
Biologická ochrana: Ochrana je pomerne zložitá, pretože škodca má viac generácií do roka, preto je nevyhnutné striedať prípravky aj počas jednej vegetácie. Na monitorovanie sa používajú žlté lepové dosky. Proti molici skleníkovej v rajčiakoch, uhorkách, tekvici a kapustovej zelenine je účinný prípravok NeemAzal T/S. Taktiež môžete použiť silný tlak vody z hadice a škodcov sčasti decimovať zmývaním z povrchu rastlín. Umožnite ich prirodzeným predátorom, larvám lienok a zlatoočkám, usídliť sa v skleníku alebo vo fóliovníku. Živia sa ich vajíčkami a ničia nymfy a kukly. Pomôže vám aj nasadenie dravého roztoča Amblyseius swirskii, ktorý vyhľadáva, napáda a vysáva larvy strapiek a molíc, alebo drobnej parazitickej osičky Encarsia formosa. Samičky kladú vajíčka do lariev molíc.