Reklama

Všetko, čo potrebujete vedieť o pestovaní papriky: Priesady, sejba a výber substrátu

Bytové podmienky nie sú na pestovanie priesad ideálne. Problémom je pomerne vysoká teplota a nedostatok svetla.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Pestovanie papriky začína už vo februári a správna metóda sejby môže byť rozhodujúca pre úspešnú úrodu. Vyberte si medzi výsevom naširoko alebo ušetrite čas s pikírovaním a sejte do zakoreňovačov, v každom prípade zabezpečte priesadám optimálne podmienky na rast.

Priesady papriky rastú pomaly, preto je vhodné vysiať ich vo februári, skorší termín je vhodný v prípade, ak plánujete výsadbu do vykurovaného skleníka alebo fóliovníka. Môžete si vybrať, či použijete metódu sejbou na široko s následným pikírovaním, alebo sa rozhodnete pre sejbu do zakoreňovačov.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Chcete ušetriť, ale záhrady sa nevzdáte? Využite mykorízu už pri vysievaní!

    Sejba do zakoreňovačov je výhodnejšia

    Použitím rašelinových zakoreňovačov (napríklad Jiffy tabliet) zabezpečíte priesadám dostatok priestoru. Tým sa vyhnete potrebám na pikírovanie a ušetríte čas. Nevýhodou je, že tieto zakoreňovače je potrebné zakúpiť. Ak sa priesady rýchlo vyvinú, než ste očakávali, môžete ich presadiť do väčšieho kelímka (napríklad jogurtového), ktorý môžete tiež použiť na priame zasadenie. Do kelímka vložte dve semená a rastlinky sa budú po vyklíčení o seba opierať, podobne ako rastliny papriky vysadené po dve na hriadke. Nezabudnite na dno kelímka urobiť dieru na odtok vody.

    Pikírovanie priesad papriky

    Priesady papriky sú pripravené na pikírovanie, keď vytvoria prvý pravý list. Na tento účel použite tenký kolík, kliniec alebo špeciálny kolík na pikírovanie. Opatrne uvoľnite priesadu zo substrátu, v novom kelímku urobte dieru a do nej vložte korienky rastlinky. Jemne prihrňte.

    Zdroj: shutterstock

    O kvalitnom substráte hovoríme vtedy, keď je v zložení prítomný aj kompost, ktorý sa považuje za najcennejší a najbohatší zdroj základných živín a stopových prvkov.

    Podmienky pre zdravé priesady

    Paprika je teplomilná rastlina, najlepšie sa jej darí pri teplote medzi 20 až 25 °C. Umístite ju na miesto chránené pred priamym slnkom. Substrát by mal byť mierne vlhký, ale nie premokrený.

    Výber substrátu

    Pri pestovaní priesad si musíte rozmyslieť, či chcete pestovať priesady z osiva alebo len dopestovávať už zakorenené rastliny, kým ich vysadíte do voľnej pôdy. Pri vysievaní osiva je dôležitý okrem voľby správneho osiva výber kvalitného výsevného substrátu. Kvalitný substrát vám zabezpečí vhodné prostredie na vzídenie a následný rast priesad. Mal by byť namiešaný z vybraných druhov rašelín s upraveným pH a vytriedený na jemnú frakciu – skladá sa z drobných čiastočiek. Musí byť vzdušný a nesmie sa zlievať a vytvárať lepkavé blato. Výsevné substráty vo všeobecnosti neobsahujú vysoké dávky štartovacieho hnojiva, aby nedošlo k zasoleniu substrátu alebo popáleniu vzchádzajúcich rastlín. Preto je dôležité po vzídení rastlín dopĺňať hnojivo, aby rastlinky netrpeli deficitom a nezastavili sa v raste.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.