Reklama

Všetko o NÁDCHOVNÍKU! Pestujte ho a vyskúšajte SUPER TIPY pre zdravie

Nenáročný nádchovník vie byť skvelým pomocníkom pre zdravie.

Zdroj: shutterstock

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Nenápadná rastlina plná zdravia! Nájdite miesto pre nádchovník a naučte sa naplno využívať jeho liečivú silu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Účinný SPREJ Z NÁDCHOVNÍKA! Príprava JEDNODUCHÁ a účinky úžasné

    Zdroj: shutterstock

    Nenáročný a úžasne liečivý.

    Zoznámte sa

    Kubánske oregano, grécky eukalyptus, mexický eukalyptus, španielsky tymian či jednoducho nádchovník – všetky tieto názvy označujú nenáročnú zelenú rastlinku Plectranthus amboinicus. Práve tento druh je známy svojimi blahodárnymi účinkami, pre ktoré sa oplatí pestovať ho doma.

    Zdroj: shutterstock

    Ďalšou výhodou je, že počas zimy, keď ho už máte presťahovaný v byte mu suchý vzduch z vykurovacích zariadení neprekáža.

    Pestovanie

    Rastlinka nie je náročná na pestovanie a dobre sa jej darí na slnečnom stanovišti alebo v polotieni, no tmavé miesta jej nevyhovujú. Ideálna je dobre priepustná pôda.
    Nádchovník môže počas celého roka prosperovať v črepníku na okennom parapete. Od jari do jesene ho možno letniť na záhrade, balkóne či terase, čo rastlinka obľubuje a často sa tak krásne rozrastie. Dôležité je však dávať pozor na mráz – sledujte teploty a nepodceňte čas, kedy ho treba premiestniť späť dovnútra.

    Zdroj: Shutterstock

    Nádchovník sa ľahko množí odrezkami.

    Rozmnožovanie

    Ako pri väčšine rastlín s dužinatými listami aj nádchovník ľahko rozmnožíte pomocou odrezkov. Tie však musia najprv zakoreniť a až potom ich môžete vysádzať.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Účinky nádchovníka oceníte pri prechladnutí, chrípke i angíne.

    Nádchovník pre zdravie

    Nádchovník, bohatý na vonné silice, má množstvo priaznivých účinkov na zdravie. Pomáha uvoľniť dýchacie cesty a nosné dutiny, čím zmierňuje príznaky nádchy a prináša úľavu pri astme. Podporuje tiež vykašliavanie, keďže jeho silice uvoľňujú hustý hlien a zmierňujú podráždenie v hrdle.
    Nádchovník navyše pôsobí osviežujúco a pomáha pri bolestiach hlavy, ktoré zmierňuje svojimi relaxačnými účinkami. Pozitívne vplýva aj na trávenie, napomáha regulácii hladiny cholesterolu a prospieva srdcovocievnej sústave, pričom pomáha aj pri znižovaní vysokého krvného tlaku.

    Zdroj: Shutterstock

    Nádchovník má voňavé listy a môžete ich používať celoročne, pretože rastlinka rýchlo dorastá.

    Voňavý kúpeľ

    Pripravte silný výluh z nádchovníkových listov a pridajte ho do kúpeľa. Takýto kúpeľ výborne uvoľní dýchacie cesty a vy ho určite oceníte pri prechladnutí.

    Zdroj: shutterstock

    Odvar z nádchovníka môžete dať aj do aromalampy pre spríjemnenie a zlepšienie ovdzušia doma.

    Inhalujte

    Postačí, ak do misky s horúcou vodou pridáte natrhané čerstvé lístky nádchovníka a vdychujete paru pod hrubším uterákom. Vôňa pomôže uvoľniť nosné dutiny a prispeje k rýchlejšiemu zotaveniu.

    Zdroj: shutterstock

    Čaj z nádchovníka je skvelým prírodným prostriedkom na podporu imunity a celkového zdravia.

    Čaj z nádchovníka

    Na upokojenie kašľa si pripravte čaj z nádchovníka. Zalejte niekoľko lístkov horúcou vodou, nechajte lúhovať 5–10 minút a podľa chuti pridajte med. Pitie teplého čaju pomôže zmäkčiť hlieny a uľaviť hrdlu.

    Zdroj: shutterstock.com

    Naučte sa využívať silu nádchovníka.

    Olej z nádchovníka

    Nádchovník môžete naložiť do olivového oleja a nechať macerovať 3 až 4 týždne. Následne ho preceďte a olej môžete používať na natieranie hrude pri ochoreniach dýchacích ciest alebo pod nos na uvoľnenie dýchacích ciest pri nádche.

    Zdroj: Shutterstock

    Pripravte z neho liečivú tinktúru. Je to veľmi jednoduché.

    Tinktúra

    Čerstvé lístky z nádchovníka (cca 15 kusov) narežte na menšie kúsky. Vložte ich do čistého zaváracieho pohára a zalejte 2 dl alkoholu. Pohár zatvorte a umiestnite na tmavé miesto. Každý deň pohárom potraste, aby sa obsah dobre premiešal. Taktiež nezabudnite obsah pravidelne kontrolovať. Listy nesmú hnednúť; ak sa tak stane, vyhoďte ich.

    Zdroj: Shutterstock

    Sirup uľaví pri nádchce.

    Sirup z nádchovníka

    Potrebujete: cca 40 lístkov nádchovníka, 1 väčší citrón, 1 kg cukru, vodu

    Do hrnca dajte lístky a zasypte ich cukrom. Citrón nakrájajte na kolieska a tiež pridajte do hrnca. Zalejte vodou tak, aby hladina bola asi pol centimetra nad cukrom. Nechajte odstáť jeden deň.
    Následne varte a občas premiešajte až kým sirup nadobudne medovú farbu a konzistenciu. Po uvarení preceďte cez sitko a ešte horúci sirup naplňte do fliaš. Dôkladne uzatvorte. Používajte do čaju pri prechladnutí a chrípke. 

    Zdroj: shutterstock

    Vyskúšajte liečivú masť.

    Masť z nádchovníka

    Potrebujete: 30 lístkov nádchovníka, 200 g kokosového oleja alebo nesolenú bravčovú masť
    Príprava je veľmi jednoduchá. Do rajnice na sporáku dajte rozpustiť kokosový olej alebo masť a primiešajte listy nádchovníka, ktoré môžete jemne podrviť v rukách. Dôkladne premiešajte a potom nechajte vychladnúť. Vychladnutú zmes odložte do chladničky a na druhý deň ju opäť ohrejte. Následne ju preceďte, aby ste odstránili listy, a masť preložte do čistého skleneného pohára alebo nádoby. Dôkladne uzatvorte a skladujte v chladničke. Masť vydrží približne 6 mesiacov.

    Autor článku

    Patrícia Lešková

    Externá redaktorka
    Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.