Všetko o pestovaní GOJI: Pre bohatú ÚRODU nepodceňte TOTO!
12. 2. 2024, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Canva
Ak vám nie je ľahostajná kvalita a pôvod potravín, zdravé červené bobuľky kustovnice s našimi radami vypestovať vo svojej záhrade hravo zvládnete. Na čo dávať pozor?
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Archív NMh
Galéria k článku

Zdroj: NMH/Záhradkár
Goji je nenáročná rastlina a jej pestovanie zvládne aj záhradkár – úplný začiatočník. Hoci je samoopelivá, ak sú v blízkosti ďalšie rastliny, zvýši sa násada plodov.
Zdroj: Canva
Kvet kustovnice
Zdroj: Canva
Goji sa bude dariť na slnečnom mieste v priepustnej piesčitoílovitej pôde s pH 7 až 8.
Výber stanovišťa
V záhrade kustovnici vyberte miesto s dostatkom slnka v závetrí alebo v blízkosti majestátnejšieho kra. Myslite na to, že pre svoj rozložitý tvar potrebuje dostatok miesta a dajte pozor, aby jej v raste ostatné rastliny neprekážali. Dariť sa jej bude v priepustnej piesčitoílovitej pôde s pH 7 až 8. Sadenice je najlepšie vysádzať na jar v marci až v apríli do dôkladne odburinenej pôdy na vzdialenosť aspoň 2,5 metra. Pred výsadbou sadenice namočte aspoň na pol hodiny do vedra s vodou. Výsadbová jama by mala byť vo veľkosti dvojnásobku koreňového balu. Na jej dno pridajte trochu piesku a organickej hmoty, napríklad dobre vyzretý hnoj alebo najlepšie kompost. Rastlinu umiestnite tak, ako bola v črepníku. Prisypte zeminu, utlačte a nakoniec poriadne zalejte. Pre vzpriamený tvar, komfortnejší zber a následný rez k rastline postavte mriežku alebo kolík. So zimnou ochranou si nemusíte robiť starosti, keďže je mrazuvzdorná až do –32 °C.
Zdroj: Canva
Červené bobuľky dozrievajú postupne v septembri až októbri.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Rez kustovnice
Dodatočná starostlivosť
Po reze je potrebné kry prihnojiť základným hnojivom, ktoré motykou jemne zapracujte do pôdy, aby sa z neho lepšie uvoľňovali živiny. Dajte pozor, kustovnica má plytko položený koreňový systém. Vhodné sú napríklad hnojivá Osmocote, Cererit, NPK, Basacote či Plantacote. Na záver kry prihnojte zálievkou s pridaním dusíkatého hnojiva, čím podporíte následný rast. Na tento účel je vhodný napríklad liadok vápenatý v koncentrácii 0,2 percenta. Použiť sa však môže i močovina alebo síran amónny, prípadne Kristalon plod-kvet. S prihnojovaním dusíkom pokračujte v intervale raz do týždňa až do konca augusta, keď nám začnú dozrievať prvé plody.
Článok pokračuje na ďalšej strane...
Zdroj: Canva
Pred zberom pre istotu goji najskôr ochutnajte, pretože aj na pohľad zrelé plody môžu mať horkú chuť.
Pohodlný zber
Červené bobuľky dozrievajú postupne v septembri až októbri. Pred zberaním ich pre istotu najskôr ochutnajte, pretože aj na pohľad zrelé plody môžu mať horkú chuť. Keďže sú veľmi jemné a citlivé na dotyk, zaobchádzajte s nimi opatrne, aby sa nestlačili a nepoškodili. Najvhodnejšie je pod rastlinu umiestniť plachtu a následne potriasť vetvičkou, aby sa plody uvoľnili samy. Na túto činnosť si vyčleňte deň bez dažďa. Ak bobuľky samy nespadnú, počkajte niekoľko dní alebo ich opatrne chyťte za stopku a uvoľnite z konárika.
Zdroj: Shutterstock
Goji môžete konzumovať priamo, spracovať na šťavu alebo v sušenom stave pridať do čajov, rannej kaše, polievok, šalátov či múčnikov.
Zdroj: Shutterstock
Lahodný čaj si pripravíte z 1 lyžičky sušeného goji, ktoré povaríte 15 minút v 250 ml vody.
Ako si ich vychutnať?
Ak ste úspešne dopestovali úrodu zdraviu prospešných plodov, bola by veľká škoda ich neochutnať v čerstvom stave. Keďže v chladničke vydržia maximálne dva dni, zberajte ich po malých množstvách. Sušiť ich môžete prirodzene vzduchom rozprestrené na site v tieni, no vhodnejšie je použiť sušičku, keď pri teplote okolo 50 °C budú suché za jeden deň. Plody počas spracovania neotáčajte a po usušení im odstráňte stopku.
Zdroj: Canva
Keďže rozmnožovanie pomocou semien sa ukázalo neefektívne, uprednostnite radšej zakorenenie letných odrezkov.
Ako získať nové rastliny?
Rozmnožovanie pomocou semien sa ukázalo neefektívne, pretože v prvých rokoch často dochádza k oslabeniu rastlín a následnému odumieraniu. Navyše nemáte žiadnu záruku, že semenáčiky si zachovajú kvalitatívne vlastnosti materskej rastliny. Oveľa lepšou možnosťou je rozmnožovanie pomocou odrezkov odobratých v lete. Ich dĺžka by mala byť asi 10 až 15 cm s troma poschodiami listov. Namočte ich do stimulátora rastu a zapichnite do substrátu zloženého z perlitu a rašeliny v pomere 1 : 1. Zakorenenie podporíte prekrytím plastovým vreckom. Nezabudnite na pravidelnú zálievku a vetranie. Prvú zimu odrezky umiestnite do skleníka alebo nevykurovaného interiéru.