Reklama

Všetko o pestovaní sliviek! Dočkajte sa krásnej a zdravej úrody

slivky, ilustračná fotografia

recept:

Zdroj: LAURA WITTEKOVA

Reklama

Slivkoviny sú pomerne široká ovocná skupina. Z pomologického hľadiska zahŕňajú slivky, slivy, ringloty, mirabelky a ich krížence. U nás sú však stále najviac obľúbené tradičné, takzvané pravé slivky.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Objedli ste sa slivkového lekváru? Vyskúšajte domácu nutelu podľa nášho VIDEORECEPTU

    Odrody tradičných sliviek patria geneticky k slivke domácej (Prunus domestica), ktorej predkovia pochádzajú pravdepodobne z Kaukazu, lebo práve tam sa nachádza najviac planých typov slív a sliviek.

    Prvé historické záznamy o slivkách u nás sú z 15. storočia. Pretože tento druh sa veľmi ľahko prispôsobil našim podmienkam, bol nenáročný, jednoducho sa rozmnožoval v záhradách i vo voľnej krajine, rýchlo sa stal obľúbeným ovocím. Slivky sa hlavne na kopaniciach šírili doslova samy, výmladkami koreňov.

    Teplo a vlhkosť 

    Vo všeobecnosti sa slivky považujú za domáci, dobre prispôsobivý druh. Treba si však uvedomiť, že napríklad odrody pochádzajúce z podmienok južnej Európy to budú mať o niečo ťažšie ako domáce slivky. Hlavne poloslivky vyžadujú na dosiahnutie naozaj kvalitných plodov teplé polohy chránené proti severozápadným a severovýchodným vetrom.

    Slivkoviny majú vyššie požiadavky na pôdnu aj vzdušnú vlhkosť. V suchých pôdach predčasne opadávajú. Vyžadujú teplejšie polohy, ideálne do nadmorskej výšky 350 m, s priemernou ročnou teplotou nad 8 °C a s priemernými ročnými zrážkami 500 až 700 mm. Vhodné sú stredne ťažké úrodné pôdy.

    Slivy, ringloty a mirabelky sú citlivejšie na mrazy hlavne počas kvitnutia, preto vyžadujú chránenejšie stanovištia.

    Výsadbe sa bude dariť na rovine, ale aj na miernom svahu orientovanom na juhozápad a západ. Menej vhodné sú južné a východné svahy.

    Opelivosť 

    Odrody sliviek môžu byť cudzoopelivé, ako je ‘President’, ‘Althanova’, ‘Čačanská najbolja’, a čiastočne samoopelivé. Pre ne treba zabezpečiť vhodné opeľovače, teda odrody kvitnúce v rovnakom čase. Medzi samoopelivé odrody patrí napríklad ‘Domáca veľkoplodá’, ‘Herman’, ‘Valor’, ‘Elena’, ‘Jojo’, ‘Stanley’, ‘Tophit’, ‘Topking’, ‘Topper’, ‘Čačanská lepotica’.

    Sortiment odrôd 

    Slivky: ‘Ave’, ‘Čačanská lepotica’ (samoopelivá), ‘Čačanská najbolja’, ‘Čačanská rodná’ (samoopelivá), ‘Domáca veľkoplodá’ (citlivá na šarku), ‘Durandzia’ (tolerantná k šarke), ‘Haganta’, ‘Grosse di Felicio’, ‘Imperial’ (na stĺpovité pestovanie), ‘Jojo’ (samoopelivá, odolná proti mrazu), ‘Kalifornská modrá’ (tolerantná k šarke), ‘President’, ‘Stanley’ (samoopelivá), ‘Topfirst’, ‘Tophit’, ‘Toptaste’, ‘Hanita’, ‘Haroma’, ‘Elena’ (samoopelivá), ‘Katinka’, ‘Topend plus®’ (veľmi neskorá – polovica októbra), ‘Presenta’ (veľmi neskorá – polovica októbra), ‘Topking plus’ (rodí na jednoročných výhonkoch), ‘Tegera’, ‘Topstar plus®’, ‘Tipala’ (zlatožlté plody)

    Slivy: ‘Skoroplodnaja’ (ruská cudzoopelivá odroda, vysoko odolná proti mrazu)

    Mirabelky: ‘Džanarika’ (žltoplodá, vhodná na pestovanie bez postrekov), ‘Aprimira’ (oranžové plody), ‘Bellamira®’, ‘Miragrande®’ (žltoplodá), ‘Nancyská’, ‘Ruby‘ (stĺpovitý rast)

    Ringloty: ‘Hollywood’ (purpurové plody, samoopelivá, tolerantná k šarke), ‘Ulena’ (žlté plody, samoopelivá, tolerantná k šarke), ‘Althanova ringlota’ (červené plody, vhodný opeľovač ‘Zelená ringlota’), ‘Oullinská’ (žlté plody)

    Rez a tvarovanie v kocke     ------->>>>>>

    Rez a tvarovanie v kocke

    Slivky sa v záhradách pestujú najmä v klasických korunkových tvaroch, zväčša na myrobalánových podpníkoch, ktoré zabezpečujú dobré kotvenie stromov v pôde a optimálny vlahový režim. Koruny sú vybudované v rôznych výškach počnúc zákrskom a končiac vysokokmeňom. Môžu mať zachovaný stredník alebo sa udržiavať v dutom tvare.

    Štíhle vreteno 

    Tento moderný pestovateľský tvar sa využíva hlavne vo veľkovýrobe na produkciu plodov určených na predaj vo forme stolového ovocia. Sú preň určené slabo rastúce podpníky ako Wangenheimova, Saint Julien či Waxwa.

    Základom štíhleho vretena je dominantný terminál s vybudovaným spodným poschodím a s pravidelne sa obmieňajúcim plodonosným obrastom vo vyšších partiách koruny. Aby štíhle vreteno splnilo účel, je vhodné vybudovať k nemu opornú drôtenku a doplnkovú závlahu, na čo musí pestovateľ myslieť už pri zakladaní výsadby.

    Zdroj: Marián Komžík

    Na štíhle vreteno je treba tiež zvoliť vhodnú odrodu.

    Rez po vysadení 

    Rez sliviek sa začína, podobne ako v prípade všetkých ovocných druhov, hneď po vysadení. Cieľom je zmena pomeru medzi nadzemnou a podzemnou časťou v prospech koreňov. Tento zásah zabezpečí správne ujatie výpestka a jeho perspektívny rast. Rovnako dáte základ budúcej korune a celému pestovateľskému tvaru, preto mu treba rez prispôsobiť.

    Špičiak zrežte tesne nad púčikom vo výške asi 110 až 120 cm. Urobte tak aj v prípade, že plánujete pestovať slivku vo vyššom pestovateľskom tvare, korunku vo vyšších partiách vybudujete neskôr. Tri až štyri púčiky pod najvrchnejším púčikom môžete vyslepiť, dosiahnete lepšie odklonenie výhonov, ktoré z nich vyrastú.

    Pri vysádzaní výpestka so založenou korunkou alebo s predčasným obrastom je rez trochu odlišný. Najskôr si zo založených výhonkov vyberte tie, ktoré budú tvoriť základ korunky. Mali by byť dostatočne pevné, v pravidelných odstupoch, priestorovo rozložené a rastúce pod tupým uhlom. Na korunku ich postačí 4 až 5. Ostatné zrežte na konárový krúžok, slabšie horizontálne umiestnené môžete nechať bez rezu. Ponechané výhonky zrežte približne do jednej roviny, skrátenie by malo byť dostatočne hlboké. Posledným krokom je rez stredníka asi 30 až 40 cm nad najvrchnejším výhonkom. Púčiky na termináli sa môžu ošetriť rovnako ako v prípade špičiaka.

    Ak plánujete pestovať stromy s dutou korunou, stredník úplne odstráňte.

    V ďalších rokoch

    V prvých rokoch sa zamerajte na vybudovanie pevnej koruny, ktorá je základom pestovateľského tvaru. Pri vyššom pestovateľskom tvare asi 50 až 60 cm nad vybudovanou spodnou korunou časom založte rovnakým spôsobom ďalšie poschodie. Keď dostatočne zosilnie, spodné postupne odstráňte rezom na konárový krúžok a rany dôkladne zatrite.

    Pozor na bujný rast

    Slivka sa vyznačuje pomerne bujným rastom, a to najmä v prvých rokoch po vysadení. Rast je ešte silnejší, ak je odroda zaštepená na silnejšie rastúcom podpníku. K sile rastu výhonkov prispievajú úrodné pôdy, nadmerné hnojenie a vybudovaná doplnková závlaha.

    To všetko je žiaduce, ale iba v prvých rokoch. Neskôr treba rast oslabiť a v korune dosiahnuť rovnováhu medzi ním a rodivosťou. K tomuto kroku pristúpte, keď má strom už vybudované základy koruny a jeho rast je vitálny a perspektívny. Namiesto hlbšieho skracovania výhonkov začnite s jemnejším rezom, odstraňujte vertikálne výhonky na konárový krúžok a horizontálne nechávajte takmer bez rezu.

    Aby ste predišli šíreniu hubových chorôb, korunu udržujte dostatočne vzdušnú.

    Dvojstupňový sektorový rez 

    Niektoré odrody sliviek inklinujú k silnejšiemu vertikálnemu rastu a slivkoviny vo všeobecnosti tvoria výhonky s ostrým uhlom odklonu. Nebojte sa preto vykonať pri nich dvojstupňový sektorový rez. Hoci sa využíva hlavne pri jadrovinách, veľmi dobré výsledky zaznamenáva aj pri marhuliach a slivkách.

    V prípade skorších odrôd môžete urobiť aj pozberový rez. Nesmie však byť taký razantný ako v prípade marhúľ a broskýň, pretože výhonky sliviek tak rýchlo nestarnú. Nezabúdajte ani na odstraňovanie výhonkov so zaschnutými mumifikovanými plodmi, ktoré sú zdrojom primárnej infekcie v nasledujúcom roku.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS