Reklama

Vyberte im dobrých susedov! Zelenina bude zdravšia a úroda o poznanie lepšia

Mangold si rozumie aj s okrasnými druhmi vďaka čomu je často súčasťou okrasného záhona.

Zdroj: https://sk.pinterest.com/GuiaJardineria/

Reklama

Aj medzi rastlinami existujú druhy, ktoré si priam nevyhovujú ak ich pestujete hneď vedľa seba. Skúste skĺbiť vhodných susedov s nárokmi na pôdu a zásobte sa zeleninou po celý rok.

Každá rastlina vylučuje do pôdy látky, ktoré môžu ale nemusia mať pozitívny či negatívny vplyv na iný druh plodiny. Máme na mysli známu alelopatiu, o ktorej sa píše snáď všade. Čo je však na nej dôležité a pre záhradkára podstatné je jej praktické využitie.

Prirodzená ochrana

Každá rastlina obsahuje chemické látky, ktorými pozitívne alebo negatívne ovplyvňuje iné rastliny vo svojom okolí. Podľa tohto poznatku sa rastliny z hľadiska alelopatie delia na rastliny chrániace s kladným vplyvom, repelentné odpudzujúce škodcov z iných druhov a liečiace choroby susedných rastlín. Základom je teda vždy na hriadke skombinovať hlavnú plodinu s inou rastlinou, ktorá ju priaznivo ovplyvní. Sprievodná plodina sa vždy dá ľahko pozberať a nikdy nebráni rastu hlavnej. Napríklad, ak vysejete horčicu bude slúžiť na udržanie pôdnej vlahy, odpudí slimáky. Po zbere pôdu zanechá čistú a kyprú, pretože je prirodzeným regenerátorom pôdy. Dôležité je, aby pôda nikdy neostala bez porastu.

Zdroj: https://sk.pinterest.com/verdepistilo/

Okrem kvetov môžete v blízkosti faule pestovať kôpor, šalát, cviklu. Ak je vysadená na väčšiu vzdialenosť nebude je prekážať ani kapusta.

Zázračné bylinky

O aromatických a liečivých rastlinách sa vie, že pomáhajú nášmu organizmu zlepšovať zdravotný stav. Dokonca ich vedia využiť záhradkári na prípravu postrekov proti chorobám a škodcom podľa babičkinho receptu. Snáď ešte jednoduchší spôsob, ako udržať plodinám minimálne uspokojivý zdravotný stav je využiť poznatky o vzájomných vzťahoch rastlín. So zreteľom na striedanie plodín v rámci osevných postupov môžete na spoločnej hriadke pestovať aksamietnice so zemiakmi. Najlepší efekt dosiahnete prestriedaním rastlín zemiakov s aksamietnicami priamo v riadku. Smraďošky ako im ľudovo hovorí majú aj repelentný účinok na molice a v poraste kapusty zmätú mlynárika, tu však postačí ich výsadba pozdĺž záhona. Pôdu zas vyčistia od pupenca či pýru plazivého, ktorý je naozaj nepríjemnou burinou. Výhodou takejto ochrany sú najmä nízke náklady, ale aj biologický prístup k záhradníčeniu.

Zdroj: pinterest.com/edenbrothers.com

Yzop, šalvia a dúška vylučovaním aromatických silíc odpudzujú vošky a slimáky.

Druhy a ich vplyvy

Nechtík lekársky je hostiteľskou rastlinou pre drôtovce, takže ho vysádzajte nanajvýš opatrne, aby sa neusídlili v zemiakoch. Aksamietnice a nechtík odradia háďatká usadiť sa v pôde vašej záhradky, čím sa zamedzí napadnutiu cibule. Žerucha vysadená v kapuste či karfiole odpudí vošky a molice. Trebuľka zas slimáky z porastu šalátu. Saturejka ochráni pred škodcami fazuľu. Yzop, šalvia a dúška vylučovaním aromatických silíc odpudzujú vošky a slimáky. Borák lekársky priťahuje včely, ale nevýhodou je, že je silným konkurentom pre kultúrne plodiny. Chráni rajčiaky pred červíkmi. Rajčiakom sa dobre darí, ak rastú v blízkosti pŕhľavy. Alelopatiká, teda látky potláčajúce buriny vylučujú aj príslušníci čeľade astrovitých, ďalej rody kapusta a šalvia. Mäta vysadená v záhone nevonia mravcom a pestovaním so zemiakmi im dodá zaujímavú príchuť. Bazalka a božie drievko odpudzujú svojou vôňou muchy a komáre. Chren pestovaný v rohu záhrady účinkuje proti usídleniu sa pásavky zemiakovej.

Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/296674694179235787/

Pokiaľ máte v záhrade menšiu plochu a chcete sa presvedčiť o pozitívach spoločnej výsadby, môžete rastliny vysadiť podobne ako na obrázku.

Prosperujúce kombinácie

fazuľa kríčková: jahoda, uhorka, zemiak, šalát, cvikla,rajčiak, kel, kapusta, rebarbora
hrach: uhorka, fenikel, hlúbová zelenina, mrkva, cvikla,zeler
mrkva: hrach, cesnak, šalát, listový mangold, čierny koreň,rajčiak, cibuľa
petržlen: jahoda, reďkev siata, rajčiak
zeler: kríčková fazuľa, uhorka, mrkva, paštrnák
hlúbová zelenina: valeriánka, jahoda, listový mangold, špenát, tyčová fazuľa
špenát: zemiak, uhorka, pór, mrkva, paštrnák, petržlen,rajčiak
cvikla: šalát, kaleráb, cesnak, paštrnák, reďkev siata,žerucha
uhorka: kôpor, hrach, cesnak, kríčková fazuľa, cesnak,kukurica, cibuľa
cuketa: hrach, hlávkový šalát, špenát, tyčová fazuľa,cesnak
zemiak: kôpor, cesnak, kukurica, chren, paštrnák, mäta,žerucha, brokolica
rajčiak: zeler, petržlen, mäta, čakanka obyčajná, cibuľa,paprika, cesnak, kríčková fazuľa
paprika: fenikel, kaleráb, rajčiak
cesnak: jahoda, mrkva, uhorka, ovocné stromy, cvikla,rajčiak
cibuľa: kôpor, paštrnák, zeler, cuketa, valeriánka, mrkva

Určite vás zaujme: