Ekologická záhrada vyžaduje iba minimum údržby a prináša vhodnejšie životné podmienky i pre užitočný hmyz. Môžete ju založiť na prázdnom pozemku alebo prebudovať starú. Skôr ako sa však pustíte do realizácie, mali by ste vedieť, že takáto záhrada nebude biologicky rovnovážnym prostredím hneď prvý rok, ale až v priebehu niekoľkých vegetačných sezón. Skôr ako sa však pustíte do realizácie, mali by ste vedieť, že takáto záhrada nebude biologicky rovnovážnym prostredím hneď prvý rok, ale až v priebehu niekoľkých vegetačných sezón. Záhradu blízku prírode nevytvoríte tak, že ju prenecháte čisto prírode. Pokojne však môžete zabudnúť na časté rezanie a kosenie alebo hnojenie a zavlažovanie.
Čo je to ekozáhrada?
Ide o záhradu spätú s prírodou, v ktorej sa akceptujú prírodné podmienky danej lokality. Udržiava sa iba do takej miery, aká vyhovuje nielen človeku, ale i iným živým tvorom. Pod týmto pojmom sa skrýva obhospodarovanie pôdy, ktoré výrazným spôsobom nezasahuje do kolobehu prírody. Dbá sa na to, aby v pôde prebiehala intenzívna biologická činnosť, tvorba humusu. V súvislosti s tým pôda dokáže dobre hospodáriť s vodou aj so živinami, potláčať choroby a škodce.
Samozrejme tým, že sa nepoužívajú chemické látky, čiastočne klesá aj výška úrody, nie však extrémne. Cieľom je predsa dopestovať chutnú a zdravotne neškodnú zeleninu a ovocie. Podľa toho, akú záhradu chcete, môžete si založiť čisto ovocný sad, zeleninovú záhradu, rýdzo okrasnú alebo zmiešanú. Využívajú sa v nej vzájomné vzťahy medzi rastlinami na podporu rastu a ochrany.
Na najčastejšie otázky o ekozáhrade odpovedá permakultúrna dizajnérka Ing. Patrícia ČERNÁKOVÁ
- Je nevyhnutné mať v prírodnej záhrade vodný prvok?
Nie je to nevyhnutné, ale užitočné. Záhrada bude prinášať úžitok aj bez jazierka. Ak sa bojíte, že sa premnožia komáre, uvedomte si, že tak ako sa budú v jazierku liahnuť ich larvy, budú sa liahnuť aj prirodzení nepriatelia – larvy vážok, žaby. Táto dynamická rovnováha zabezpečí, že sa komáre nepremnožia.
Údržbu jazierka však nesmiete zanedbať, aby sa kvalita vody nezhoršovala. Umiestnite jazierko viac do tieňa, vysaďte dostatočné množstvo vodných rastlín, zabezpečte prevzdušnenie a cirkuláciu vody.
- Ako založiť jazierko bez použitia fólie?
Ak chcete skutočne prírodné jazierko, musíte mať na pozemku správny typ podložia. Potrebná je ílovitá zemina. Nájdite prirodzené terénne zníženiny, prípadne miesta, v ktorých sa už voda hromadí. Po vyhĺbení požadovaného tvaru plochu zhutňujte. Jazierko bez fólie na miestach s nevhodným podložím vytvoríte tak, že si dáte priviezť pláty ílu, ktorými vysteliete a špeciálne upravíte povrch tak, aby sa v íle uzavreli póry a voda neodtiekla. Ďalší vhodný materiál na utesnenie jazierka bez fólie je bentonit. Avšak na malé jazierka je výhodnejšie fóliu použiť.
- Treba mať vyvýšené záhony? Aká je ich výhoda?
Rozhovor si môžete prečítať ako súčasť Piana.
Ak máte v záhrade kvalitnú výživnú a na humus bohatú pôdu, vyvýšené záhony nie sú potrebné. Majú však niekoľko výhod. V menších a mestských záhradách si môžete umelo vytvoriť vysokokvalitnú, vzdušnú, humusovitú pôdu s optimálnym pH. Získate na pohľad dobre vyzerajúce záhony, ktoré môžu byť súčasťou jednoduchej záhrady, ale aj záhrady prepracovanej architektom, a pritom slúžiť na pestovanie zeleniny. Nevýhoda je, že tieto záhony zvyčajne rýchlejšie presychajú.
Vhodné je preto používať nastielanie vhodným organickým materiálom, ktorý udrží pôdu vlhkú aj počas horúcich dní. Skúsenosti ľudí pestujúcich na vyvýšených záhonoch sú z veľkej miery pozitívne práve preto, že pôda má kvalitu, ktorú prirodzene dosahuje len ťažko. Vyvýšený záhon obsahuje tlejúce konáre, rozkladajúci sa biologický materiál, hnoj, kompost a zeminu. Vďaka rozkladným procesom je pôda teplejšia. Biologický materiál priláka viac dážďoviek, ktoré ju prevzdušnia. Obsahuje tiež množstvo humusu, ktorý je potrebný na dostupnosť výživy pre rastliny.
- Kedy a ako zalievať rastliny počas sezóny?
Vodu je vhodné dodávať v menších dávkach, ale častejšie. Zalievaniu sa môžete takmer celkom vyhnúť nastielaním pôdy. Nástielka zabezpečí prísun živín, ochráni pôdu pred pôdnym prísuškom a degradáciou pôdnych častíc pri daždi. Zabráni rastu buriny a ochráni pôdu pred nadmerným vysušovaním. Nástielka aj pri dlhšom období sucha minimalizuje potrebu umelého zalievania rastlín.
Ak je už potrebné zalievať, používajte mäkkú dažďovú vodu, ktorú pri zachytávaní do sudov chráňte pred priamym slnečným žiarením, aby sa neprehrievala. Rastliny zalievajte skoro ráno, najlepšie priamo ku koreňom, aby ste predchádzali vzniku chorôb. Veľmi vhodné sú rôzne spôsoby kvapkovej závlahy, využitie neglazúrových nádob umiestnených v pôde pri koreňoch rastlín.
- Môžeme v prírodnej záhrade rezať ovocné stromy?
Niektorí pestovatelia ovocných drevín v prírodných záhradách sú zásadne proti rezu. Tento prístup je však možné aplikovať len pri niektorých druhoch a navyše pravokorenných stromoch alebo stromoch na vysokých podpníkoch. Nutnosťou je dostatočne veľká záhrada .Do menších až malých záhrad sú vhodnejšie nízke odrody, ktoré rýchlo prinášajú ovocie. V takomto prípade koruny režte a upravujte.
- Ako chrániť mladé stromčeky pred voškami?
Na silno napadnutý stromček môžete použiť výluhy a rastlinné postreky. Vhodnejšie je, ale, predchádzať hromadnému rozšíreniu vošiek. Jedna zo základných zásad prírodnej záhrady znie, že najlepším postrekom, ale aj hnojivom, je stopa záhradkára. To znamená, že by ste mali pravidelne chodiť na obhliadku svojho „kráľovstva“, aby ste už pri prvých príznakoch mohli zasiahnuť.
Vošky na mladých stromčekoch nie je vhodné zanedbať. V tomto prípade je účinné súčasne s ochranou proti voškám, pristúpiť aj k ochrane proti mravcom. Najjednoduchšie bude pripevniť na kmieniky lepové pásy. V takom prípade sa, ale na lep môže chytiť aj iný, užitočný hmyz. Ďalší spôsob je sledovanie mravcov ku mravenisku a jeho premiestnenie alebo odstránenie. Mravce sa riadia pachovou stopou, preto je vhodné prekryť ju postrekom výluhu z aromatických korenín (škorica, rozmarín, palina).
Preventívna je aj výsadba aromatických bylín (palina, levanduľa, tymián, medovka, mäta, ale aj nechtík, kapucínka, echinacea) v okolí stromčeka. Rastliny nesaďte tesne ku kmienku, aby si so stromčekom nekonkurovali. Optimálna je výsadba do kruhu. Venček z týchto bylín môžete použiť podobne ako lepové pásy priamo na kmienku stromčeka.
Foto: profimedia.sk
Ako ju vybudovať
Pri budovaní ekologickej záhrady je dôležité najskôr si zistiť prírodné podmienky daného miesta – svetelné podmienky, kvalitu pôdy, vlhkostné pomery či charakter podložia. Je totiž dôležité záhradkárčiť s prírodou, nie proti nej. Čo to znamená? Malý príklad si môžeme ukázať na rododendronoch. Na vápenatej pôde z nich nebudete mať žiadny osoh, budú pôsobiť skôr úboho než okrasne.
Ak vám predsa len napadne myšlienka založiť si vresovisko na takomto mieste, vedzte, že strácate čas nielen nákupom rastlín, ale i čas strávený pri náročnej starostlivosti o tento záhon.
Ak si však na takéto miesto zvolíte druhy, ktorým svetelné i pôdne podmienky vyhovujú, rastliny vás odmenia zdravým a bujným porastom. V takomto prípade sa i menej kultivované rastliny môžu ukázať ako dlhoveké a veľmi vďačné. So svojimi jednoducho stavanými kvetmi budú mať úspech u užitočného hmyzu na rozdiel od plnokvetých druhov, ktoré majú nektáru a peľu oveľa menej.
V tieni pod korunami stromov sa bude dobre dariť viacerým domácim rastlinám, ako napríklad pakostom, náprstníku, zvončekom či mnohým papradiam. Práchnivejúce pne sú výborné útočisko pre živočíchy.
Foto: profimedia.sk
Základné prvky
Pôvab prírodného prostredia dosiahnete vytváraním prvkov, ktoré umožnia život rôznym živým spoločenstvám. Užitočný hmyz a iné tvory sa považujú za spojencov záhradkárov, takže aby ste ich do záhrady prilákali, nesmie byť príliš upravená. Zamerajte sa teda na prírodné živé ploty poskytujúce potravu i úkryt pre spevavce, prírodné jazierko, trvalkové záhony na prilákanie užitočného hmyzu a motýľov, lúku namiesto trávnika, práchnivejúce pne ako útočisko pre chrobáky, bylinkovú špirálu či nastielanie záhonov a chodníčkov.
Bylinková špirála je obľúbený prvok ekozáhrady. Kamene akumulujú teplo, ktoré potrebuje veľa aromatických byliniek.
Foto: profimedia.sk
Výhody ekozáhrady
- lepšie využitie priestoru určeného na záhradu s vysokou druhovou skladbou zeleniny a ovocia
- podstatne nižšie množstvo chorôb a škodcov
- menej starostí so zaburinením, nakoľko im ostatné rastliny bránia z hľadiska svetla aj výživy, len ťažko vyklíčia
- v hustom poraste sa znižuje objem výparu vody z pôdy
- takáto záhrada šetrí váš čas a energiu