Reklama

VÝSTRAHA! Mrazy zaútočia koncom TÝŽDŇA! Spôsoby, ako ochrániť OVOCNÉ STROMY

Na mráz vo vegetačnom období, keď už sú rozvinuté puky, dokonca aj kvety niektorých rastlín, treba dávať veľký pozor.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Drobní ovocinári využívajú bielu netkanú textíliu na prekrytie koruny stromu alebo zapaľujú balíky slamy. Záhradkári sa však dnes už vedia dostať aj k parafínovým sviečkam.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Z cintorínskeho odpadu sa vyrábajú POTIMRAZOVÉ SVIEČKY

    V druhej polovici tohto týždňa bude nadránom mráz prechodne aj v nížinách. Najchladnejšia noc na väčšej ploche bude pravdepodobne zo štvrtka (7. 3.) na piatok (8. 3.). Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

    Predpovede meteorológov

    Nad severnou časťou Európy podľa SHMÚ zmohutnie tlaková výš, ktorej stred sa bude v noci na štvrtok nachádzať nad Nórskom. Výš sa bude už v stredu (6. 3.) rozširovať smerom na juh a východ. "Po jej prednej strane k nám začne už 6. marca od severovýchodu až východu prúdiť chladnejší vzduch a 7. marca sa toto prúdenie ešte viacej vystupňuje," opísali meteorológovia.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Na nebezpečenstvo mrazov treba myslieť už pri výsadbe ovocných stromov. Nesaďte ich do mrazových kotlín a vyberajte odrody, ktoré sú odolnejšie proti mrazom.

    Približne 1500 metrov nad morom sa postupne nad Bardejovom ochladí približne na - 5 °C a nad Hurbanovom na asi - 3 °C. "Ochladenie v tejto hladine nebude vzhľadom na daný dátum veľmi silné, ale keďže následne, najmä v noci na piatok, takmer všade v suchom vzduchu pri zväčša jasnej alebo takmer jasnej oblohe zoslabne vietor, treba očakávať aj v nížinách nadránom pokles teploty vzduchu pod nula stupňov," priblížilo SHMÚ.

    Zdroj: shutterstock

    Pôda pod stromami pred kvitnutím a v čase kvitnutia by mala byť bez porastu, bez nástielky, neskyprená, vlhká. Ak je pod nimi trávnik, treba ho pokosiť; len tak stúpa teplo z pôdy do koruny stromov.

    Teplota vzduchu v noci na piatok vo výške dvoch metrov nad povrchom poklesne vrátane nížin na juhozápade zväčša na - 1 °C až 6 °C. V údoliach bude lokálne do - 9 °C. SHMÚ očakáva mráz nadránom v nížinách miestami aj v noci na štvrtok a tiež aj v noci na sobotu (9. 3.). "V predpovedi je ešte stále určitá miera neistoty, ale tá sa už s približujúcim dátumom (7. 3. a 8. 3.) postupne zmenšuje," skonštatovali meteorológovia.

    Spôsoby, ako sa môžu pripraviť záhradkári na mráz! >>>

    Vodou proti mrazu

    Zdroj: shutterstock

    Zadažďovanie treba ukončiť až vtedy, keď teplota stúpne nad bod mrazu. Lámaniu konárov obalených ľadom predchádzame podopieraním.

    Protimrazová závlaha, odbornejšie zadažďovanie či rosenie je veľmi efektívnym opatrením pri teplote pod 0 °C. Striekanie čistej vody do korún kvitnúcich stromov patrí medzi najspoľahlivejšiu ochranu. Jemné kvapky vody permanentne zvlhčujú povrch dreva a pukov.

    Parafínové sviece

    Pálenie veľkých parafínových sviec je ďalším soôsobom ochrany ovocných stromov alebo viniča pred zamrznutím. Tento spôsom najlepšie funguje pri bezveternom počasí a dokáže ohriať sad o niekoľko stupňov.
    Niekedy treba počas noci zapáliť tisíce takýchto sviečok, aby bola úroda ochránená.

    Zdroj: profimedia.sk

    Sviečky proti mrazu, ktoré slúžia na ochranu kvitnúcich ovocných drevín pri jarných mrazoch. Pre každého ovocinára to predstavuje veľmi veľké náklady.

    Biely náter

    Bielym náterom natierame kmene stromov a hrubšie kostrové konáre, najlepšie už na jeseň. Biela farba dobre odráža dopadajúce slnečné lúče, reguluje výkyvy teplôt a tak pomáha obmedziť nielen prehriatie kmeňa počas teplých, slnečných dní, ale zabráni aj jeho poškodeniu pri nočnom poklese teplôt. Veľkým plusom je tiež, že pôsobí dezinfekčne.

    Zdroj: shutterstock

    Tmavá kôra, ak nie je natretá mliekom, sa takto počas dňa príliš ohrieva a v noci zamŕza, následkom čoho vznikajú na stromoch trhliny spôsobujúce veľké škody.

    Prikryte ich

    Na väčších stromoch používame rovnaký materiál, ale snažíme sa chrániť kmeň a hrubšie konáre. Ak však chcete zabezpečiť dostatočné prúdenie vzduchu, lepšie je kmene tesne neomotávať, ale textíliu napnúť na tri či štyri koly rozostavené okolo kmeňa.

    Zdroj: shutterstock

    Staršie figovníky sú mrazuvzdorné, napriek tomu ich treba pred zimou chrániť. Ak ich nezabalíte, aspoň nasteľte okolie koreňov.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.