Reklama

Využite liečivú SILU BYLINIEK: Overené tipy herečky Kanátovej

Slovenská herečka Kristína Kanátová pestuje v komunitnej záhrade nielen zeleninu ale aj liečivé bylinky.

Zdroj: MICHAL SMRČOK

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Na televíznej obrazovke hviezdi v markizáckom seriáli Mama na prenájom. Mladá atraktívna herečka Kristína Kanátová (31) sa v súkromí venuje netradičnej záľube - bylinkárstvu.

Kolegom z týždenníka Život s radosťou ukázala svoje kráľovstvo, kde nájdeme veľké množstvo byliniek, ktoré majú liečivé účinky.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Kanátová je vášnivá záhradkárka: Ktorá jej jej najobľúbenejšia bylinka?

    Šalvia lekárska

    Výborná na hrdlo ako kloktadlo. Na zápaly ústnej dutiny a afty. Čaj z nej sa používa pri boji proti nadmernému poteniu.

    Hadinec obyčajný

    Rastie divoko takmer všade. Kvety majú akoby hadie jazýčky a po stonke má bodky, preto ten názov. Používa sa pri kŕčových žilách, pri reumatizme, na ekzémy a vyrážky. Neodporúča sa na vnútorné použitie, pretože má negatívny vplyv na pečeň.

    Borák lekársky

    Je dobrý na nervový systém, ktorý upokojuje. Pokojne si z neho môžete urobiť čaj a kvietky a listy sa pridávajú aj do šalátu. Majú jemné chĺpky, ktoré môžu pichať, takže si ich ľudia zvyknú obariť vodou a blanšírujú ich. Ako špenát napríklad. Majú veľmi veľa vitamínov a minerálov.

    Kapucínka

    Toto je najsilnejšie prírodné antibiotikum v hre. Každá babička, ktorá sa venuje bylinkám, to má určite doma v záhrade alebo na balkóne v kvetináči. Kvety aj listy sa jedia surové napríklad v šaláte. Ich chuť by som prirovnala k reďkovke. Rovnako sa môže z nej urobiť tinktúra ako výluh v alkohole.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      KANÁTOVÁ je v súkromí vášnivá záhradkárka: Ako sa k tomu dostala?

      Ďatelina lúčna

      Keď sa chce človek nakopnúť, práve ona je na to výborná. Pridávam ju do šalátov. Jednotlivé kvietky majú sladučkú chuť a je z nich výborný med. Čaj z nej má pozitívny vplyv na prekonanie návalov potenia a podráždenosti.

      Jahodové listy

      Sú pomocníkom pri liečbe zápalov močových ciest. Čaj z nich je vhodný pri obličkových kameňoch a má priaznivý vplyv aj na tráviaci trakt. Zmierňujú rôzne žalúdočné a črevné ťažkosti.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Herečka KANÁTOVÁ sa venuje bylinkám: Svoju záľubu vložila do projektu

        Myší chvost

        Je výborný na rany, na zastavenie krvácania. Rimania ho používali na dezinfekciu, keď sa vrátili z bojov. Robili si z neho odvary. Pre ženy je výborný pri menštruačných problémoch. Vyrába sa z neho masť a skvelý je aj čaj. Čerstvý ho môžete pridať do šalátov, aj kvety, aj listy. Má jemne horkú príchuť. Dokonca som z neho pripravila tzatziki, kde som ho vymenila za uhorku a pridala klasicky biely jogurt, trošku cesnaku, kôpor a citrónovú šťavu.

        Nechtík lekársky


        Skvelá protizápalová rastlinka. Vyrába sa z neho masť, ktorá hojí rany, ekzémy, opary. Čerstvý alebo sušený si ho môžete zaliať olejom a macerovať na slniečku, pretrepávať a do mesiaca máte krásny liečivý olej. Ak chcete masť, rozpustíte napríklad bambucké maslo (tradične sa používa bravčová masť), povaríte to v tom minimálne 15 minút a odstavíte. Na druhý deň znova zahrejete, precedíte, prípadne v tom necháte rozpustiť trochu včelieho vosku, necháte vychladnúť a skvelá masť je hotová. Robí sa z neho, samozrejme, aj čaj.

        Materina dúška

        Je výborná pri chrípke. Účinkuje utišujúco pri kašli. Používa sa aj pri žalúdočných a črevných ochoreniach. A má nádhernú vôňu. Čaj z nej je naozaj mňam.

        Autor článku

        redakcia Záhradkár

        Kolektív autorov
        Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.