Reklama

Zázrak zvaný TOPINAMBUR! Kedysi zakázaný, dnes nenahraditeľný zdroj vitamínov

Kedysi to bola obľúbená plodina našich predkov. Postupne sa na ňu zabudlo a istý čas bolo jej pestovanie dokonca zakázané.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Židovský zemiak, cukrový zemiak či jeruzalemský artičok. Všetky tieto názvy pomenúvajú to isté. V skutočnosti však ide o slnečnicu hľuznatú, ktorá pochádza zo Severnej Ameriky, kde ju poznali a využívali Indiáni. V 16. alebo v 17. storočí sa rozšírila do Európy.

Je to nenáročná rastlina, ktorá dokáže rásť takmer všade. Dorastá do výšky aj 5 m a kvitne žltými dekoratívnymi kvetmi. Dôležitá je jej podzemná hľuzovitá časť, ktorá pripomína kríženca zemiaku a ďumbiera, u nás známejšieho pod názvom topinambur.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pestujte TOPINAMBUR! Vynikajúca plodina, ktorá bola kedysi zakázaná

    Pestovanie bolo zakázané

    Výrazný problém pri slnečnici hľuznatej je však jej vysoká inváznosť. Už pri sadení treba myslieť na miesto, kde ju chcete pestovať a radšej ho dôkladne ohradiť plôtikom či iným typom konštrukcie. Rovnako si pri výsadbe dajte pozor na miesto, rastlina v nadzemnej časti môže dorastať až do výšky 2 metrov, je náchylná na silný vietor, ktorý ju môže polámať. Rovnako myslite na to, že takto vysoká rastlina môže zatieniť ostatné, preto ju pestujte samostatne.

    Zdroj: Shutterstock

    Hľuzy topinamburov môžu byť sfarbené do biela, žlta, ružova alebo červena.

    Práve schopnosť rozrastať sa, dostala rastlinu na zoznam inváznych rastlín, ktoré sa nesmeli pestovať. Za porušenie hrozila aj pokuta.

    Ako je to dnes?

    Rastlina nemá žiadne výrazné nároky na starostlivosť či pôdu. Podmienky sú podobné ako pri zemiakoch. Stačí ju na jar vysadiť a už v jeseni si môžete pochutnať na úrode zdravých hľúz. Väčšie výnosy rastlina produkuje v priepustnej, prevzdušnenej a mierne zásaditej pôde. Samotné hľuzy nie je úplne jednoduché nájsť v záhradkárstvach, avšak môžete vyskúšať zasadiť aj tie, ktoré kúpite bežnejšie v supermarketoch podobne ako zázvor, ktorý vám porastie aj v črepníku.

    Zdroj: Shutterstock

    Topinambury môžu nahradiť zemiaky.

    Rastlina nepotrebuje žiadnu chemickú ochranu. Hľuzy sú mrazuvzdorné a vedia odolať teplotám až do -40 °C. Preto zopár môžete ponechať v pôde, aby priniesli úrodu aj na ďalší rok. Veľkou výhodou plodiny je, že z pôdy neabsorbuje žiadne škodliviny.

    Topinambur pre zdravie

    Pre zdravie obsahujú množstvo benefitov. Vitamíny A, B, C, K, železo, fosfor, horčík, zinok a iné. Narozdiel od zemiakov neobsahuje škrob.

    Zdroj: Shutterstock

    Pred pár rokmi patril ešte topinambur do zoznamu zakázaných rastlín.

    Obsahuje však inulín, ktorý je vhodný pre diabetikov, pretože nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Pozitívne vplýva na tráviaci systém a pomáha aj pri snahe regulovať váhu. Je to skvelá náhrada za klasické zemiaky vo varenej či pečenej forme.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.