Reklama

Význam a prehľad PODPNÍKOV: Ako ovplyvňujú rast a vitalitu stromov a ktorý si vybrať?

Podpníky sú nevyhnutnou súčasťou pestovania ovocných stromov. Sú ich koreňovým systémom. Informácie o každom jednotlivom podpníku vám pomôžu vybrať ten ideálny pre váš strom.

Zdroj: www.zahrada-plantex.sk

Reklama
Ing. Marcela Šišoláková

Marcela Šišoláková

Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár

Podpníky sú nevyhnutnou súčasťou pestovania ovocných stromov. Sú ich koreňovým systémom. Informácie o každom jednotlivom podpníku vám pomôžu vybrať ten ideálny pre váš strom.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nahliadnite do októbrového vydania magazínu Záhradkár

    15% ZĽAVA

    na všetky ovocné stromy z www.zahrada-plantex.sk! Kupón nájdete v októbrovom vydaní časopisu Záhradkár.

    Veľkosť ovocného stromu, jeho výšku a šírku ovplyvňujú mnohé faktory. Klimatologické podmienky, pôdne podmienky, ako aj ovocný druh (jabloň, slivka, čerešňa...) zohrávajú dôležitú úlohu. Ale najdôležitejším faktorom je práve podpník. Ten ovplyvňuje nielen veľkosť stromu, ale aj ďalšie vlastnosti, ako je nástup do rodivosti, odolnosť proti chorobám či odolnosť proti klimatickým podmienkam. Až na niektoré výnimky má podpník malý vplyv na veľkosť plodov, takže ovocie zo stromu rastúceho na podpníku, ktorý obmedzuje výšku stromu približne na 2 m, bude mať približne rovnakú veľkosť ako ovocie zo stromu, ktorý rastie na podpníku, ktorý umožňuje výšku stromu 5 m alebo viac. Inými slovami, aj keď máte veľmi malú záhradu a chcete pestovať veľmi malé stromy, ovocie bude mať štandardnú veľkosť.

    Dve časti stromu

    Ovocný strom dodaný z našej ovocnej škôlky sa zvyčajne skladá z dvoch častí. Z odrody (nadzemnej časti stromu) a podpníka (tvorí korene). Ich spojenie ľahko vidieť na mladom stromčeku – je to zlom/kolienko niekoľko centimetrov nad zemou, kde boli očká/vrúble naštepené na podpník. Podpníky musia byť kompatibilné s pestovaným druhom, aby vytvorili pevné spojenie (napríklad jablone potrebujú jabloňové podpníky). Existujú výnimky, keď je s podpníkom kompatibilný iný druh stromu, napríklad dulové podpníky možno pestovať s niektorými odrodami hrušiek, slivkové podpníky umožňujú pestovať slivky, ringloty, marhule, broskyne, nektárinky.

    Rozdelenie podpníkov

    Existujú dva hlavné typy podpníkov.

    • Generatívne podpníky: Sú vypestované zo semena. Majú intenzívny rast (dospelé stromy môžu dosiahnuť výšku a šírku viac ako 10 m), silný koreňový systém dobre ukotvujúci rastlinu v pôde a zásobujúci ju dostatkom vody. Do rodivosti nastupujú vo veku 5 až 8 rokov, rodivosť je vysoká, stromy sú otužilé, nenáročné na údržbu. Dožívajú sa aj viac ako 100 rokov.
    • Vegetatívne podpníky: Sú množené z koreňových odrezkov, prípadne iných častí stromov vyšľachtených na tento účel, majú nižší vzrast (trpasličí až mohutný vzrast v závislosti od typu podpníka), slabší koreňový systém, ktorý niekedy potrebuje dodatočnú podporu a závlahu. Do rodivosti nastupujú už po dvoch rokoch, životnosť stromu je kratšia (zakrpatené stromy len 25 rokov).
    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Nakúpte ovocné stromy v Plantexe so skvelou ZĽAVOU
      Zdroj: Záhradné centrum Plantex, Veselé

      Novinky v sortimente nájdete na nasledujúcej strane >>>

      Jablone

      • GENEVA® G11 P.V.R: Vhodný na pestovanie v tvaroch štíhleho vretena a podobne, vytvárajúci dospelý strom s podobnou veľkosťou ako podpník M9. Je mrazuvzdornejší ako M9 a takisto rezistentný proti bakteriálnej spále ružovokvetých, vyznačuje sa vysokou odolnosťou proti iným hubovým chorobám a škodcom, konkrétne proti voške krvavej. Je produktívnejší ako M9, výnosy budú pravdepodobne o 20 percent vyššie.
      • M116®: Je najvhodnejší pre štandardné, veľké tvary stromov. V porovnaní s MM106 či MM111 je jeho hlavnou výhodou odolnosť proti fytoftóre (huba, ktorá spôsobuje hnedú hnilobu a rakovinu) a voške krvavej. Rovnako ako GENEVA® G11 P.V.R je odolný proti negatívam opätovného vysádzania stromu na miesto, kde sa jabloň už pestovala.
      • M200®:Je vynikajúci podpník s veľmi dobrou produktivitou, so silným vzrastom, s výbornou adaptabilitou na miesta, kde sa predtým už jablone pestovali. Ideálna voľba pre pestovateľov, ktorí chcú pestovať ovocie v systéme integrovanej ochrany či pre biosady. Je odolný proti fytoftóre krčka jabloní, proti bakteriálnej spále ružovokvetých, vytvára málo koreňových výmladkov. Kvalita a veľkosť plodov ako podpník M9, vzrastom je o 20 až 30 percent silnejší.

      Hrušky

      • Dula Eline®: Možno ho použiť pre hrušky a duly. Stromy majú vzpriamený habitus. Pre svoju mrazuvzdornosť (do -25 °C) a kompatibilitu s mnohými odrodami hrušiek je veľmi vyhľadávaným typom podpníka a vhodnou voľbou do záhrad, kde je cieľom mať kompaktnejší tvar stromu.
      • Hruška planá, typ Kirchensaller: Je silný vegetatívne množený podpník klasickej hrušky planej. Je najlepšou voľbou, ak chcete vysadiť tradičný hruškový sad. Kirchensaller vytvára štandardnú hrušku s výškou 6 m alebo viac. Stromy by sa mali vysádzať vo vzájomnej vzdialenosti 5 až 7 m. Majú potenciál byť veľmi dlhoveké, to jest viac ako 100 rokov v správnych podmienkach.

      Slivky, marhule

      • Wavit® Prudom(S): Stromy začínajú rodiť skoro a pravidelne produkujú vysoké výnosy. Výhodou je dobrá veľkosť plodov a navyše zrýchlené dozrievanie plodov počas niekoľkých dní. Ďalšou pozitívnou vlastnosťou je dobrá kompatibilita so všetkými druhmi sliviek aj marhúľ. Stromy nepotrebujú oporu, sú veľmi mrazuvzdorné. Stromy rastúce na tomto podpníku sú vhodné aj do menších záhrad.

      Broskyne, nektárinky, mandle

      • ADESOTO® 101 (Puebla de Soto): V suchých pôdach ukazuje svoje silné stránky, je tolerantný na chlorózu spôsobenú nedostatkom prístupného železa v pôde. Rastie stredne až silno, dobre znáša sucho a vyhovujú mu aj ťažké, vlhké pôdy. Veľmi dobre znáša vápenaté pôdy. Podporuje veľkosť plodov, skoré dozrievanie a vyfarbenie.

      Čerešne

      • GiSelA®5 Gi 1482(S): Najvýznamnejší podpník čerešne v strednej Európe. Je považovaný za štandard pri pestovaní „zakrpatených“ tvarov čerešní. Odporúča sa na pestovanie v dobrých pôdach. Vyžaduje pravidelnú závlahu a výživu. Je vhodný na rôzne intenzity pestovania vrátane pestovania „pod strechou“ (ochrana pred dažďom, ktorý spôsobuje praskanie plodov čerešní).

      Ing. Michal NIGUT, ovocinár, Plantex s. r. o., www.zahrada-plantex.sk

      PR článok

      Autor článku

      Marcela Šišoláková

      Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár
      Som vyštudovaná záhradná architektka obľubujúca kvitnúce, jedlé a prírodné záhrady. Svojimi skúsenosťami a najmä činmi sa snažím zveľaďovať svoje okolie, edukovať nielen mládež a šíriť skúsenosti a rady renomovaných odborníkov.