Z popola si namiešajte KOKTEIL: Tekuté hnojivo plné živín je pre rastliny ŽIVOTABUDIČ
31. 1. 2025, 6:00

Zdroj: shutterstock
Drevný popol môžete použiť aj ako tekuté hnojivo. Počas pestovateľskej sezóny ním môžete prihnojovať zeleninu náročnú na živiny aj okrasné rastliny v nádobách.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
Drevný popol obsahuje minerály a stopové prvky, ktoré sú ideálne pre vylepšenie ľahkej a piesočnatej pôdy, ktorá o živiny ľahko prichádza, ale aj na odľahčenie ťažkej ílovitej pôdy. Má tiež schopnosť neutralizovať kyslú pôdnu reakciu, čo je častým problémom vyčerpaných pôd. Najlepší popol získate z dubového a javorového dreva. Naopak, nevhodný je z chemicky ošetreného, lakovaného a farbeného dreva.
Optimálna pôdna reakcia
Väčšina rastlín vyžaduje pre rast a efektívne vstrebávanie živín prosperujúcu pôdu, ktorá dosahuje pôdnu reakciu (pH) v rozmedzí od 6 do 7. Vyššie hodnoty signalizujú alkalické prostredie, zatiaľ čo nižšie ukazujú na príliš kyslú pôdu, ktorá môže brániť rastu a znižovať ich produktivitu. Drevný popol vďaka alkalickej povahe pomáha efektívne znižovať kyslosť pôdy a vytvára priaznivejšie prostredie pre rast a vývoj rastlín. Pri jeho použití je dôležité dodržiavať správne dávkovanie, aby sa predišlo presýteniu pôdy alkalickými látkami. Odporúčané množstvo je približne 100 g popola na 1 m² plochy. Pred aplikáciou je vhodné otestovať pH pôdy, aby sa zistilo, či je aplikácia skutočne potrebná.
Zdroj: Erika Norris
Použiť ho nemusíte hneď, môžete si napríklad pripraviť zásobu zo zimného spaľovania dreva v kozube. Skladujte ho vo vzduchotesnej nádobe.
Nevyhnutné prvky
Nemusíte ovládať celú periodickú tabuľku chemických prvkov, stačí, ak si zapamätáte, že popol z dreva je bohatý na minerály, ako sú vápnik, draslík, fosfor, horčík, ktoré sú pre rastliny nevyhnutné. Prvok, ktorý však neobsahuje, je dusík (N), a preto sa drevný popol využíva na hnojenie rastlín, ktoré ho nepotrebujú. Kvôli vysokému obsahu vápnika má alkalickú reakciu a vítaný je na silne kyslých pôdach, ktoré potrebujú vápniť.
- Vápnik (Ca): Zlepšuje rast koreňov a patrí medzi významné stavebné prvky bunkových stien. Nedostatok v pôde spôsobuje napríklad hnedú škvrnitosť jabĺk.
- Draslík (K): Podporuje tvorbu koreňov a hľúz. Spevňuje rastlinné pletivá a zvyšuje odolnosť rastlín.
- Fosfor (P): Pomáha dobrej násade kvetov a plodov. Pri jeho nedostatku rastlina málo kvitne a rodí a celkovo má zakrpatený vzrast.
- Horčík (Mg): Podieľa sa na tvorbe chlorofylu a fotosyntéze rastlín. S nedostatkom sa stretnete hlavne v prekyslených a vyčerpaných pôdach.
Zdroj: Madhourse
Skúste v zime chodník namiesto soľou posypať popolom. Povrch bude menej šmykľavý a rozhodne to ocenia aj štvornohí miláčikovia.