Reklama

Zabezpečte cesnaku skvelý ŠTART: Všetko, čo by ste mali vedieť o hnojení a zavlažovaní

Najviac dusíku potrebuje cesnak v dobe intenzívneho rastu, približne od druhej polovice marca.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Pri pestovaní cesnaku je starostlivosť veľmi dôležitá. Nezabúdajte na pravidelné prevzdušňovanie a odburiňovanie pôdy. Rastliny nemajú rady prísušok, počas suchých dní nepodceňte závlahu. V období rastu je cesnak vhodné prihnojiť.

Zelené hnojenie

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Jesenné odrody cesnaku sa dnes vysádzajú až koncom ROKA
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Zdroj: shutterstock

    Zelené hnojenie obohacuje pôdu o organickú hmotu, repka navyše pôdu dezinfikuje. Pre cesnak je to vhodné riešenie. Najneskorší termín zapracovania zeleného hnojenia je polovica septembra.

    Zelené hnojenie je výborné. Treba ho včas zapracovať do pôdy, aby sa stačilo do doby výsadby dostatočne rozložiť. Plodiny vhodné na zelené hnojenie pri cesnaku sú repka olejná, horčica, facélia. Vika huňatá je ozimná, preto sa musí vysievať na jeseň, facélia približne tri mesiace pred orbou. Facélia sa zaorává 2 mesiace pred výsadbou cesnaku a zelená hmota musí byť riadne zaoraná. Ak to pluh nezvládne, je lepšie porast pokosiť, aby sa potom lepšie zaorával. Lúku je vhodné zorať ešte o mesiac skôr.

    Dusíkaté vápno

    Zdroj: Shutterstock

    Pri aplikácii dusíkatého vápna do studenej pôdy je dezinfekčný účinok minimálny, ide skôr o drahé hnojenie.

    Dusíkaté vápno sa aplikuje ak je teplovlhko. Ak je sucho pôdu poriadne polejeme. Zakryte pôdu plachtou (fóliou) aby sa výrazne zvýšil účinok. Nenechávajte  ju tam až do výsadby, zabrzdilo by to zakoreneniu cesnaku. Aplikácia dusíkatého vápna do suchej alebo chladnej pôdy je iba drahým hnojivom. Aby bola dezinfekcia účinná, stačí 5 kg dusíkatého vápna na ár za predpokladu, že sa zapracuje do dostatočne teplej a vlhkej pôdy a prekryje sa aspoň na dva týždne fóliou.  Dostatočne teplá pôda znamená okolo 20 °C  v hĺbke 10 cm.

    Čerstvý hnoj

    Zdroj: shutterstock

    Cesnak je odolný proti chladu, jeho pestovanie je možné takmer v každej pôde. Nemá rád ťažké zamokrené pôdy, ani priame hnojenie maštaľným hnojom.

    Ak chcete hnojiť hnojom priamo pod cesnak, potom musí byť hnoj starší, dobre rozloženýmusí byť zmiešaný s ornicou (kultivátorom alebo rotavátorom). Bežne sa používa hnoj k predplodine a cesnak sa sadí v II. trati. Môžete použiť akýkoľvek hnoj.

    Granulovaný hnoj

    Zdroj: shutterstock

    Pre cesnak môžete do pôdy pred výsadbou zapracovať až 2 kg granulovaného hnoja na 10 m2.

    Granulovaný hnoj má inú kvalitu ako čerstvý, ani jeho použitie nie je rovnaké. Pre plodiny prvej trate sa použije ako čerstvý hnoj ale v množstve asi 20-krát menšom. Pre cesnak môžete do pôdy pred výsadbou zapracovať až 2 kg granulovaného hnoja na 10 m2.

    Vyzretý kompost

    Zdroj: shutterstock

    Vyberte si miesto v záhrade, na ktorom ste posledné roky nepestovali cesnak ani cibuľu. Zapracujte do pôdy 7 až 10 cm vrstvu vyzretého kompostu alebo organickej hmoty.

    Po výsadbe cesnaku môžete naviesť na hriadky vrstvu kompostu. Časť živín sa splaví dolu ku koreňom, zvyšok využije následná plodina. Vzhľadom k tomu, že kompost býva kyprý, nebude sa tvoriť pôdy prísušok. Cesnaku sa lepšie darí vo väčšej hĺbke, mimo zamokrené pôdy. Netrpia toľko extrémnymi výkyvmi teploty a vlhkosti.

    Drevný popol

    Zdroj: shutterstock

    Cesnak, cibuľa, pažítka či pór sa vďaka popolu rozsypanému v ich okolí na jar ľahšie ubránia napadnutiu kvetárkou cibuľovou i háďatkom. Pozor si však treba dať na to, aby sa popol nedostal do priameho kontaktu s rastlinami.

    Popol z dreva vylepšuje vlastnosti pôdy. Je cenný materiál (hnojivo), ktorý obsahuje minerály (vápnik, draslík, fosfor, magnézium; v menšom množstve sú tu stopy zinku, sodíka, železa a mangánu). Najlepší drevný popol je z dubového a javorového dreva. Nevhodný je drevný popol získaný z chemicky ošetreného dreva (lakované, farbené). Žiadnej zelenine vo vašej záhradke použitím drevného popola neuškodíte. 

    Cererit

    Zdroj: shutterstock

    Ak máte dojem, že je v pôde síry málo, je možné jarné prihnojenie síranom draselným, prípadne nejakým listovým hnojivom s vyšším obsahom síry.

    Cereritom sa hnojí tesne pred výsadbou, zapracuje sa do pôdy pri príprave hriadky na sadenie. Cesnak potrebuje síru, preto sa odporúča hnojiť pred výsadbou Cereritom. V ňom je draslík vo forme síranu draselného, kým v NPK je vo forme chloridu. Prihnojovať Cereritom na jar je nezmysel, cesnaku moc nepomôžete, je to skôr hnojenie k následnej plodine. Ak máte dojem, že je v pôde síry málo, je možné jarné prihnojenie síranom draselným, prípadne nejakým listovým hnojivom s vyšším obsahom síry. 

    Zavlažovanie

    Zdroj: shutterstock

    Zavlažovanie treba ukončiť spravidla dva až tri týždne pred zberom, lebo v opačnom prípade sa môže zhoršiť zdravotný stav a skladovateľnosť cesnaku.

    Cesnak zavlažujte v čase sucha od začiatku tvorenia cibúľ do začiatku dozrievania. Pozor však na zavlažovanie krátko pred zberom, najmä keď ich pestujeme na uskladnenie. Cesnak znesie veľa vody. Závlahou mu, ak je suché obdobie máj, jún, len pomôžete.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.