Reklama

Zabudnite na pokrútené korene MRKVY! Odborník radí, ako na podzemných BANDITOV

Nepriateľov hľadajú pod povrchom

Zdroj: redakcia Záhradkár

Reklama

Zeleninové druhy, ktorých konzumná časť rastie pod zemou, sú zásobárňou vody, živín a chutia nielen ich pestovateľom, ale aj nezvaným návštevníkom záhrady. Aj keď dôsledky poškodenia sú rôzne, jedno majú spoločné – prirodzeného nepriateľa!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: 6 druhov ZELENINY, ktoré nezabudnite JEDNOTIŤ! Vzídené rastliny vyžadujú preriedenie

    Opäť sa musíte zamerať na pôdu, v ktorej prežívajú škodce, či už v larválnom, alebo dospelom štádiu. Na ich redukciu vám poslúžia práve parazitické háďatka. Na to, aby ste ich správne použili, je potrebné poznať škodce a ich vývin počas roka.

    Zanecháva chodbičky

    Vŕtavka mrkvová (Psila rosae) poškodzuje mladé rastliny, tie po napadnutí žltnú a  odumierajú. Larvy muchy spozorujete aj na povrchu kolovitého koreňa mrkvy, do ktorého prenikajú a vyžierajú v  nich nepravidelné chodbičky. Pokožka rastlín bezprostredne nad chodbičkami býva sfarbená do hrdzavožlta. Pri pestovaní zeleru spoznáte napadnutie tak, že sa buľvy zafarbia dofialova a listy zožltnú.

    Zdroj: pinterest/coltivazionebiologica.it

    Poškodené korene pri skladovaní zahnívajú, čím sa znehodnocujú.

    Bionómia: Kukla prezimuje v pôde a v máji sa liahnu dospelé jedince. Samičky kladú vajíčka koncom mája do pôdy v blízkosti živných rastlín. Larvy prvých instarov obžierajú postranné korienky, od tretieho instaru napádajú kolovitý koreň. Kuklia sa v napadnutých koreňoch alebo v pôde. V auguste sa liahnu dospelé jedince druhej generácie.

    Nemá rada svetlo

    Siatica oziminová (Agrotis segetum) patrí medzi významné škodce zeleniny najmä v  suchších oblastiach. Larvy sú holé a dlhé až 5 cm. V noci skeletujú listy, tvoria v nich okienka, neskôr žerú po okrajoch, pri silnom napadnutí ich zničia celé. Škodia aj na koreňoch, hľuzách, buľvách i cibuliach. Cez deň ich nevidieť, pretože sú ukryté pod povrchom pôdy. Poškodzujú najmä zeleninu z priameho výsevu koncom leta, ale tiež obilniny (pšenica, raž, jačmeň), kukuricu, sóju, mak, slnečnicu, baklažán, zemiaky, repu, hrach, tekvicu, šalát, špenát, vinič, mladé ovocné stromy a kry.

    Zdroj: pinterest/ruralsprout.com

    Cez deň ich nevidieť, pretože sú ukryté pod povrchom pôdy.

    Bionómia: Siatice majú do roka dve generácie. Larvy prezimujú v  pôde a  skoro na jar obnovujú živný žer. Nedospelé jedince uhynú počas zimy. Kuklia sa koncom augusta pod povrchom pôdy a  v  máji sa liahnu motýle, ktoré lietajú až do konca septembra. Samičky kladú vajíčka v skupinách na rastliny alebo na povrch pôdy. Po desiatich dňoch sa liahnu larvy, ktoré škodia od mája do júla.

    Nohy ako lopaty

    Medvedík obyčajný (Gryllotalpa gryllotalpa) je jedným z  našich najväčších druhov hmyzu. Jeho telo je veľké 4 až 6 cm a na prvý pohľad pripomína raka. Je pokrytý hustými chĺpkami a predné nohy majú tvar lopatiek, ktoré pripomínajú krtka. Hoci predné krídla nie sú schopné letu, zadné mu to trochu umožňujú. Patrí medzi nočné živočíchy, ktoré ničia korene rastlín neúmyselne pri budovaní tunelov a larválnych nôr. Škody spôsobuje na zelenine, najmä na mrkve, kapuste, uhorkách, tekviciach, rajčiakoch a strukovinách. Najviac mu chutí humus, dužinaté časti rastlín, larvy hmyzu a dážďovky.

    Zdroj: Shutterstock

    V záhrade ho spoznáte podľa kyprej pôdy a zničených rastlín v mieste, kde hniezdi.

    Bionómia: Medvedíky sa vyvíjajú cez 5 instarov a v čase tretieho prezimovávajú. Larvy ukryté hlboko v zemi sa na jar menia na dospelé jedince. V  jarnom období samičky prehrýzajú korene rastlín, čím spôsobujú škody. Po oplodnení kladú vajíčka do hniezda, pričom rastliny, ktoré sa nad hniezdom nachádzajú, odumierajú. Larvy zostávajú v  hniezde dve liahnutia, potom sa rozptýlia do okolia. Škodca má jednu generáciu do roka. Vyhľadávajú hlboké pôdy bohaté na humus. Obľubujú teplé lôžka a miesta s nízkym obsahom povrchovej vody, ale s vyššou hladinou podzemnej vody.

    Jedna cibuľa nestačí

    Larvy kvetárky cibuľovej (Delia antiqua) spôsobujú škody vnútorným žerom na tkanivách okrasných cibuľovín, cesnaku, póru a cibule. Napadnuté rastliny postupne vädnú, hnijú a odumierajú. Listy sa krútia a vädnú. Poškodené listové krčky cibule hnijú, pričom vnútri sa nachádzajú žltobiele larvy múch dlhé asi 8 mm. Dospelé jedince sú veľké ako mucha domáca, ale lietajú pomaly a dajú sa ľahko chytiť.

    Zdroj: twitter.com/lindsy_iglesias

    Larvy kvetárky cibuľovej v mladej cibuli.

    Bionómia: Kvetárka prezimuje v  kukle a  muchy sa liahnu na jar. Má 2 až 3 generácie za rok. Vajíčka kladie na základy rastlín a okolitú pôdu. Viac ohrozené sú priamo zasiate porasty cibule. Druhá generácia lieta v júni a júli. Najškodlivejšie sú larvy prvej generácie.

    Čo proti nim skutočne zaberie? >>>

    Pochutí si na všetkom

    Kvetárka všežravá (Delia platura) je dvojkrídly hmyz z čeľade muchovitých. Vyskytuje sa na rastlinách v podobe 8 mm dlhých muších lariev. Ničí klíčiace rastliny, ktoré vyžiera. Poškodené listy, vegetačné vrcholy a mladé rastliny hnednú a odumierajú. Medzi hostiteľské rastliny patrí fazuľa, uhorka, rajčiaky, špenát, hrach a  kapusta. V oblastiach s  dlhodobým výskytom kapustovitých rastlín spôsobuje pravidelne značné škody najmä na karfiole, kapuste bielej na skladovanie a reďkovkách.

    Zdroj: archív čitateľov

    Nakyprená pôda bohatá na humus podnecuje k  vyššej znáške vajíčok. Chladné a daždivé počasie znižuje jej aktivitu.

    Bionómia: Prezimuje kukla v  pôde. V  klimaticky vhodných oblastiach je potrebné počítať s tromi prekrývajúcimi sa generáciami. Dospelí jedinci sa objavujú v máji, júni až júli v septembri až októbri. Samička kladie až 90 vajíčok do čerstvo spracovanej pôdy, na semená alebo do ich blízkosti, prípadne na klíčiace rastliny. Po 3 až 4 týždňoch sa vyliahne ďalšia generácia dospelých jedincov.

    Všestranne zamerané háďatká

    Háďatká rodu Steinernema carpocapsaeSteinernema feltiae v  produkte Nemacare môžete aplikovať zálievkou alebo postrekom. Aktívne vyhľadávajú larvy hostiteľských druhov škodcov, napádajú a  parazitujú na nich. Infikované larvy do štyroch dní po parazitácii hynú a prebieha v nich vývoj ďalšej generácie.

    Zdroj: shutterstock

    Biologická ochrana pomocou parazitických háďatiek na larvy kvetáriek: kapustovej/cibuľovej/všežravej, vrtivke čerešnňovej, siaticiam, skočkám, moličke cesnakovej, vŕtavke mrkvovej, špargľovcovi obyčajnému.

    Približne po dvoch týždňoch si namnožené háďatká hľadajú nového hostiteľa. Nemacare je najúčinnejší pri teplotách pôdy od 15 do 25  °C a  na navlhčenom povrchu. Po aplikácii pôdu opäť zalejte alebo postriekajte tak, aby sa háďatká z  listov splavili do pôdy. Pôdu je potrebné udržiavať vlhkú počas 3 až 4 týždňov.