Aký substrát a zeminu?
Ak idete sadiť bylinky zo semienka, kúpte si substrát na výsev a množenie, najlepšie vyhovujúce klíčiacim rastlinám. Na presádzanie väčších rastlín si zaobstarajte zeminu na dopestovanie sadiva. V dnešnej dobe sa dajú zohnať aj špeciálne substráty priamo určené na pestovanie byliniek. Ich kúpu rozhodne nebudete ľutovať. Na pestovanie bylín sú totiž úplne ideálne.

Klíčenie semienok
Vysievať semená byliniek môžete do nádob, ktoré umiestnite na parapet. Klíčiace semená potrebujú dostatok vzdušnej vlhkosti, preto nádoby zakryte priehľadným vekom alebo fóliou. Vzdušnú vlhkosť treba strážiť. Prílišná spôsobuje na porastoch plesne, naopak v suchom vzduchu rastliny neprospievajú a sú malé. V bytových podmienkach klíčia bylinky oveľa rýchlejšie. Napríklad medovke trvá dvadsaťosem dní, kým začne klíčiť na záhone, v byte sa však objaví už po siedmich dňoch. Petržlen vám v domácich podmienkach vyklíči po deviatich dňoch, na záhone budete čakať skoro šesť týždňov.
U ostatných druhov nie sú rozdiely v klíčení také markantné, väčšinou potrebujú na klíčenie doma polovicu vonkajšieho času.
S akými bylinkami začať?
Chcete svoj pestovateľský úspech dotiahnuť do zdarného konca? Tak si vyberte bylinky, ktoré určite zvládnete dopestovať. Medzi najodolnejšie a najmenej náročné patria:
- Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
- Kôpor vonný (Anethum graveolens)
- Koriander siaty (Coriandrum sativum)
- Majorán záhradný (Origanum majorana)
- Medovka lekárska (Melissa officinalis)
- Pažítka pobrežná (Allium schoenoprasum)
- Šalvia lekárska (Salvia officinalis)
- Tymian obyčajný (Thymus vulgaris)

Kedy presádzať bylinky a ako na to?
Akonáhle sa porast zahusťuje, je čas rastliny rozsadiť. Dobre sa manipuluje s rastlinami vysiatymi do rašelinových tabliet, prípadne do rašelinových kvetináčov. Tabletu alebo kvetináč potom zasadíte na vybrané miesto alebo do väčšieho kvetináča, pritlačíte, zalejete a hotovo. Rastlinky ani nevedia, že boli presadené.
Kedy dať bylinky na záhon?
Pred výsadbou do záhona alebo na balkón sadenice otužujte. Vetrajte miestnosť, v ktorej sú a postupne ich prenášajte denne von, aby si zvykali na vonkajšie podmienky. Chráňte ich ale pred prievanom a pred priamym slnkom, spôsobuje na neotužilých rastlinách nenapraviteľné škody.
Neponáhľajte sa s výsadbou pred polovicou mája, bylinky sú prevažne teplomilné. Vždy sa preto riaďte podľa denných a hlavne podľa nočných teplôt.