Majú hneď niekoľko dôležitých výhod, ktoré vás určite presvedčia. Napríklad vďaka tomu, že do záhonov nevstupujete, pôda sa nezhutňuje a ostáva trvalo kyprá. Ušetríte množstvo času už len pri tejto činnosti. Okrem toho umožňujú vyvýšené záhony vytvoriť kvalitný substrát napriek tomu, že zápasíte s nekvalitnou pôdou v záhrade.
Nezanedbateľný je i pohodlný prístup k hriadkam aj za nepriaznivého počasia, keď napríklad prší. Chodníčky medzi záhonmi si totiž môžete upraviť a vytvoriť pevný povrch.
Krásna aj na pohľad
Úžitkové hriadky môžete vďaka vyvýšeným záhonom oveľa jednoduchšie a elegantnejšie prepojiť s okrasnou záhradou. Vďaka drevu či inému prírodnému materiálu to bude priam hračka. Ich krásu a pôvab dotvára priaznivejšia mikroklíma na pestovanie náročnejších plodín. Je to vďaka využitiu akumulačnej schopnosti materiálov, ako sú tehly či kameň.
Vyvýšené záhony dokážu zamedziť i škodám po menších mrazoch práve tým, že pestovateľská plocha sa nenachádza tesne pri zemi. Vytvárajú akési slnečné pasce, kde sa substrát zohrieva a tepelná energia hromadí. Obrovská výhoda vyvýšených záhonov je aj to, že aspoň sčasti predstavujú bariéru proti škodcom.
1. Záhon by mal byť široký tak, aby nebolo nevyhnutné
bežne doň vstúpiť. Preto jeho šírku
zvoľte ako dvojnásobok dĺžky svojej ruky.
2. Vytvorte obrubu záhona. Odporúčaná výška
je od 30 do 50 cm. Pri vytváraní obruby je
dôležité uvedomiť si váhu zeminy, ktorou bude
pôsobiť na steny záhona, preto nezanedbajte
dobré ukotvenie.
3. Nakoniec sa môžete pustiť do výsadby.
V prvom roku sú vhodné najmä druhy náročné
na výživu. Povrch nezabudnite nastielať
slamou.
Majú aj nevýhody
Možno nižšia pôdna vlhkosť ako v okolitom pôvodnom teréne a vyššie náklady pri zakladaní, tie sú však len jednorazové. V závislosti od druhu materiálu by ste mali po čase obrubu obnoviť, najmä ak ste použili na výstavbu drevo či vpletané konáre.