Reklama

Zastavte inváziu SLIZNIAKOV! Ak nezaberajú babské rady, stavte na BIOLOGICKÚ OCHRANU

Slizniaky každoročne škodia v záhradách i na poliach. Vykonávajú okienkový a okrajový žer na listoch, zatiaľ čo silná stredová žilnatina zostáva zachovaná.

Zdroj: redakcia Záhradkár

Reklama

Slizniaky každoročne škodia v záhradách i na poliach. Vykonávajú okienkový a okrajový žer na listoch, zatiaľ čo silná stredová žilnatina zostáva zachovaná.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vyberte si z trvaliek, ktoré odolajú maškrtným slimákom

    Viditeľné stopy

    Mimoriadne atraktívne sú pre ne poškodené časti rastlín. Na plodoch a koreňoch tvoria hlboké otvory. Pre slizniaky sú typické dlho viditeľné lesklé sliznaté stopy. Za potravou vyliezajú hlavne večer a v noci. Pri systéme ochrany treba vedieť, že približne 90 percent populácie sa nachádza v pôde a iba 10 percent vylieza na povrch za potravou.

    Zdroj: shutterstock

    Letná generácia kladie vajíčka v máji, z ktorých sa v priebehu leta liahnu mladé slizniaky. Dĺžka ich života je 6 až 12 mesiacov.

    Rýchly vývojový cyklus

    Prezimujú predovšetkým v štádiu vajíčka, no pri miernych zimách, ktoré sú v posledných rokoch úplne bežné, alebo pri pestovaní v skleníku dokážu prežiť aj dospelé slimáky. Vajíčka sú biele, guľatého tvaru a približne 2 mm veľké. Slizniaky sa liahnu po 2 až 4 týždňoch a začínajú byť aktívne pri teplote 5 °C. Ich výskyt podporuje teplé a vlhké počasie.

    Zdroj: shutterstock

    Na to, aby bola priama ochrana účinná, treba s ňou začať už na jar a zamerať sa na pôdu, pretože v nej sa nachádza až 90 percent slizniakov.

    Ako aplikovať biologickú ochranu? --->>>

    Zasiahnite priamo v pôde

    V rámci biologickej ochrany vám poslúžia parazitické háďatká. Prípravok Nemaslug obsahuje živé makroorganizmy Phasmarhabditis californica. Po aplikácii do pôdy parazitické háďatká aktívne vyhľadávajú slizniaky a zároveň nesú symbiotickú baktériu Moraxela osloensis, ktorú vypustia do hostiteľa.

    Zdroj: shutterstock

    Prípravok sa aplikuje od apríla do konca septembra, pri teplote pôdy 5 až 28 °C. Optimálna teplota je 15 °C.

    Po preniknutí do tela škodcu sa v ňom množia a spôsobujú úhyn. Nová generácia háďatiek opustí hostiteľa a vyhľadáva ďalšieho. Napadnutý slizniak prestane do 3 5 dní žrať a v priebehu 7 až 10 dní po aplikácii v pôde hynie.

    Podvečerná aplikácia

    Biologický prípravok aplikujte do vlhkej pôdy formou zálievky pomocou krhly alebo postrekovača, pričom teplota nesmie klesnúť pod 5 °C. Optimálna teplota na použitie je 5 až 20 °C. Ochranu vykonávajte ideálne v podvečerných hodinách, aby sa minimalizovali negatívne účinky vysokých teplôt a slnečného žiarenia.

    Zdroj: shutterstock

    Pôda nesmie byť premočená, pretože hrozí riziko utopenia háďatiek.

    Praktický tip: Keďže prípravok primárne účinkuje v pôde, existuje trik na zlepšenie účinku na povrchu. Slizniaky zozberajte a ponorte do roztoku s háďatkami približne na 2 až 3 minúty. Keď sú infikované, rozmiestnite ich na kompost a miesta s vysokým výskytom slizniakov. Počas 5 dní prestanú prijímať potravu a začnú hynúť. Keďže slizniaky sa správajú ako kanibali a požierajú odumreté druhové jedince, keď zožerú tieto živé návnady, dochádza k nákaze dravými háďatkami a tak rozšíria ochranu po záhrade. Je dobré vedieť, že parazitické háďatká Phasmarhabditis californica nie sú škodlivé pre žiadne iné organizmy.

    Zdroj: shutterstock

    Je dobré vedieť, že parazitické háďatká Phasmarhabditis californica nie sú škodlivé pre žiadne iné organizmy.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS