Zoznámte sa
V našej krajine je to bežná rastlina, ktorá obľubuje vlhkejšie miesta v okolí prameňov, potokov a riek. Nájdete ju však aj na lúkach či pasienkoch. Môžete z nej nájsť viac druhov. U nás najčastejšie napríklad alchemilku obyčajnú, žltozelenú, pasienkovú či alpínsku. Dôležité si je pamätať, že všetky menované majú liečivé účinky.

Bylina dorastá do výšky až 50 cm. Má drevnatý podzemok. Špecifické a veľmi pekné listy bývajú sedemlaločnaté až deväťlaločnaté a pripomínajú roztvorený vejár. Zaujímavé je, že počas noci rastlina aktívne vylučuje vodu listovými prieduchmi až natoľko, že v strede jej listov si môžeme všimnúť kvapôčky. Tento jav sa nazýva gutácia, ktorá je ľudovo označovaná aj ako "nebeská rosa". Alchemilka kvitne drobnými žltozelenými kvetmi, ktoré si v posledných rokoch získali veľkú pozornosť aj u aranžérov kvetín.

Zber a sušenie
Zberá sa kvitnúca vňať obvykle v období od mája - júna až do jesene. Zberať však možno aj listy a vlastne aj celú nadzemnú časť rastliny. Buďte však opatrní, aby ste pri zbere nepoškodili korene a alchemilku nezničili.
Bylinku je potom treba rýchlo sušiť v tieni na dobre vzdušnom mieste. Sušte ju vždy v tenkej vrstve, pretože bylina má sklony ľahko sa zapariť. Po usušení ju skladujte na suchom mieste - najlepšie v uzatvárateľných nádobách.
Čerstvé listy môžete konzumovať aj čerstvé. Skúste ich po troške pridať napríklad do šalátov, aj keď horká chuť alchemilky nevyhovuje každému. Z čerstvých aj sušených listov tiež môžete pripraviť čaj, tinktúru, kloktadlo či obklady.