Reklama

Zázračný záhon ROZUMA: Aké sú jeho VÝHODY a prečo sa oplatí?

Hovorí sa, že tzv. záhon Rozuma je malý zázrak. Netreba ho totiž okopávať, hnojiť a dokonca ani každý deň polievať. A aj napriek tomu dokáže dať štedrú úrodu. Potvrdzuje to aj Bohuš Buday z Nitry, ktorý je popularizátorom tejto metódy a ako prvý na Slovensku rozvinul túto myšlienku.

Zdroj: archív BB

Reklama

Túžite po domácej zelenine plnej vitamínov, ale každodenná údržba a nedostatok času vás od pestovania odrádza? Možno pre vás je stvorená táto revolučná metóda, ktorá si získava čoraz viac priaznivcov. Prečo by ste jej mali dať šancu?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | Pozitíva záhonu ROZUMA: Prečo sa tento spôsob oplatí?
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Pán Bohuš BUDAY je popularizátor organického spôsobu pestovania zeleniny a regenerácie pôdy na tzv. záhone ROZUMA. Síce záhradkárčeniu konvenčným spôsobom sa venuje už od detstva, po presťahovaní pred pár rokmi sa rozhodol dať šancu permakultúre. Na novom pozemku bola nekvalitná kamenistá pôda a navyše sa záhrada nachádzala na svahu. Domáci vraveli, že bude mať problémy s nedostatkom živín, stečie mu pôda a skoro nič na pozemku nevyrastie.

    Zdroj: archív BB

    “Takže po celom Slovensku už existuje množstvo týchto záhonov. Keďže na Slovensku k tomu neexistuje žiadna literatúra, rozhodol som sa, že knižku pripravím ja a už čoskoro by mala byť hotová. Robievam tiež workshopy a pozývajú ma na rôzne prednášky,” dodáva pán Bohuš BUDAY.

    Noví majitelia si však povedali, že aj napriek tomu chcú pestovať, no zároveň sa nechcú narobiť. Hľadali spôsob, ako zadržiavať na pozemku vodu a vyhnúť sa hnojeniu umelými hnojivami či maštaľným hnojom. Pán BUDAY narazil na ukrajinského odborníka Borisa BULIKA, ktorý ukazoval systém záhrady v súlade s prírodou. Hovoril o tom, že robí záhon, ktorý si vyrába vodu a hnojivo sám - a práve to bol záhon Rozuma. Ten nesie názov po ukrajinskom záhradníkovi, experimentálnom farmárovi a vynálezcovi Volodymyrovi ROZUMOVI.

    Zdroj: fb bb

    Jarná zelenina.

    Zelenina plná zdravia

    Bohatá úroda bola pre rodinu pána Budaya veľkým prekvapením. Objem produkcie bol asi o 300 % väčší ako z bežného záhonu a tá chuť sa rozhodne nedala porovnať. „Zdravá zelenina okrem všetkých minerálov a vitamínov obsahuje aj látky, ktoré podporujú imunitu. Jednou z nich je napríklad ergotioneín, čiže antioxidant dlhého života a zdravia. Takéto veci dokážu do zeleniny dostať mykorhízne huby. Tie sa však vyskytujú iba v neporušenej pôde s dostatkom organického materiálu a vlahy. Ak budete neustále rýľovať, orať, tých mykoríznych húb tam veľa nebude, naopak môžu tam byť patogénne huby,“ vysvetľuje pán Bohuš BUDAY.

    Zdroj: fb bb

    Bohatá úroda zeleniny.

    Aké sú ďalšie výhody záhonu ROZUMA? Čítajte na ďalšej strane!

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Aký je rozdiel medzi záhonom ROZUMA a nemeckou kopou?
      Zdroj: NMH/Záhradkár

      Zdroj: fb bb

      Takto vyzerá založený záhon.

      Čo je to záhon ROZUMA?

      Záhon Rozuma pozostáva z výživového žľabu a produktívnych hrebeňov okolo neho. Produktívne hrebene sú pásy pôdy o šírke 30 cm. Žľab je výkop do tvaru V, ktorý je naplnený organickým odpadom ako kukuričné kôrovie, šupky zo zemiakov, stonky z hrozna, či papierové obaly z vajíčok. Organika sa v žľabe rozkladá na aminokyseliny, vitamíny a ďalšie biologicky aktívne látky. Plocha medzi jednotlivými záhonmi je tvorená trávnikom, ktorý slúži ako chodník. Záhon spočíva v tom, že dovnútra preniká vlhký vzduch, ktorý kondenzuje na stenách žľabu vodu, dokonca aj v horúcom lete.

      Zdroj: archív BB

      Organika sa v žľabe rozkladá na aminokyseliny, vitamíny a ďalšie biologicky aktívne látky. Záhon je zvrchu prikrytý trávou, ktorá ho chráni pred slnkom. Záhon spočíva v tom, že dovnútra preniká vlhký vzduch, ktorý kondenzuje na stenách žľabu vodu, dokonca aj v horúcom lete.

      Výhody záhonu ROZUMA

      • Zdravá zelenina plná vitamínov, minerálov a antioxidantov.
      • Zlepšenie stavu a regenerácia degradovanej pôdy.
      • Nenáročná starostlivosť a údržba, ktorá je potrebná vo väčšej miere iba pri založení záhonu. Odpadá potreba rýľovania či okopávania.
      • Minimálna potreba zavlažovania.
      • Absencia dodatočného hnojenia a komplexná výživa pestovaných rastlín.
      • Recyklácia bioodpadu zo záhrady a efektívne využitie potravinových zvyškov z kuchyne.
      • Bohatú úrodu dopestujete aj na ťažkých pôdach.
      • Vhodné pre malé záhrady, nakoľko objem produkcie je trojnásobný v porovnaní s konvenčnými metódami na rovnakej ploche.

      Zdroj: archív BB

      Záhon Rozuma pozostáva z výživového žľabu a produktívnych hrebeňov okolo neho. Produktívne hrebene sú pásy pôdy o šírke 30 cm. Žľab je výkop do tvaru V,  ktorý je naplnený organickým odpadom ako kukuričné kôrovie, šupky zo zemiakov, stonky z hrozna, či papierové obaly z vajíčok.

      Viac informácií o založení, pestovaní, skúsenostiach pestovateľov a pozitívach záhonu Rozuma sa dozviete TU!

      Autor článku

      Redaktorka i záhradná architektka, milovníčka prírody, zelene a pestrofarebných kvetov vždy pripravená prinášať novinky, tipy a rady zo sveta záhradného dizajnu, floristiky i úžitkových záhrad.