Reklama

Prírodné ANTIBIOTIKUM pre posilnenie IMUNITY! Práve kvitne liečivá ECHINACEA

Krásna a liečivá echinacea by vám v záhrade nemala chýbať.

Zdroj: Canva

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Úžasne liečivá! Spoznajte silu prírodného antibiotika a nazberajte si tento poklad pre imunitu do zásoby. V jesennom a zimnom období budete šťastní, že ju máte doma v zásobe.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Úžasne liečivá! Spoznajte liečivé účinky ECHINACEY

    Zber a spracovanie

    Liečivá je kompletne celá rastlinka. Zberajú sa listy ešte pred kvitnutím alebo na začiatku kvitnutia. Keď echinacea už kvitne, tak sa zberajú kvety a vňať. V jeseni sa zberá aj koreň. Zber koreňa by mal byť však z rastliny staršej ako 3 roky.
    Listy, kvety a vňať sušte na tmavom a vzdušnom mieste. Teplotu udržiavajte do 35 °C. Sušenie koreňa trvá oveľa dlhšie a aj teplota môže byť trošku vyššia.  
    Bylinku využijete k príprave čajov, tinktúr, obkladov, prírodnej kozmetiky a podobne.

    Echinacea nie je vhodná na dlhodobé užívanie a určite ju neužívajte dlhšie ako 3 týždne. Taktiež nie je vhodná pre ľudí, ktorí majú problém s pečeňou alebo trpia autoimunitnými chorobami.

    Čaj na podporu imunity 

    Ak sa vám doma nechce hrať na bylinkára, tak minimálne sa oplatí, nasušiť si ju na čaj. Jej blahodárne účinky oceníte v chladnom a sychravom období. Ale určite na ňu pamätajte aj ako na výbornú prevenciu. Najčastejšie sa z echinacey pripravuje čaj, pričom kávová lyžička sušenej byliny sa zaleje 250 ml vriacej vody. Po desiatich minútach ju treba scediť a piť pravidelne raz až trikrát denne počas troch týždňov. Potom je nutné v užívaní urobiť prestávku.

    Zdroj: Canva

    Echinacea je výbornou bylinkou na podporu imunity.

    Domáci echinaceový sirup

    Potrebujete: 3 lyžice čerstvých kvetov echinacey, 0,3 litra vody, 300 g medu, 1 citrón
    Kvety si nasekajte a vložte do hrnca s vodou. Pomaly varte asi 10 minút a potom nechajte vychladnúť. Potom vytlačte šťavu z jedného citróna a rozpustený med. Všetko dobre premiešajte a pomaly ohrievajte n miernom plameni.
    Dajte pozor, aby sa zmes už nevarila. Za stáleho miešania zmes zhustne na konzistenciu sirupu. Skladujte v dobre uzatvárateľnej nádobe. Na zvýšenie imunity podávajte 3x denne lyžičku sirupu.

    Zdroj: shutterstock.com

    Echinacea je nielen okrasnou, ale aj liečivou rastlinou.

    Tinktúra

    Potrebujete: 1 l kvalitného alkoholu napr. vodky, 150 g čerstvých kvetov,
    Bylinku si nasekajte a dajte do sklenenej nádoby. Zalejte alkoholom a nechajte macerovať 3-4 týždne. Nezabudnite občas premiešať. Potom preceďte a tinktúru skladujte v nádobe z tmavého skla. Ideálne, ak máte fľaštičky s kvapátkom. Tinktúra sa výborne využíva aj ako kloktadlo. Stačí, ak lyžičku z nej rozmiešate v šálke vlažnej vody.

    Zdroj: Canva

    Pripravte si doma účinnú tinktúru. Je to úplne jednoduché!

    Autor článku

    Patrícia Lešková

    Externá redaktorka
    Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.