Reklama

Prírodné ANTIBIOTIKUM pre posilnenie IMUNITY! Práve kvitne liečivá ECHINACEA

Krásna a liečivá echinacea by vám v záhrade nemala chýbať.

Zdroj: Canva

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Úžasne liečivá! Spoznajte silu prírodného antibiotika a nazberajte si tento poklad pre imunitu do zásoby. V jesennom a zimnom období budete šťastní, že ju máte doma v zásobe.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Úžasne liečivá! Spoznajte liečivé účinky ECHINACEY

    Zber a spracovanie

    Liečivá je kompletne celá rastlinka. Zberajú sa listy ešte pred kvitnutím alebo na začiatku kvitnutia. Keď echinacea už kvitne, tak sa zberajú kvety a vňať. V jeseni sa zberá aj koreň. Zber koreňa by mal byť však z rastliny staršej ako 3 roky.
    Listy, kvety a vňať sušte na tmavom a vzdušnom mieste. Teplotu udržiavajte do 35 °C. Sušenie koreňa trvá oveľa dlhšie a aj teplota môže byť trošku vyššia.  
    Bylinku využijete k príprave čajov, tinktúr, obkladov, prírodnej kozmetiky a podobne.

    Echinacea nie je vhodná na dlhodobé užívanie a určite ju neužívajte dlhšie ako 3 týždne. Taktiež nie je vhodná pre ľudí, ktorí majú problém s pečeňou alebo trpia autoimunitnými chorobami.

    Čaj na podporu imunity 

    Ak sa vám doma nechce hrať na bylinkára, tak minimálne sa oplatí, nasušiť si ju na čaj. Jej blahodárne účinky oceníte v chladnom a sychravom období. Ale určite na ňu pamätajte aj ako na výbornú prevenciu. Najčastejšie sa z echinacey pripravuje čaj, pričom kávová lyžička sušenej byliny sa zaleje 250 ml vriacej vody. Po desiatich minútach ju treba scediť a piť pravidelne raz až trikrát denne počas troch týždňov. Potom je nutné v užívaní urobiť prestávku.

    Zdroj: Canva

    Echinacea je výbornou bylinkou na podporu imunity.

    Domáci echinaceový sirup

    Potrebujete: 3 lyžice čerstvých kvetov echinacey, 0,3 litra vody, 300 g medu, 1 citrón
    Kvety si nasekajte a vložte do hrnca s vodou. Pomaly varte asi 10 minút a potom nechajte vychladnúť. Potom vytlačte šťavu z jedného citróna a rozpustený med. Všetko dobre premiešajte a pomaly ohrievajte n miernom plameni.
    Dajte pozor, aby sa zmes už nevarila. Za stáleho miešania zmes zhustne na konzistenciu sirupu. Skladujte v dobre uzatvárateľnej nádobe. Na zvýšenie imunity podávajte 3x denne lyžičku sirupu.

    Zdroj: shutterstock.com

    Echinacea je nielen okrasnou, ale aj liečivou rastlinou.

    Tinktúra

    Potrebujete: 1 l kvalitného alkoholu napr. vodky, 150 g čerstvých kvetov,
    Bylinku si nasekajte a dajte do sklenenej nádoby. Zalejte alkoholom a nechajte macerovať 3-4 týždne. Nezabudnite občas premiešať. Potom preceďte a tinktúru skladujte v nádobe z tmavého skla. Ideálne, ak máte fľaštičky s kvapátkom. Tinktúra sa výborne využíva aj ako kloktadlo. Stačí, ak lyžičku z nej rozmiešate v šálke vlažnej vody.

    Zdroj: Canva

    Pripravte si doma účinnú tinktúru. Je to úplne jednoduché!

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Patrícia Lešková

    Externá redaktorka
    Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.