Zbavte sa VOŠIEK raz a navždy! TUCET OVERENÝCH TIPOV, ktoré zaberú
1. 5. 2023, 0:00 (aktualizované: 7. 4. 2025, 15:01)

Zdroj: LÝDIA CZAKÓ
Vošky dokážu v záhrade napáchať veľa škôd. Ak rozmýšľate, ako sa ich zbaviť, ste na správnom mieste. Skôr než siahnete po chemických insekticídoch, vyskúšajte silu domácich postrekov.

Zdroj: NMH/Záhradkár
Zdroj: Shutterstock
1. Výluh z pŕhľavy
Vedro naplňte pŕhľavou do jednej štvrtiny a zalejte vodou. Nechajte lúhovať 24 hodín, následne sceďte a prelejte do postrekovača. Aplikujte na postihnuté rastliny podľa potreby. Výluh taktiež pôsobí ako hnojivo.
Zdroj: Shutterstock
2. Cesnakový postrek
Prelisujte 70 g cesnakových strúčikov, zalejte 5 l vody, pridajte čajovú lyžičku parafínu alebo včelieho vosku a nechajte 24 hodín lúhovať. Výluh už nerieďte. Postrek zaberie aj proti roztočom alebo napadnutí hrdzou či bakteriózami.
Zdroj: Shutterstock
3. Cibuľová sprcha
Do dvoch litrov vody pridajte tri veľké nakrájané alebo rozmixované cibule. Nechajte postáť jeden až dva dni. Po uplynutí potrebného času zlejte a pridajte trochu saponátu na riad. Aplikujte na rastlinu aj do pôdy v jej okolí. Keďže je výluh koncentrovaný, dodržujte odstup medzi aplikáciami jeden týždeň, aby ste rastlinu nepopálili.
Zdroj: Shutterstock
4. Užitočný ocot
Pripravte si octový postrek proti voškám, v koncentrácií 1:10, čiže budete potrebovať 100 ml octu a 1 liter vody. Tekutinu dobre premiešajte a následne aplikujte na rastlinu počas troch dní. Samozrejme, ako pri každom postreku, nemalo by pršať a rastliny nepolievajte na list.
Zdroj: Shutterstock
5. Štiplavá paprika alebo čili
Ak vám zostalo veľa štipľavých papričiek alebo čili, skúste si pripraviť tento jednoduchý, no účinný odvar. Pripravte si 50 g mletej pálivej papriky, ktorú povaríte v jednom litre vody aspoň 20 minút. Následne lúhujte 24 hodín. Po vychladnutí prelejte do uzatvárateľnej nádoby. Používajte zriedené v pomere 1:10. Pre lepšiu účinnosť môžete nakoniec pridať pár kvapiek saponátu.
Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/ad/af/9b/adaf9b92a6b1695d2407b6730ff43b19.jpg
6. Neemový olej
Vyrába sa zo semien stromu Azadirachta indica a účinne pôsobí proti voškám. Výhoda je, že neškodí užitočným organizmom bežne sa vyskytujúcim v záhrade a nie je jedovatý pre človeka. Odporúčaná dávka je 30 ml oleja na 10 litrov vody a úspešne zakročí nielen proti voškám, ale i pásavke zemiakovej, moliciam, roztočom a strapkám.
Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/67/9f/7b/679f7b4c9146bc8214c91a55504837e9.jpg
7. Tabak
Nikotín a ostatné látky obsiahnuté v tabaku sú pre vošky toxické. Zalejte ho vriacou vodou a nechajte lúhovať 24 hodín alebo aj dlhšie. Roztok preceďte, nalejte do postrekovača a aplikujte na napadnuté rastliny pokojne aj niekoľko dní za sebou.
Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/34/e0/01/34e001b2f228ea673dbe851b0ce02198.jpg
8. Rajčiakový odvar
Vňať z rajčiakov obsahuje škodlivé látky, ktoré sú pre vošky toxické, preto ich pri povinnom vyštipovaní určite nevyhadzujte. Na prípravu odvaru použite 4 kg čerstvej vňate alebo 200 g sušenej. Vňať zalejte desiatimi litrami vody a varte pol hodiny. Pred samotným postrekom sa odporúča vývar zriediť a pridať doň asi 40 g mydla. Tento odvar by mal účinkovať aj na roztoče, bzdochy a skočky.
Zdroj: Shutterstock
9. Mydlový roztok
Zmiešajte pár lyžíc mydla alebo saponátu na riad s jedným litrom vlažnej vody, premiešajte a aplikujte na rastliny napadnuté voškami.
Zdroj: Shutterstock
10. Esenciálne oleje
Aspoň litrovú flašu s rozprašovačom naplňte vodou a pridajte pár kvapiek tymianového, mätového, klinčekového alebo rozmarínového oleja. Dobre premiešajte a naneste na postihnuté rastliny. Okrem toho, že tento postrek je účinný proti voškám, funguje aj ako odpudzovač dotieravého hmyzu.
Zdroj: Shutterstock
11. Aksamietnica
Tento krásny kvietok je určite veľmi prospešné zasadiť do záhrady, kde svojou vôňou odpudzuje škodlivý hmyz. Pripraviť si z nej môžete aj výluh, stačí ak 300 g celej kvitnúcej rastliny zalejete litrom horúcej vody a necháte lúhovať 48 hodín. Následne preceďte, pridajte pár kvapiek saponátu alebo mydla a aplikujte na rastliny.
Zdroj: Shutterstock
12. Prilákajte do záhrady užitočných predátorov
Vtáky, lienky a iný užitočný hmyz sú prirodzení nepriatelia vošiek. Vyhraďte im preto v záhrade kúsok miesta. Postavte im hmyzí hotel alebo vysaďte rastliny, ktoré ich prilákajú, napríklad kôpor, fenikel, kocúrnik, echinaceu, mätu, oregano, krásnoočko alebo rebríček.
Zbavte sa mravcov
Vošky žijú v symbióze s mravcami, keďže ich priťahujú sladkastou arómou medovice. Takže ak sa zbavíte mravcov, voškám nedáte šancu. Na kmene stromov používajte lepové pasce a sledujte v záhrade mraveniská. Ak niektoré zbadáte, okamžite ich vykopte a zlikvidujte vajíčka.