Reklama

Zbavte sa VOŠIEK raz a navždy! TUCET OVERENÝCH TIPOV, ktoré zaberú

Zbavte sa vošiek rýchlo a efektívne!

Zdroj: LÝDIA CZAKÓ

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Vošky dokážu v záhrade napáchať veľa škôd. Ak rozmýšľate, ako sa ich zbaviť, ste na správnom mieste. Skôr než siahnete po chemických insekticídoch, vyskúšajte silu domácich postrekov.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | DIY: Štýlové MENOVKY na rastliny si zamilujete!
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Zdroj: Shutterstock

    1. Výluh z pŕhľavy

    Vedro naplňte pŕhľavou do jednej štvrtiny a zalejte vodou. Nechajte lúhovať 24 hodín, následne sceďte a prelejte do postrekovača. Aplikujte na postihnuté rastliny podľa potreby. Výluh taktiež pôsobí ako hnojivo.

    Zdroj: Shutterstock

    2. Cesnakový postrek

    Prelisujte 70 g cesnakových strúčikov, zalejte 5 l vody, pridajte čajovú lyžičku parafínu alebo včelieho vosku a nechajte 24 hodín lúhovať. Výluh už nerieďte. Postrek zaberie aj proti roztočom alebo napadnutí hrdzou či bakteriózami.

    Zdroj: Shutterstock

    3. Cibuľová sprcha

    Do dvoch litrov vody pridajte tri veľké nakrájané alebo rozmixované cibule. Nechajte postáť jeden až dva dni. Po uplynutí potrebného času zlejte a pridajte trochu saponátu na riad. Aplikujte na rastlinu aj do pôdy v jej okolí. Keďže je výluh koncentrovaný, dodržujte odstup medzi aplikáciami jeden týždeň, aby ste rastlinu nepopálili.

    Zdroj: Shutterstock

    4. Užitočný ocot

    Pripravte si octový postrek proti voškám, v koncentrácií 1:10, čiže budete potrebovať 100 ml octu a 1 liter vody. Tekutinu dobre premiešajte a následne aplikujte na rastlinu počas troch dní. Samozrejme, ako pri každom postreku, nemalo by pršať a rastliny nepolievajte na list.

    Zdroj: Shutterstock

    5. Štiplavá paprika alebo čili

    Ak vám zostalo veľa štipľavých papričiek alebo čili, skúste si pripraviť tento jednoduchý, no účinný odvar. Pripravte si 50 g mletej pálivej papriky, ktorú povaríte v jednom litre vody aspoň 20 minút. Následne lúhujte 24 hodín. Po vychladnutí prelejte do uzatvárateľnej nádoby. Používajte zriedené v pomere 1:10. Pre lepšiu účinnosť môžete nakoniec pridať pár kvapiek saponátu.

    Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/ad/af/9b/adaf9b92a6b1695d2407b6730ff43b19.jpg

    6. Neemový olej

    Vyrába sa zo semien stromu Azadirachta indica a účinne pôsobí proti voškám. Výhoda je, že neškodí užitočným organizmom bežne sa vyskytujúcim v záhrade a nie je jedovatý pre človeka. Odporúčaná dávka je 30 ml oleja na 10 litrov vody a úspešne zakročí nielen proti voškám, ale i pásavke zemiakovej, moliciam, roztočom a strapkám.

    Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/67/9f/7b/679f7b4c9146bc8214c91a55504837e9.jpg

    7. Tabak

    Nikotín a ostatné látky obsiahnuté v tabaku sú pre vošky toxické. Zalejte ho vriacou vodou a nechajte lúhovať 24 hodín alebo aj dlhšie. Roztok preceďte, nalejte do postrekovača a aplikujte na napadnuté rastliny pokojne aj niekoľko dní za sebou.

    Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/34/e0/01/34e001b2f228ea673dbe851b0ce02198.jpg

    8. Rajčiakový odvar

    Vňať z rajčiakov obsahuje škodlivé látky, ktoré sú pre vošky toxické, preto ich pri povinnom vyštipovaní určite nevyhadzujte. Na prípravu odvaru použite 4 kg čerstvej vňate alebo 200 g sušenej. Vňať zalejte desiatimi litrami vody a varte pol hodiny. Pred samotným postrekom sa odporúča vývar zriediť a pridať doň asi 40 g mydla. Tento odvar by mal účinkovať aj na roztoče, bzdochy a skočky.

    Zdroj: Shutterstock

    9. Mydlový roztok

    Zmiešajte pár lyžíc mydla alebo saponátu na riad s jedným litrom vlažnej vody, premiešajte a aplikujte na rastliny napadnuté voškami.

    Zdroj: Shutterstock

    10. Esenciálne oleje

    Aspoň litrovú flašu s rozprašovačom naplňte vodou a pridajte pár kvapiek tymianového, mätového, klinčekového alebo rozmarínového oleja. Dobre premiešajte a naneste na postihnuté rastliny. Okrem toho, že tento postrek je účinný proti voškám, funguje aj ako odpudzovač dotieravého hmyzu.

    Zdroj: Shutterstock

    11. Aksamietnica

    Tento krásny kvietok je určite veľmi prospešné zasadiť do záhrady, kde svojou vôňou odpudzuje škodlivý hmyz. Pripraviť si z nej môžete aj výluh, stačí ak 300 g celej kvitnúcej rastliny zalejete litrom horúcej vody a necháte lúhovať 48 hodín. Následne preceďte, pridajte pár kvapiek saponátu alebo mydla a aplikujte na rastliny.

    Zdroj: Shutterstock

    12. Prilákajte do záhrady užitočných predátorov

    Vtáky, lienky a iný užitočný hmyz sú prirodzení nepriatelia vošiek. Vyhraďte im preto v záhrade kúsok miesta. Postavte im hmyzí hotel alebo vysaďte rastliny, ktoré ich prilákajú, napríklad kôpor, fenikel, kocúrnik, echinaceu, mätu, oregano, krásnoočko alebo rebríček.

    Zbavte sa mravcov

    Vošky žijú v symbióze s mravcami, keďže ich priťahujú sladkastou arómou medovice. Takže ak sa zbavíte mravcov, voškám nedáte šancu. Na kmene stromov používajte lepové pasce a sledujte v záhrade mraveniská. Ak niektoré zbadáte, okamžite ich vykopte a zlikvidujte vajíčka.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.