Zber semien ušetrí peniaze! Z týchto druhov ZELENINY to je jednoduché
18. 8. 2024, 20:00

Zdroj: Shutterstock
Chce to trochu námahy a času, ale stojí to za to! Pripravte si vlastné semienka na novú sezónu. Prezradíme, ako na to.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
1. Paprika
Na zber semien ponechajte kvalitné plody, ktoré musíte nechať úplne dozrieť. Potom papriku rozrežte, pozbierajte semienka a nechajte ich dosušiť.
Zdroj: shutterstock
Uchovajte si semienka z úspešnej sezóny.
Na toto pozor
Nezabudnite, že semená treba zbierať len z pravých odrôd. Ak ide o hybridné odrody, ktorých semená majú v názve označenie F1, zo semien takýchto plodov sa neoplatí zbierať semená, pretože nemusia zachovať vlastnosti pôvodnej odrody.
2. Čili papričky
Postup je rovnaký ako pri paprike, ale určite si nezabudnite vziať rukavice, aby vás nepálili ruky. Semienka môžete aj opláchnuť a potom sušiť. Môžete sušiť aj celé plody, napríklad ich navlečte na niť. Semienka sú úplne a správne dosušené, keď sa lámu.
Zdroj: shutterstock
K čili si určite vezmite rukavice.
3. Paradajky
Semienka získate rozkrojením zrelého plodu, z ktorého opatrne vyberiete dužinu so semienkami. Dajte ich do pohára a naplňte ho vodou. Potom ho umiestnite na teplé miesto. Raz denne tekutinu v pohári zamiešajte. Po asi troch dňoch sa dužina v teple rozloží. Potom tekutinu preceďte cez sitko alebo gázu, pridajte trochu čerstvej vody a opatrne pretrepte. Nakoniec umyté semená vysušte na papieri na pečenie v suchom a chladnejšom prostredí.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Odložte si semienka z obľúbených odrôd.
4. Uhorky
Spôsob získavania semien je podobný ako pri paradajkách. Uhorky je treba nechať na rastline, aby zožltli, potom ich rozrezať, vybrať dužinu so semienkami a nechať kvasiť. Potom semená dôkladne prepláchnite a nechajte vysušiť.
Zdroj: Shutterstock
Osivo je dôležité dobre uskladniť.
5. Špenát
Vlastné semienka môžete získať aj zo špenátu. Rastlinu nechajte kvitnúť a tvoriť semená, ktoré po vyschnutí ľahko vypadávajú z rastliny.
6. Tekvica
Určite sa oplatí uschovať si vlastné semienka tekvice. Dobre ich opláchnite vodou, odstráňte z nich dužinu a môžete ich sušiť.
Zdroj: Shutterstock
Tekvicové semienka.
7. Melón
Rovnakým spôsobom ako pri tekviciach môžete získať aj semienka melónov.
8. Hrach
Vyberte si pekné a kvalitné struky, ktoré necháte na rastline uschnúť a zhnednúť. Semienka sú pripravené na zber, keď v struku hrkajú. Potom stačí semienka pozbierať a správne uskladniť.
Zdroj: shutterstock
Pripravte si aj semienka hrachu.
9. Fazuľa
Semienka na ďalšiu sezónu získate jednoducho. Keď sú struky žlté a suché, môžete z nich vybrať semienka.
Zdroj: shutterstock
Buďte aj semenárom a ušetrite!
10. Reďkovka
Na dosievanie reďkovky je a bolo dosť času. Stačí vybrať správne odrody. Semienka na ďalšiu sezónu z nej získate jednoducho. Stačí, ak ju necháte na hriadke vykvitnúť a vytvoriť struky. Keď sú struky žlté a zdajú sa vám suché, tak z nich môžete vybrať semienka.
11. Mangold
Keďže je mangold dvojročnou rastlinou na semienka si treba počkať až do druhého roku, kedy sa objavia kvety a semená. Semená môžete nehať sušiť priamo na rastline, ak vám práve praje suché a slnečné počasie. V prípade, že je daždivo a chladnejšie, môžete stonky s osivom odstrihnúť a dosušiť na suchom, vzdušnom a teplom mieste. Potom ich stačí jednoducho vyklepať, pozberať a uschovať.
Zdroj: Klára HRDÁ
Domáce semenárstvo je cesta k uchovávaniu a spoluvytváraniu odrôd rastlín, ktoré môžete odovzdať budúcim generáciám.
12. Červená repa
Potup je totožný s postupom pri mangolde. Červená repa patrí taktiež medzi dvojročné zeleniny.