Po zbere úrody začnite rozmaznávať PÔDU! Odborník radí, zvýšte živiny na MAXIMUM
15. 11. 2023, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:40)

Zdroj: shutterstock
Každá pôda, bez ohľadu na typ, je úrodnejšia a zdravšia, ak obsahuje viac humusu. Jeho prirodzený obsah sa dá zvýšiť organickým hnojením, nástielkou, ale aj použitím biostimulátorov.
Zdroj: pinterest/oldworldgardenfarms.com
Zdroj: Profimedia.sk
Zdroj: shutterstock.com
Galéria k článku

Zdroj: NMH/Záhradkár
Často sa stáva, že záhradkári sa zamerajú na výživu pestovaných plodín a zabúdajú na zem. Základným predpokladom úspechu je dobrá starostlivosť o jej štruktúru a biologickú aktivitu. Každá pôda, bez ohľadu na typ, je úrodnejšia a zdravšia, ak obsahuje viac humusu. Jeho prirodzený obsah sa dá zvýšiť organickým hnojením – kompostom, maštaľným hnojom, zeleným hnojením, výluhom z rastlín a nastielaním. Nástielka prospieva všetkým pôdam, pretože ich chráni pred vysychaním, eróziou a podporuje tvorbu humusu.
Zdroj: Archív M. V.
Ing. Matej VAČKO, odborník na biologickú ochranu rastlín
Prevaha neživých zložiek
V záhradách bývajú problematické ťažké ílovité pôdy, ktoré zle prepúšťajú vodu, a tak aj tok živín a vzduchu ku koreňom rastlín. Dajú sa vylepšiť pridaním piesku, jemného keramzitu, kompostu alebo rašelinového substrátu. Pri silne piesočnatých pôdach, ktoré, naopak, vodu prepustia príliš rýchlo, má zmysel naviezť zdravú vrstvu ílovitej pôdy a kompostu. Všetko, čo pridávate, treba dobre premiešať s existujúcou ornicou, aby sa jednotlivé frakcie spojili.
Zdroj: shutterstock
Striedanie rôznych skupín a druhov zeleniny súčasne zlepšuje štruktúru pôdy a významným spôsobom obmedzuje výskyt problematických burín.
Procesy v živej pôde
V zdravých a biologicky aktívnych pôdach prevládajú procesy mineralizácie a humifikácie nad procesmi fosilizácie a imobilizácie, čo si vyžaduje pravidelné zvyšovanie prísunu organickej hmoty. Táto skutočnosť významne prispieva k vytvoreniu priaznivej pôdnej štruktúry umožňujúcej dosiahnutie optimálneho vodného, vzdušného a tepelného režimu ako dôležitého predpokladu priaznivého priebehu oxidačno-redukčných procesov v pôde potrebných pre príjem živín z pôdy, a tým pre úspešný rast a vývoj pestovaných plodín.
Zdroj: shutterstock
Mikroorganizmy uvoľňujú do pôdy živiny rozkladom organických látok. Väčšie živočíchy, ako dážďovky, sa postarajú o dobré prevzdušnenie pôdy a svojimi výlučkami zlepšujú jej štruktúru.
Čo urobiť pre pôdu, aby bola plná živín? >>>
Koreňové biostimulátory
Biostimulátory využívajú podporu prirodzených biologických procesov na harmonizáciu cyklov v prírode. Sú to látky, ktoré primárne ovplyvňujú vývoj prirodzených, živých organizmov v pôde stimuláciou fyziologických procesov v rastlinách. Stimulátory zahŕňajú rôzne prvky a zlúčeniny. Tieto zlúčeniny sa aplikujú na rastliny alebo do pôdy s cieľom zlepšiť jej úrodnosť, výnos a kvalitu produkcie a toleranciu rastlín voči abiotickým a biotickým faktorom.
Zdroj: shutterstock
Zúrodňovanie pôd je proces náročný nielen na počet zásahov a využitie rôznych materiálov, ale z pohľadu trvania je to proces náročný na čas.
Živiny využité na maximum
Majú pozitívny vplyv na zvyšovanie obsahu organickej hmoty v pôde, a tým sa zvyšuje intenzita biologickej aktivity pôdnych mikroorganizmov, čo má za následok efektívnejšie využívanie živín. Príjem živín je potom dôležitým kritériom bilancie živín, ktorá umožňuje sledovať hospodárenie vo vzťahu k úrodnosti pôdy. Základom sprístupňovania živín z dostupných zdrojov je enzymatická aktivita pôdnych mikroorganizmov, najmä aeróbnych húb a plesní.
Zdroj: shutterstock
Piesočnatú pôdu spoznáte jednoducho. Je sypká, nedrží pohromade, ešte aj keď je mokrá, rozpadáva sa. Nedokáže dlhý čas udržať vodu ani živiny. Rýchlo vysychá a zohrieva sa. Jej presným opakom je ílovitá pôda.
Rozsah a spôsob použitia
Aplikácia biostimulantov sa vykonáva postrekom na pôdu alebo zapracovaním do pôdy pred zaoraním pozberových zvyškov. Neaplikujte ich, ak je teplota vyššia ako 30 °C alebo nižšia ako 6 °C. Biostimulátory sa môžu aplikovať na všetky jednoročné plodiny, lúky a špeciálne plodiny (zemiaky, vinič, dreviny, zelenina).
Výhody biostimulantov
- Lepšie zakorenenie vďaka zlepšeniu štruktúry.
- Zvýšená pórovitosť podporuje proces výmeny medzi pôdou a plodinami a zabezpečuje lepšiu výkonnosť plodín.
- Vyššia odolnosť plodín voči abiotickým stresom (sucho).
- Zlepšujú štruktúru pôdy a uľahčujú obrábanie pôdy.
- Zvyšujú zadržiavanie vody v pôde.
- Urýchľujú rozklad pozberových zvyškov a ich premenu na humus.
- Zadržiavajú uhlík v pôde ako zdroj energie.
Zdroj: shutterstock
Na to, aby ste v záhradách dosiahli kvalitnú úrodu, je nevyhnutné, aby ste sa starali nielen o rastliny, ale aj o samotnú pôdu.