Zdá sa, že mrazy ešte nepovedali posledné slovo! Takto sa na ne pripravíte
4. 4. 2025, 8:00

Zdroj: tanitost
Už si pomaly zvykáme, že dobrý a chutný marhuľový koláč, ktorý vonia letom, sa na našom území stáva vzácnosťou. Jarné mrazíky oberú tieto voňavé šťavnaté plody ešte na jar.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
Jarné mesiace v uplynulých rokoch prinášajú pestovateľom problémy. Počas nich sa objavujú mrazy poškodzujúce ovocné stromy, ktoré už začali kvitnúť. Práve kvety ovocných stromov sú najviac citlivé na mráz. Ale aj tu je dôležité rozlišovať medzi radiačným a advekčným mrazom a ich vzájomnou kombináciou. Zvoliť správny a hlavne jednoznačne účinný spôsob ochrany sa nedá. Ako sami profesionáli na základe vlastných skúseností tvrdia, najlepšia cesta je kombinácia všetkých dostupných spôsobov.
Na prízemný mráz sa treba pripraviť
Radiačný (prízemný) mráz alebo aj mrazík vzniká radiačným ochladzovaním povrchu pri bezoblačných nociach. Tento typ mrazu je veľmi závislý od povrchu, treba brať do úvahy, že v nižšie položených lokalitách sa vyskytuje častejšie. Spôsobené je to stekaním studeného vzduchu z vyššie položených miest do nižších. Výskyt radiačného mrazu je závislý od množstva oblačnosti, rýchlosti vetra, tepelnej vodivosti pôdy a reliéfu krajiny. Vyskytuje sa lokálne, tam, kde sú splnené podmienky na jeho výskyt, a siaha od niekoľko do desiatok centimetrov nad zemský povrch. Ak sa k nám dostane studený vzduch, objaví sa tlaková výš, poľnohospodári musia byť pripravení na jeho možný výskyt.
Silný a nebezpečný mráz
Advekčné mrazy sú spojené s vpádom studeného vzduchu, napríklad za studeným frontom. Studený vzduch býva predovšetkým arktického pôvodu. Pretože sa k nám dostáva studený vzduch v určitej hrúbke, vzniká nielen prízemný mráz, ale aj mráz vo výške 2 m. Tu je rozdiel medzi teplotou v 2 m a pri zemi veľmi malý. V predchádzajúcom type mrazu býva rozdiel medzi teplotou v 2 m a pri zemskom povrchu 4 až 6 °C. Advekčný mráz zasahuje oveľa väčšie územie ako radiačný mráz a bojuje sa proti nemu oveľa ťažšie.
Klimatická zmena je fakt
Práve v posledných rokoch sa vyššia teplota vzduchu u nás objavuje aj v zimných mesiacoch.Toho sme svedkami aj počas tohtoročného januára, keď teplota vzduchu na pár dní v závere mesiaca v Podunajskej nížine vystúpila lokálne nad 15 °C. Ak takéto obdobie nezvyčajne vysokej teploty vzduchu na danom území trvá dlhší čas, následný vpád studeného vzduchu môže priniesť do sadov veľké škody. S prebiehajúcou klimatickou zmenou sa takéto teplé obdobia v zimných mesiacoch alebo na začiatku jari môžu vyskytovať častejšie. Ochrana pred týmto nepriaznivým počasím je ťažká.
Začína sa už starostlivou analýzou predpovede počasia, dôkladným poznaním reliéfu krajiny a kvality pôdy a veľmi vhodne zvoleným spôsobom ochrany. Či už ide o sviečky, ktoré sa zapaľujú v sadoch, jemné rosenie alebo o ochranu pomocou vírenia vzduchu nad veľkou plochou, ktorú zabezpečujú vrtuľníky, no v poslednom období, napríklad v Číne, aj drony. Pokusy s využitím dronov v protimrazovej ochrane sa objavujú aj Španielsku. Klimatická zmena je fakt, čoraz častejšie sa objavujú jej dôsledky v rozličných sférach života spoločnosti. Poľnohospodári a ovocinári a následne aj my, konzumenti, sa o jej dôsledkoch presviedčame čoraz častejšie.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.