Zdravie z prírodnej lekárne! TOP 10 JÚLOVÝCH BYLINIEK, ktoré sa oplatí nazberať
5. 7. 2024, 18:00

Zdroj: shutterstock
Vyberte sa na zber liečivých darov prírody. Zber byliniek sa určite oplatí!
Zdroj: Canva
Zdroj: shutterstock.com
Zdroj: Canva
Galéria k článku

1. Praslička roľná
Praslička roľná (Equisetum arvense) rastie takmer všade, určite sa nejaká nájde aj vo vašej záhrade. A to najmä vtedy, ak máte kyslú pôdu.
Najčastejšie sa praslička používa pri zápaloch močových ciest, obličkových kameňoch či silnom krvácaní. Zbierajú sa letné byle od mája až do októbra bez čiernych spodných častí.
Zdroj: Shutterstock
Prasličká roľná by nemala chýbať vo vašej domácej lekárničke.
2. Nevädzovec roľný
Nevädzovec roľný je vlastne nevädza poľná. Nevädza poľná bola totiž premenovaná v roku 2023. Túto bylinku používali už naši predkovia na liečbu hnisavých či zapálených očí. Táto krásna bylina, z ktorej zberáme modré kvety alebo len lupene kvetov, má množstvo úžasných účinkov. V prírodnej lekárničke by vám nemala chýbať najmä vďaka jej protizápalovým účinkom. Pomáha pri ochorení močových ciest a prospieva zdraviu obličiek. Podporuje imunitu a tráviaci systém. Taktiež prečisťuje organizmus.
Zdroj: Canva
Nevädza poľná sa označuje už ako Nevädzovec roľný.
3. Ďatelina lúčna
Z ďateliny sa využívajú najmä kvetné hlávky. Sušia sa v prirodzených podmienkach.
Ďatelina lúčna (Trifolium pratense) má dezinfekčné a sťahujúce účinky. Je na vnútorné aj vonkajšie použitie. Pomáha proti zapáleným a hnisajúcim ranám aj proti zápalom priedušiek, prináša úľavu pri reumatizme. Využíva sa ďatelinový odvar, na ktorý použijete 2 lyžičky sušených kvetov a pohár horúcej vody.
Zdroj: shutterstock
Ďatelina je jednou z najbežnejších a najrozšírenejších rastlín takmer na všetkých kontinentoch.
4. Rebríček obyčajný
Rebríček obyčajný (Achillea millefolium) je trvalka, z ktorej sa zberajú kvety či celá kvitnúca vňať. K tomuto účelu je vhodné zobrať si nožnice a zvoliť si suchý a slnečný deň. Bylinku potom sušte na tmavom a suchom mieste. Zakúpiť si môžete aj v lekárni. Je je výborný v zastavovaní krvácania. Okrem toho má aj silné dezinfekčné a protizápalové účinky a pomôže aj s ranami, ktoré sa nehoja dobre. Taktiež má priaznivé účinky na trávenie a látkovú výmenu. Tým pomáha aj pri snahe schudnúť. Úľavu prinesie aj pri pálení záhy.
Zdroj: Canva
Rebríček je možno nenápadnou rastlinou, no priaznivo vplýva na naše zdravie!
5. Čakanka obyčajná
V jeseni sa zberá koreňa a počas leta kvety aj kvitnúca vňať.
Koreň čakanky obsahuje do 49% inulínu, ktorý je účinný pri liečbe cukrovky. Ďalej sa v čakanke nachádzajú triesloviny, arginín, živica, cholín a minerálne látky.
Čakanka obyčajná (Cichorium intybus) podporuje trávenie, uľavuje pri ochoreniach žlčníka a pečene. Vďaka čakanke sa zrelaxujete, pokiaľ je u vás stres na každodennom poriadku, pomáha pri prepracovanosti.
Koreň sa užíva pri cukrovke, mladé lístky sa pridávajú do šalátov.
Zdroj: Canva
Čakanka obyčajná obsahuje horké látky, ktoré povzbudzujú činnosť tráviacich orgánov a provokujú vylučovanie tráviacich štiav.
6. Alchemilka obyčajná
Alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris) zberá sa kvitnúca vňať obvykle v období od mája - júna až do jesene. Zberať však možno aj listy a vlastne aj celú nadzemnú časť rastliny. Buďte však opatrní, aby ste pri zbere nepoškodili korene a alchemilku nezničili.
Bylinku je potom treba rýchlo sušiť v tieni na dobre vzdušnom mieste. Sušte ju vždy v tenkej vrstve, pretože bylina má sklony ľahko sa zapariť. Po usušení ju skladujte na suchom mieste - najlepšie v uzatvárateľných nádobách.
Zdroj: shutterstock.com
Alchemilka je výbornou ženskou bylinkou.
7. Skorocel kopijovitý
Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata) sa využíva najmä na ochorenia dýchacích ciest, uvoľňuje silné zahlienenie, pomáha vykašliavať. Využíva sa celá rastlina, od koreňa až po klas. Pomáha aj zvonku ako na obklady pri liečení rán, skorocel má protizápalové účinky. Skorocel ďalej pomáha zlepšiť trávenie. Dokáže dokonca zaceliť žalúdkové vredy.
Na prípravu liečivého nápoja zo skorocelu použite 3 lyžičky drogy a zalejte šálkou vriacej vody. Čaj nechajte lúhovať aj pol hodinu a popíjajte počas celého dňa.
Zdroj: Canva
Nenápadná rastlina s množstvom skvelých účinkov.
8. Repík lekársky
Repík lekársky (Agrimonia eupatoria) je pokladom z prírody. Už od nepamäti sa využíval ako hojivá bylinka pre svoje protizápalové účinky. Repík je liečivá bylinka, ktorá sa používa najmä na liečenie rán, popálenín, hnisavých vyrážok, ekzémov, ba dokonca aj ako kloktadla. Nájdete na slnečných lúkach, kde má nižší vzrast ako v záhrade. Dosahuje tu výšku približne 30- 50 cm. Ak ho chcete pestovať v záhrade, doprajte mu čisté miesto, dokáže narásť do výšky až 120 cm a nemá rád burinu. Zberajte kvetné stonky, kvety rozkvitajú postupne.
Zdroj: Shutterstock
Repík lekársky
9. Hluchavka biela
Z hluchavky sa zberajú biele kvety, ale aj celé vrcholky rastlín. Tieto časti obsahujú rovnaké látky, ktoré sa líšia len v množstve. Zberajte ich vždy za suchého a slnečného počasia.
Bylina je zaujímavá najmä v tom, že dobre účinkuje na ženské aj mužské orgány. Ženám pomáha uľaviť od menštruačných bolestí, taktiež pri jej nepravidelnosti, posilňuje maternicu a prospieva aj vaječníkom. U mužov zase priaznivo vplýva na prostatu a močové orgány. Vo všeobecnosti pôsobí močopudne. Prospieva tiež tráviacej sústave a črevám. Je výborná aj pri kašli a dýchacích ťažkostiach. Pomáha totiž s vykašliavaním.
Zdroj: Canva
Hluchavka biela (Lamium album) obsahuje veľké množstvo trieslovín a silíc. Tiež antioxidanty, kyslé saponíny, vitamíny a minerálne látky.
10. Komonica lekárska
Z tejto bylinky sa zberá celá kvitnúca horná časť. Bylina kvitne zvyčajne v mesiacoch jún až august. Je výborná pre centrálnu nervovú sústavu, keďže má upokojujúce účinky. Môže pomáhať aj pri nespavosti. Má protizápalové účinky a pozitívne vplýva na zdravie obličiek a močových ciest. Pomáha aj pri bolestiach hlavy. Pomáha pri klimakterických ťažkostiach.
Zdroj: Canva
Ľudovo nazývaná - medová rastlina.