Zdravý domáci ZELENINOVÝ BUJÓN si pripravíte takto jednoducho!
7. 10. 2022, 6:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:37)

Zdroj: pinterest/alphafoodie.com
V kuchyni sa bez použitia bujónu zaobídete len málokedy. Ak nechcete siahať po nezdravých napodobeninách z obchodu, pripravte si svoj domáci. Ukážeme vám ako na to!
Domáci bujón využijete v kuchyni pri varení polievok, omáčok alebo ho môžete pridať k dusenému mäsu, do cestovín, rizota či použiť na prípravu bešamelu. Je len na vás, či sa rozhodnete pre klasickú verziu v podobe kociek alebo uprednostníte sušený prášok. Uvidíte, vaše zdravie vám určite poďakuje, nakoľko domáci bujón neobsahuje žiadne zahusťovadlá a konzervačné látky. Navyše je bezlepkový a vhodný aj pre vegánov.
Domáci zeleninový bujón
Budete potrebovať: 100 g morskej soli • 30 ml olivového oleja • 1,5 kg zeleniny podľa vlastného výberu.
V recepte boli použité: 2 cukety • 2 cibule • 4 strúčiky cesnaku • 2 zemiaky • 3 mrkvy • 3 stopky zeleru • 30 g petržlenovej vňate
POSTUP:
Zdroj: https://www.alphafoodie.com/wp-content/uploads/2021/06/Vegetable-Stock-Steps-for-chopping-vegetable.jpg
Umytú zeleninu nakrájajte.
1. Zeleninu poriadne umyte, ošúpte a nakrájajte na čo najmenšie kúsky. Čím menšie, tým lepšie – zelenina sa rýchlejšie uvarí a ľahšie rozmixuje. Začnite so zemiakmi, ktoré je nutné vložiť do nádoby s vodou. Zabránite tak ich zafarbeniu a zbavíte sa prebytočného škrobu. Pokračujte v krájaní ostatnej zeleniny.
2. Na veľkej panvici rozohrejte olej. Pridajte nasekanú cibuľu a pár minút ju opekajte. Potom pridajte zemiaky a tiež ostatnú zeleninu (okrem petržlenovej vňate). Dobre premiešajte a nechajte prikryté dusiť do zmäknutia asi 20 minút.
3. Pridajte soľ, premiešajte a za občasného miešania varte bez pokrievky ďalších 20 minút.
4. Pomocou ponorného mixéra rozmixujte zeleninu na jemné pyré. Ak je zmes príliš tekutá, pokračujte vo varení. Nakoniec pridajte nasekanú petržlenovú vňať a dobre premiešajte.
Ako z rozmixovanej zmesi vyrobiť kocky alebo sušený bujón sa dočítate na ďalšej strane. ►►►
Zdroj: https://www.alphafoodie.com/wp-content/uploads/2021/06/Vegetable-Stock-Steps-for-freezing-vegetable-stock.jpg
Mrazený domáci bujón.
Mrazený domáci bujón
Plech vysteľte papierom na pečenie, prelejte naň rozmixované zeleninové pyré a povrch zarovnajte špachtľou. Na niekoľko hodín vložte do mrazničky, pokým bujón poriadne nestuhne. Následne vyberte a pomocou ostrého noža nakrájajte bujón na malé kocky. Skladovať ich môžete v špeciálnej nádobe, vhodnej na mrazenie, po dobu až 6 mesiacov.
Zdroj: https://www.alphafoodie.com/wp-content/uploads/2021/06/Vegetable-Stock-Dehydrating-vegetable-stock.jpg
Domáci sušený bujón.
Sušený bujón
Na veľký plech vystlaný papierom na pečenie prelejte trochu zeleninového bujónového pyré. Snažte sa použiť len malé množstvo, nakoľko tenšia vrstva bujónu sa rýchlejšie vysuší. Najjednoduchšie je sušenie v rúre pri teplote 65ºC. V závislostí od hrúbky vrstvy to zaberie 5 až 10 hodín. Dobre vysušené a vychladnuté kúsky bujónu vložte do mixéru a spracujte na prášok. Skladujte vo vzduchotesnej nádobe na chladnom a tmavom mieste po dobu 6 mesiacov. Odporúčaná dávka je 1 čajová lyžička na 1 šálku vody (250 ml).
Zdroj: https://www.alphafoodie.com/wp-content/uploads/2021/06/Vegetable-Stock-Grinding-vegetable-stock-into-powder.jpg
Domáci sušený bujón.
