Reklama

Zelenina na JÚLOVÉ VYSIEVANIE: Zabezpečte si jesennú úrodu!

Od vysievania až po úrodu

Zdroj: Canva

Reklama

Aj uprostred leta máte stále šancu dopestovať zdravú nádielku chrumkavej zeleniny. Treba vybrať vhodné odrody, zabezpečiť semenám dostatok vlahy a hriadky chrániť pred nájazdom škodcov pomocou bielej textílie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | Ako založiť záhon ROZUMA? Postupujte takto!
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Zdroj: Canva

    Karotka a repa červená

    Karotka a repa červená

    Výsevom v prvej polovici júla dorastú do jesene na zber lahodných krehkých menších koreňov na priamu konzumáciu. Osivo sejte do riadkov vzdialených 25 až 30 cm. Počas klíčenia doprajte semienkam vlhkosť. Po vzídení repu červenú jednoťte na vzdialenosť asi 7 cm, mrkvu pretrhávať nemusíte, ale ju postupne zberajte a využite na prípravu jedál.

    Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>

    Zdroj: dobrasemena.cz

    Šalát ľadový ‘Kamelot’

    Šaláty

    Uvoľnené hriadky môžete doplniť aj šalátom ľadovým. Na jeho výsev je vhodné obdobie až do konca augusta. Siahnite napríklad po odrode ‘Larsen’ či ‘Kamelot’. Až do polovice augusta môžete vysievať aj chrumkavé listy šalátu listového. Vhodná je odroda ‘Merlot’ či ‘Nikolaj’. V rovnakom termíne možno začať s pestovaním šalátu hlávkového. Vhodnými odrodami sú napríklad ‘Lento’ či ‘Cassini’.

    Zdroj: Canva

    Čakanke štrbákovej doprajte slnečné stanovište.

    Čakanka štrbáková

    Ako rastlinu krátkeho dňa ju treba vysievať od druhej polovice júna a v júli, aby nevybiehala do kvetu a stihla dorásť na jesennú alebo zimnú konzumáciu. Hodí sa ako následná plodina po skorých zeleninách do druhej alebo tretej trate. Jednotlivé riadky by mali byť od seba vzdialené 30 až 40 cm. Po vytvorení štyroch listov rastlinky jednoťte na 30 cm. Dva až tri týždne pred zberom sa hlávky čakanky bielia, aby listy získali jemnejšiu chuť. Rastliny treba zviazať a do polovice zahrnúť zeminou alebo ich stredy prikryť terakotovým črepníkom. Dôležité je, aby boli obschnuté, lebo po zviazaní a prihrnutí či zakrytí by mohli začať hniť.

    Zdroj: Canva

    pak choi

    Pekinská a čínska kapusta

    Na vysievanie je ideálna druhá polovica júla. Miesto na pestovanie by malo byť chránené pred vetrom a relatívne teplé. Vysievajte do riadkov vzdialených asi 40 cm, pričom semienka ukladajte do hniezd na vzdialenosť asi 30 cm. Po vzídení ponechajte v každom hniezde len jednu, najmocnejšiu rastlinku. Keďže zakoreňujú veľmi plytko a sucho podporuje vybiehanie rastlín do kvetu, vyžadujú dostatok vlahy.

    Zdroj: Canva

    Japonská reďkev

    Japonská reďkev

    Darí sa jej všade, nesmie však trpieť nedostatkom vlahy, lebo potom nadobúda štipľavú príchuť a hubovitú dužinu. Najvhodnejší čas na výsev je uprostred leta, najlepšie v druhej polovici júla. Pre veľkosť ju pestujte na hrobčekoch vysokých 30 až 40 cm. Osivo sejte do dvojriadkov, optimálna vzdialenosť rastlín v riadku je 10 cm. Pre úspešné dopestovanie kvalitnej úrody treba myslieť na dostatočnú zálievku.

    Zdroj: Canva

    Vodnica alebo okrúhlica

    Vodnica

    Snehovobiele chrumkavé buľvičky s veľkosťou až 7 cm dopestujete v závislosti od odrody približne za 45 až 90 dní. Dariť sa im bude na stredne ťažkých pôdach s primeranou vlhkosťou. Osivo vysievajte do riadkov vzdialených 30 cm do hĺbky 2 až 3 cm. Po vzídení mladé rastlinky jednoťte na vzdialenosť 15 cm a chráňte ich proti skočkám a voškám.

    Autor článku

    Redaktorka i záhradná architektka, milovníčka prírody, zelene a pestrofarebných kvetov vždy pripravená prinášať novinky, tipy a rady zo sveta záhradného dizajnu, floristiky i úžitkových záhrad.