TOP 9 odrôd ZEMIAKOV, ktorým holdujú SLOVÁCI + rady k nákupu sadby
13. 4. 2021, 6:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:31)

Zdroj: https://sk.pinterest.com/ruralsprout1/_created/
Na trhu je nespočetné množstvo odrôd zemiakov. Každá z nich má špecifické vlastnosti, ktoré pri výbere zavážia.
Zdroj: sadbovezemiaky.sk
Zdroj: sadbovezemiaky.sk
Zdroj: sadbovezemiaky.sk
Galéria k článku
Aktuálne je čas vhodný na nákup sadby a jej nakličovanie. Opýtali sme sa preto odborníčky Andrey Žitňanskej, aké faktory by ste mali brať do úvahy pri výbere a nákupe zemiakovej sadby.
„Aby odroda splnila vaše očakávania, odporúčam zvážiť vlastnosti, ako je skorosť či, inými slovami, termín zberu, účel použitia pri varení a dĺžku skladovania.“ Výber odrody ovplyvňuje aj oblasť pestovania či typ pôdy. Nemali by ste opomenúť ani odolnosť proti často sa vyskytujúcim chorobám, výnosnosť a, samozrejme, chuťové vlastnosti. „Výber varného typu je veľmi individuálny, ale záhradkári sa najčastejšie rozhodnú pre odrody AB/B a B/BC. Mnohí si vyberajú na základe dlhodobej dobrej skúsenosti a celkovej spokojnosti s odrodou a jej chuťovými vlastnosťami, ale zaváži aj farba šupky, dužiny či výnos.“
Zdroj: Shutterstock
Peruánci poznajú viac ako 2 500 odrôd zemiakov.
Bez certifikátu nekupujte
Zdravé sadivo je základnou podmienkou pestovateľského úspechu. Práve certifikát, ktorý obsahuje priložená etiketa, zaručuje bezviróznosť sadivového materiálu.
Pre záhradkára sú najdôležitejšími informáciami z etikety názov odrody, pôvod sadby, veľkosť triedenia a stupeň rozmnožovania. Nájdete tu však aj číslo partie uznávacieho riadenia, údaje o rastlinnolekárskom pase a dátum. „Dôležité je všímať si aj fyzické aspekty. Sadba by nemala vykazovať známky mechanického či iného poškodenia,“ upozorňuje Žitňanská.
Podľa čoho vyberať varný typ zemiakov?
Skorosť nevylučuje skladovateľnosť
Prevláda názor, že skoré zemiaky nie sú vhodné na skladovanie, záhradkári preto uprednostňujú neskoré odrody. Odborníčka však vysvetľuje:
Žitňanská zdôrazňuje, že táto vlastnosť a čas skladovania sa automaticky nemusia vylučovať. Navyše si myslí, že skorší termín zberu veľmi skorých a skorých odrôd má veľkú výhodu pre pestovateľa, ktorý sa chce vyhnúť ochoreniam a škodcom. „Napríklad pri probléme s plesňou zemiakovou sú veľmi skoré odrody vhodnou voľbou.“ Pleseň zemiaková sa prenáša vzduchom v mesiacoch jún až august, keď sú už skoré odrody pripravené na zber, teda skôr, ako ochorenie naplno prepukne. Ak sa stane, že sa na listoch začne rozvíjať, treba ich zničiť. Tak predídete prechodu huby k hľuzám, čo je ekologický spôsob pestovania – vyhnete sa použitiu chemických postrekov.
Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/563512972119524685/
Zemiaky nechajte šesť týždňov pred výsadbou naklíčiť.
Základom je pôda
Na pestovanie zemiakov sú vhodné piesočnaté alebo hlinitopiesočnaté pôdy. Odborníčka radí, že už pri výbere odrody treba zvážiť, či sú vhodné pre konkrétny typ pôdy vo vašej záhrade. Platí, že niektoré odrody sú menej náročné na jej kvalitu, iné sú odolné proti chorobám, ktoré sa v nej vyskytujú.
Napríklad ťažké ílovité pôdy držia vlhkosť a pri jej postupnej strate tvrdnú, čo zhoršuje absorpciu vody. Pre hľuzy sú takéto podmienky náročné a ťažšie rastú. Presný opak sú piesočnaté pôdy, ktoré sa ľahko a rýchlo vysušujú. Navyše je tu riziko chrastavosti hľúz. Ak na týchto pôdach použijete dobre vyzretý kompost, ťažké prevzdušní a ľahkým zlepší hospodárenie s vodou. Kompost navyše obsahuje veľa živín a pomáha správnemu rastu hľúz. Kvalitu pôdy zlepší aj vyhnojenie umelým H-P-K hnojivom. Kombinácia týchto živín je pre zemiaky ideálna.
