Reklama

Zhotovte príbytok ježkovi: V záhrade ho oceníte!

profimedia.sk

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Zvieracím maskotom jesene je bezpochyby rozkošný funiaci ježko s jabĺčkami na chrbte. Ovocie si však do zimného úkrytu znáša len v rozprávkach. Pravda je taká, že je takmer zarytým mäsožravcom.

U nás domáci jež tmavý a jež bledý, sa v skutočnosti neživí jabĺčkami a hruškami. Rozhodne nie je vegetarián. Uprednostňuje bystrušky a ich larvy, húsenice môr, motýľov, ucholaky a dážďovky, stonožky, mnohonôžky, komáre, muchy, larvy tipúľ, mravce, pavúky, slizniaky či zvínavky. Nepohrdne ani žabou, hadom, vajíčkami vtákov či mláďatami drobných stavovcov. Výber potravy vždy závisí od ročného obdobia. Hoci nepožiera len škodce, môžeme ho považovať za užitočného obyvateľa záhrady.

Letné sídlo

Počas vegetácie sa najčastejšie uchyľuje do rôznych prírodných dutín, do hromád sena, slamy, skrýva sa v hustom živom plote a pod krami. Hniezda si vystieľa suchou trávou, machom, lístím a často, žiaľ, i natrhaným papierom či iným dostupným odpadom.

Zimný úkryt

Čas na zimný spánok nastáva spravidla v novembri, v chladnejších oblastiach už v septembri a trvá až do marca či apríla. Ježe si na jeseň nezhromažďujú potravou, žijú len z tukových zásob, preto je pre ne dostatočný príjem potravy v období pred uložením na zimný spánok nesmierne dôležitý.

V záhrade si dokážu vytvoriť dômyselný a pred chladom dostatočne izolovaný úkryt zo suchého lístia a narezaných konárov alebo sa schovajú do kopy zabudnutého záhradného odpadu. Využívajú plytké, suchou trávou či machom vystlané diery, úkryty v kroví, prízemné dutiny stromov či priestory medzi ich plytko rastúcimi koreňmi. Do nory vedú väčšinou dva vchody, z ktorých jeden je vždy chránený proti vetru.

Pri zimných prácach dávajte pozor

Ak máte s ježmi v záhrade skúsenosti, pri jesennom či zimnom odstraňovaní kôp konárov po reze, starej trávy či iných rastlinných zvyškov buďte opatrní. Zimujúci jež po strate úkrytu nedokáže len tak utiecť (prebúdzať sa môže až 12 hodín). Navyše, nájsť si v tomto období nové zimné bývanie môže byť preň problém ohrozujúci život.

Zhotovte mu príbytok

Ak sa bude jež vo vašej záhrade cítiť príjemne a bezpečne, nepohrdne špeciálne zhotoveným dreveným príbytkom.

  • Mal by byť dostatočne priestranný (50 cm dlhý, 40 cm široký, 30 cm vysoký) a dobre izolovaný proti chladu.
  • Potrebuje odnímateľnú strechu, ktorá by mala na okrajoch aspoň 5 cm presahovať.

  • Pri vyrezávaní vstupného otvoru myslite na to, že jež spí vždy v tom rohu, ktorý je diagonálne oproti vchodu. Mal by byť teda umiestnený celkom vľavo alebo vpravo na dlhšej strane domčeka a veľký 10 x 10 cm.
  • Nezabudnite na pripevnenie vnútornej steny v šírke vstupného otvoru rovnobežne s bočnou stenou. Mala by končiť asi 15 cm pred zadnou stenou príbytku. Vytvoríte tak zádverie, ktoré ho ochráni pred prievanom a chladom.
  • S podlahou si hlavu nelámte. Jež si rád vyhrabe priehlbinu v mäkkej a suchej pôde.
  • Domček vysteľte suchou trávou, lístím alebo machom. Zvyšok si jež doplní sám podľa svojich predstáv.
  • Príbytok umiestnite v tichej časti záhrady, najlepšie pod hustý ker alebo živý plot. Aby úkryt pôsobil prirodzene a zároveň bol tepelne lepšie izolovaný, prekryte ho suchým lístím a konármi.

Inšpirujte sa!