Reklama

Znášajú vaše sliepky zdravé VAJCIA? Prejavom stresu sú tieto znaky na ŠKRUPINÁCH

Škrupiny týchto vajec majú vráskavé povrchy. Vrásky môžete objaviť od jednej až po niekoľko kusov po celom vajíčku. Príčinami sú stres nosníc, rušenie pri produkcii vajec alebo infekčné ochorenie.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Chyby škrupín existujú už po stáročia, teda od čias, kedy sa začali objavovať prvé znesené vajíčka od chovanej hydiny v zajatí. Niektoré z nich sa, samozrejme, ovplyvniť dajú, iné bohužiaľ nie. A aké vady na škrupinách môžu vás ako chovateľa hydiny prekvapiť najčastejšie?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Škrupiny z vajec môžete v záhrade použiť aj proti MAČKÁM
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Slepačie vajíčko je nielen prostriedkom na reprodukciu, ale slúži tiež ako zdroj potravy pre ľudskú spotrebu. Veľkosť i tvar sa líšia podľa druhu vtáka, ktorý vajíčko znesie, ale všetky vajíčka majú tri hlavné časti – žĺtok, bielok a škrupinu. Škrupina patrí k najcennejšej časti celého vajíčka, lebo má za úlohu chrániť celý jeho obsah a má neľahkú úlohu, musí byť totiž dosť pevná na to, aby pri znášaní sliepka udržala jej váha a zároveň musí byť aj krehká, aby sa z nej dokázalo ľahko vyďobať napríklad kuriatko.

    Škvrny a praskliny

    Malé bodky a škvrnky sú buď hnedé alebo biele. Ich príčinami je stres alebo porucha počas procesu kalcifikácie, ďalej zlá strava nosníc a prebytok vápnika. Diery alebo aj malé otvory vo vaječnej škrupine môžu byť výsledkom chybného usadzovania vápnika pri tvorení škrupiny vo vnútri vajcovodu alebo aj malé množstvo vápnika, ktoré je pri kalcifikácii potrebné. Príčinami môžu byť málo vápnika v strave a taktiež pokročilý vek nosnice.

    Zdroj: shutterstock

    Pštrosie vajce váži okolo 1,4 až 1,8 kg a dokáže nahradiť 25 až 30 slepačích vajíčok.

    Nerovnomerná pigmentácia

    Pokiaľ v hniezdach nachádzate vajíčka s nedostatkom pigmentu alebo s jeho nerovnomerným usporiadaním na škrupine na vine väčšinou býva zlá výživa vašich sliepok. Zinok a horčík je považovaný za zvlášť dôležitý prvok pri transporte pigmentu do škrupiny. Skúste preto nosniciam ich stravu spestriť vitamínmi a minerálmi, ktoré nasypete priamo do kŕmnych zmesí.

    Zdroj: shutterstock

    Škvrny na vajíčku nie sú dôvodom na jeho nepoužitie v kuchyni.

    Štruktúrne chyby

    Vrásky alebo viditeľné zvlnenie môžete objaviť po celej škrupine vajíčka. Príčinami sú stres nosníc, rušenie pri produkcii alebo infekčné ochorenie. Vajíčka, ktoré majú naopak škrupinu neúplnú, teda príliš tenkú majú nutričné ​​nedostatky. Príčinou je hlavne málo vápnika v strave nosníc, ďalej choroba zvaná vtáčia chrípka a tiež vnútorné i vonkajšie parazity vyskytujúce sa vo vašom kŕdli.

    Zdroj: shutterstock

    Príčinami vráskavých vajec sú stres nosníc, rušenie pri produkcii vajec alebo infekčné ochorenie.

    Bez škrupiny

    Vajíčko sa v podstate skladá v tomto prípade len zo žĺtka a bielka, škrupina celá chýba. Obsah vajíčka chráni iba tenká membrána. Dôvodom je často opäť zlá strava sliepok, nedostatok vitamínov B12 a D. V niektorých prípade je na vine aj choroba – infekčná bronchitída alebo Newcastleská choroba.

    Zdroj: shutterstock

    Aj vajcia bez škrupiny môžete v znáškovom hniezde objaviť.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.