Zúrodnite pôdu takto a budete mať paradajky a papriky na rozdávanie!
6. 4. 2023, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: shutterstock
Kvalitná pôda je základ pre zdravé a odolné rastliny, ktoré prinášajú žiadanú úrodu. Veľmi efektívnym spôsobom, ako ju zúrodniť sú tieto veci.
Je prirodzené, že odumreté rastliny svojou biomasou hnoja pôdu. Deje sa to úplne všade, kde človek nemá kontrolu nad kosením trávy či hrabaním lístia – napríklad v lese. Časti rastlín spadnú na zem, postupne sa rozložia a v spolupráci s pôdnymi organizmami sa stanú súčasťou pôdy. Takáto pôda má nádhernú štruktúru, je plná biomasy, dokáže zadržiavať vodu, je pretkaná mykoríznymi hubami a pôdnym edafónom a nádherne vonia.

V záhradách je pôda často menej úrodná a znehodnotená. Prírodný kolobeh je narušený činnosťou človeka, čo je normálne, keďže ľudia nežijú v lese. Ďalším prípadom sú prirodzene menej úrodné pôdy – ťažké a ílovité či, naopak, veľmi ľahké a priepustné. Na zdravie a stav pôdy v záhrade vás upozornia práve pestované plodiny. Problémy rastlín sú vždy iba odrazom stavu pôdy, v ktorej rastú. Ošetrenie samotných rastlín preto nikdy nemá dlhodobý efekt.
Tak ako v prírode
Napodobňovaním prírodných procesov možno kvalitu pôdy rapídne a dlhodobo zlepšiť už za niekoľko sezón. Cielené siatie rastlín, ich kosenie a zapracovanie do pôdy jej dodáva potrebnú biomasu. Prirodzene sa vyberajú také rastliny, aby dovolili človeku používať záhradu na svoj úžitok – pestovanie vybraných plodín a okrasných rastlín.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Ďatelina sa používa ako zelené hnojivo
Chráni pred eróziou
Zelené hnojenie obohacuje pôdu o biomasu, ktorá je potravou pre pôdny edafón. Ten je dôležitý na sprístupňovanie živín ďalším rast- linám. Biomasa v pôde napomáha zadržiavať vodu. Nadzemné časti rastlín chránia pôdu pred veternou a vodnou eróziou, korene zlepšujú štruktúru pôdy a transportujú živiny z hĺbky na povrch zeme. Stabilizujú povrch pôdy čím zabraňujú zosuvom. Súvislý porast bráni zaburineniu pozemku. Niektoré druhy zeleného hnojenia obohacujú pôdu o dusík, iné ju dokážu dezinfikovať. Kvitnúce, ako napríklad facélia, sú medonosné, iné patria medzi liečivé rastliny. Veľa druhov zeleného hnojenia tvoria jedlé rastliny alebo krmoviny. Kvitnúce druhy lákajú užitočný hmyz a pomáhajú opeliť hlavné plodiny či stromy v sade.