Reklama

Zvládnu choroby aj bohato zarodia! Pestujte odolné odrody sliviek

Tvarujte slivku, aby ste mali čo najkvalitnejšiu úrodu

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Slivky sú práve v záhradách číslo jeden. Výber odrôd je viac než bohatý, stačí sa len rozhodnúť.

Slivky patria do každej záhrady. Ľudia ich vyhľadávajú nielen pre vynikajúcu chuť, ale aj pre nenáročnosť. Bez úplnej starostlivosti sa však nezaobídu. Najväčším strašiakom je vírus šarky sliviek, ktorý znáša každá odroda inak. Zanedbať však netreba rez či ochranu proti banálnym chorobám a škodcom.

‘Opál’

Je veľmi skorá odroda s veľkými plodmi červeno fialovej farby. Šťavnaté a voňavé slivky s mäkkou dužinou súcou do džemu, ale predovšetkým na priamu spotrebu dozrievajú v strede letných prázdnin.  Prednosťou tejto odrody je, že voňavé plody dopestujete na celom území Slovenska. Je samoopelivá, ale určite je dobré vysadiť k nej aj ďalšiu odrodu. Navyše aj sama je dobrým opeľovačom. K šarke sliviek je tolerantná, čo znamená, že ak sa vírusom aj nakazí, zvládne s ním fungovať ďalej a rodiť tiež. 

Túto slivku môžete vysadiť aj na tienisté stanovište.

—  

‘Toptaste’

Je mimoriadne chutná a úrodná odroda so šťavnatými plodmi. Hodí sa na lekvár, do koláčov i kompótov.  Každopádne odroda ‘Toptaste’ je čiastočne samoopelivá, takže aby uspokojivo zarodila potrebuje aj opeľovačov. Vhodné sú odrody ‘Stanley’ a ‘Čačanská lepotica’.  Hubovými chorobami veľmi netrpí, ale monilióza plodov ju neobíde, nie je to však nič tragické. K šarke sliviek je veľmi dobre odolná. 

Zdroj: archív redakcie Záhradkár

Slivka ‘Toptaste’ patrí k odporúčaným odrodám pri výbere na pálenie.

‘Katinka’

Patrí podobne ako odroda ‘Opál’ k samoopelivým. Kvety nebývajú poškodené neskorými jarnými mrazmi. Dozrieva pomerne skoro, už v prvej polovici letných prázdnin. Stredne veľké plody majú typickú fialovomodrú farbu a žltú sladkú dužinu. Sú dostatočne tvrdé, takže znesú aj prepravu a dajú sa zopár dní aj skladovať. Je skôr vhodná na pestovanie v teplejších oblastiach. Úroda býva pravidelná a veľmi uspokojivá, niekedy až nadmieru. Šarka sliviek stromu veľmi neškodí a na plodoch sa neprejavuje.

Zdroj: archív redakcie Záhradkár

Slivka ‘Katinka’ patrí do skupiny polosliviek.

‘Tophit’

Považuje sa za rezistentnú, čiže plne odolnú proti šarke sliviek, avšak úplne na 100% sa na to spoliehať nedá, hoci jej odolnosť proti nej je výborná. Úroda plodov býva pravidelná a vysoká. Plody sú atraktívne, veľké. O tejto odroda sa dá povedať, že je veľmi plastická, pretože sa hodí do každej záhrady a môžete ju pestovať vo všetkých tvaroch.

Zdroj: archív redakcie Záhradkár

Slivka ‘Tophit’ je neskorá a samoopelivá odroda.

‘Hanita’

Patrí k neskorým odrodám so skorým nástupom do rodivosti. Úrodu máva bohatú a pravidelnú. Kvitne stredne neskoro a nebýva ohrozená neskorými jarnými mrazmi. Darí sa jej na celom našom území. Je tolerantná k šarke aj monilióze plodov.  Plody s dobre oddeliteľnou dužinou od kôstky sú využiteľné nielen na priamu spotrebu, ale aj do džemov, kompótov i na pálenie.

Veľké plody pomôže docieliť precízne vykonaná prebierka.

—  

Zdroj: archív redakcie Záhradkár

Slivka ‘Hanita’ rodí i na jednoročnom dreve.

‘Bystrická’

Neprekonateľná voňavá klasika s plodmi, ktoré sa dajú všestranne využiť. Táto samoopelivá odroda, ktorá je sama dobrým opeľovačom, prináša každý rok bohatú úrodu. Tmavo fialové plody, ktoré dozrievajú koncom leta, sú dostatočne pevné, takže znesú prepravu. Šťavnatá a pevná dužina sa ľahko oddeľuje od kôstky, preto je táto odroda vhodná nielen do koláčov či kompótov. Pre svoju aromatickosť sa hodí aj na pálenie. 

Zdroj: profimedia.cz

Slivka ‘Bystrická’ má jednu nevýhodu, podlieha pôsobeniu šarky sliviek, ktorá sa prejavuje nielen na listoch, ale aj na plodoch.

‘Jojo’

Známa to slivky, ktorá v názve ukrýva aj pomenovanie zábavnej hračky pre deti. Nie je to nová odroda, ale je veľmi žiadaná. Šľachtitelia jej dali do vienka rezistenciu proti šarke sliviek. Vyhľadávaná je však aj pre výborné plody sladkej chuti, ktoré dozrievajú začiatkom septembra. Hoci je ‘Jojo’ samoopelivá, lepšiu úrodu prienesie ak je opelená aj inými odrodami. Rodiť začína rýchlo a neskoré mrazy ju zväčša nepoškodzujú. 

Zdroj: profimedia.cz

Slivka ‘Jojo’ je vhodná do stredne teplých pestovateľských oblastí.

‘Topfive’

Je slivka, ktorá sa spája s mnohým top vlastnosťami. Samoopelivé kvety zvládajú pôsobenie neskorých jarných mrazov. Jej plody sú veľké, veľmi chutné a odolné proti chorobám. Dozrieva v strede leta. Napadnutie šarkou toleruje, hrdzi a monilióze odoláva, preto sa uplatní aj v systéme ekologického pestovania. Využijete ju na pečenie aj na konzervovanie.

Zdroj: archív

Slivka ‘Topfive’ nastupuje do rodivosti veľmi skoro.

‘Presenta’

Ďalšia samoopelivá odroda s vynikajúcou kvalitou plodov. Dozrieva neskoro, ale úroda stojí za to. Tmavomodré plody majú harmonickú chuť, vysoký obsah cukrov a menej kyselín. Úroda býva pravidelná a vysoká. Odroda je tolerantná k šarke. 

Zdroj: archív redakcie Záhradkár

Odrode ‘Presenta’ sa najlepšie darí na teplom stanovišti.

‘Haganta’

Má veľmi veľké plody dozrievajúce koncom leta.  Ovocie  má vyváženú chuť. Dužina je dobre oddeliteľná od kôstky. Nástup do rodivosti je veľmi skorý.  Je rezistentná proti šarke, odolá monilióze, hrdzi aj ďalším hubovým a bakteriálnym ochoreniam dreva a kôry. Odroda ‘Haganta’ je vhodná na spracovanie aj do pálenky. Ocenia ju aj prívrženci bio pestovania. 

Zdroj: archív redakcie Záhradkár

Slivka ‘Haganta’ kvitne skoro a je čiastočne samoopelivá.

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.