Nájdite IZBOVÝM RASTLINÁM dokonalé miesto: Tu sa im bude dariť!
18. 11. 2024, 18:01

Zdroj: Shutterstock
Ak sa chcete dlhodobo tešiť z vitálneho stavu izbových rastlín, treba ich v interiéri rozmiestniť podľa ich nárokov na intenzitu svetla.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: NMH/Záhradkár
Zdroj: Archív NMH
Ing. Jarmila KRÁLOVÁ, PhD., záhradník,rastlinolekár
Každá rastlina má iné nároky na svetlo. Bez dostatku svetla rastliny neprosperujú, majú vyblednuté a vytiahnuté listy, predĺžené slabé stonky, nekvitnú. No niektoré druhy môžu trpieť aj jeho nadbytkom a silné svetelné žiarenie môže rastliny poškodiť spálením listov. Nadbytok, no i nedostatok svetla sú teda pre rastliny stresové faktory. Je potrebné vedieť, na ktorú svetovú stranu máte orientované okná, a podľa nárokov jednotlivých druhov na intenzitu svetla ich v interiéri rozmiestniť.
Zdroj: Shutterstock/Olga Miltsova
Izbové rastliny aloa pravá alebo pilea uvítajú slečné stanovište. Figovník maloplodý známy aj ako Ficus ginseng má radšej polotieň a rozptýlené svetlo.
Priame slnečné stanovište
Darí sa tu rastlinám, ktoré uvítajú priame svetlo takmer po celý deň. Neprekáža im intenzívne slnečné žiarenie a bez problémov znášajú aj presúšanie pôdy vplyvom vyššej teploty. Rastliny na takýchto miestach sú vystavené intenzite svetla od 3000 do 5000 luxov. Najexponovanejšie miesto s priamym slnkom je južný parapet. Na ňom sa bude dariť najmä rôznym sukulentom, echevériám, kaktusom, bude tam dobre rásť aj aloa, no i rôzne druhy peperómií, ktoré menej odparujú vodu a znesú aj extrémne slnko či vysoké teploty. Rovnako vhodnými rastlinami na slnečné stanovištia s priamym dopadom slnečných lúčov sú tučnolist, slonia noha, živé kamene (Lithops), kalanchoa, dracéna (Draceana marginata). Na tieto miesta nikdy neumiestňujte rastliny s jemnými či farebnými okrasnými listami, pretože ich prudké slnečné lúče môžu spáliť. Treba však mať na zreteli aj to, že aj v zimnom období treba rastliny častejšie kontrolovať a sledovať zálievku. V prípade, že je slnko príliš silné, je ich vhodné pritieniť, aby sa predišlo spáleniu od slnka.
Zdroj: Shutterstock/Mid Photographer
Aglaonémy patria medzi najodolnejšie tropické rastliny vhodné aj pre začínajúcich pestovateľov.
Polotieň s menšou intenzitou svetla
Toto miesto uvítajú rastliny vyžadujúce nižšiu intenzitu svetla okolo 1 000 až 1 500 luxov. Nájdete ho napríklad pri oknách, cez ktoré mierne preniká rozptýlené svetlo. Dobre sa tam darí potosu, no i rôznym pestrofarebným listnatým izbovým rastlinám, napríklad aglaonémam (Aglaonema), pretože slnečné lúče im nespália listy.
Ktoré izbovky umiestniť na svetlé a tienisté stanovište? Čítajte na ďalšej strane! >>>
Zdroj: Shutterstock/New Africa
Lopatkovce uvítajú svetlé stanovište.
Svetlé stanovište
Poskytuje rastlinám dostatok priameho svetla počas celého dňa – v ranných hodinách na ne dopadá priame svetlo, ktoré ešte nie je také intenzívne, neskôr majú dostatok jasného rozptýleného svetla, ktoré vyhovuje takmer všetkým rastlinám. Intenzita svetla v takto orientovaných miestnostiach sa pohybuje od 2 000 do 3 000 luxov. Takéto svetlo vyhovuje aj rastlinám umiestneným priamo pri okne. Darí sa tam africkým fialkám, vyniknú aj begónie (Begonia) či gloxínie (Sinningia). Prosperujú tam aj ďalšie rastliny, ktoré nemusia byť umiestnené priamo pri okne, ale rozptýlené svetlo im vyhovuje na rast. Patria sem potosy, voskovky – hoye (Hoya), vyniknú aj lopatkovce.
Zdroj: Shutterstock/Firn
Potosovec, filodendron alebo maranta skvelo spestria tienisté zákutia vášho príbytku.
Tienisté stanovište
Niektoré rastliny možno pestovať aj v miestnostiach s nižšou intenzitou slnečného žiarenia okolo 1 000 luxov. Je tam rozptýlené svetlo, nedopadajú tam priame slnečné lúče a sú vytvorené vhodné podmienky pre druhy dobre znášajúce tieň. Zvyčajne sú to rastliny, ktoré v pôvodnom prostredí rastú ako podrast pod vyššími rastlinami. Medzi najkrajšie patrí napríklad papraď. Vďačnými rastlinami na tienisté miesta je aj filodendron, zamiokulkas či svokrin jazyk (Sansevieria).
Náš tip!
Ako zistiť, či je miesto pre rastlinu dostatočne svetlé, polotienisté alebo tienisté? Ak nemáte k dispozícii prístroj na meranie intenzity svetla (túto funkciu už majú mnohé mobilné telefóny), môžete si jednoducho pomôcť. Na vybrané miesto pre rastlinu postavte napoludnie väčší predmet. V prípade, že vidíte jasný a zreteľný tieň predmetu, miesto je svetlé a vhodné pre rastliny vyžadujúce priame slnečné svetlo. Ak je tieň menej zreteľný, no viditeľný, miesto je vhodné pre rastliny s rozptýleným svetlom. Ak tieň vidíte iba slabo, miesto bude ideálne pre tieňomilné rastliny.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.